Knihomolův koutek

Černá díra

Posted On
Publikovala Zrzi

Jméno Yrsa Sigurðardóttir mnozí z vás zaregistrovali v souvislosti se Světem knihy 2022, já jsem ho zaregistrovala o něco dříve, a to právě díky knize Černá díra, kterou jsem krátce před vypuknutím jmenované akce dočetla. O to víc mě mrzelo, že jsem se nemohla zúčastnit. Yrsa je bezesporu zajímavá osobnost na světové literární scéně.

O autorce

Jak už jméno i příjmení lehce napovídá, Yrsa Sigurðardóttir je autorka původem z Islandu, rok narození 1963. Možná vás překvapí, že obor, který vystudovala a profese, které se věnuje, jsou na hony vzdálené literárnímu řemeslu. No schválně, řekli byste do ní, že je to stavební inženýrka? Já teda rozhodně ne. V podstatě ji živí stavební inženýrství a psaní knížek má jen jako takový hobby. Trochu mě překvapilo, že kromě detektivek a krimi píše taky knížky pro děti, ty se ale do češtiny, tuším, nepřekládají.

O knize

Příběh Černé díry se točí kolem časové kapsle, pouzdra s poselstvím pro budoucí generace. Školáci dostali tehdy za úkol popsat, jak si představují svět a svůj život za deset let. Jeden z dopisů se ale od ostatních značně liší, jeho autor v něm totiž vypisuje iniciály lidí, kteří se mají stát oběťmi vraždy… Aby toho nebylo málo, krátce po objevení pouzdra se objevují taky uříznuté ruce ve vířivce muže, který tvrdí, že nemá absolutní tušení, jak se dostaly zrovna na jeho pozemek. Postupně začíná vyplývat na povrch, že dopis z časové kapsle má přeci jen něco do sebe, a že se jeho nepříznivá předpověď začíná plnit…

Můj názor

Dlouho jsem po žádné klasické detektivce či krimi nesáhla, takže musím uznat, že to pro mě byla příjemná změna. A taky se musí nechat, že Yrsa prostě umí. Netušila jsem tedy, že sahám po druhém dílu série, ale na zážitek z četby to prakticky nemělo vliv. Autorka dostatečně vysvětlovala a opakovala všechny podstatné události, které se v prvním díle odehrály, a to aniž by nějak výrazně spoilovala. V příběhu jsem se tedy orientovala úplně stejně, jako kdybych četla první díl či knihu, která není součástí žádné série.

Celý děj byl za mě dobře koncipovaný. Postav nebylo moc, člověk se v nich neztrácel a dobře se orientoval v tom, kdo je kdo. Na začátku knihy mě pobavil přehled jmen všech postav doplněný o výslovnost. Do poslední chvíle jsem si nebyla jistá tím, kdo je vrah, signály sice byly, ale ne tak docela jasné.

Závěrem

Ale jo, kdybych měla někdy chuť na detektivku nebo krimi, asi bych se nebránila tomu sáhnout po Yrse znovu. Četlo se to dobře, bylo to poměrně inteligentně napsaný a člověk si to coby čtenář užil. Jen si nejsem jistá tím, jestli si za pár dní budu vůbec pamatovat na to, že jsem nějakou Černou díru četla a to, o čem vlastně byla. Za mě se totiž od ostatních knih stejného žáru prostě moc nelišila.

Proto dávám 3 z 5.

Související články

Komentáře