Knihomolův koutek

Chlapec na vrcholu hory

Posted On
Publikovala Zrzi

Vlastně ani nevím, jak jsem na tuhle knížku přišla. Vzhledem k tomu, že se nejedná o novinku, musel mi ji někdo doporučit, případně jsem na ni narazila někde na sítích. Zaujala mě poměrně dobrým hodnocením a v neposlední řadě anotací slibující netradiční příběh z první poloviny 20. století. A na to já slyším!

O autorovi

Autorem knihy je Ir John Boyne, jméno vám dost možná nic neřekne, ale Chlapec v pruhovaném pyžamu by vám povědomý být mohl. Film je to poměrně známý, málokdo ale ví, že vznikl podle knihy a tu knihu, moudří už tuší, napsal právě Boyne. Zajímavé je, že se autor neorientuje jen na příběhy pro mladší čtenáře, mnohem více knih adresoval dospělým. I jeho příběhy pro mládež jsou ale koncipované tak, aby si v nich přišli na své dospělí.

O knize

Hlavním hrdinou knihy je Pierrot, malý chlapec, který žije se svou matkou a otcem v Paříži. Z idylického dětství se ale vzápětí stává noční můra. Chlapec přichází o své rodiče, je nucen vzdát se svého psa, opustit nejlepšího přítele a odjet z Francie do Německa, do země svého otce, za tetou, kterou nezná. Aby toho nebylo málo, je rok 1935 a neznámá teta pracuje jako hospodyně v místě zvaném Berghof. Před chlapcem tak stojí nelehká zkouška. Zachová si tvář a zůstane oddaný svému židovskému příteli? Nebo podlehne tomu, co mu bude do hlavy vtloukat pán domu?

Můj názor

Tohle pro mě bylo trochu čtenářské déjà vu, měla jsem pocit, že mi jsou některé pasáže z knihy povědomé, jako bych je už někdy četla. No nic. Příběh je to čtivý, doslova jsem ho hltala. Možná je trochu jednoduchý, bez zbytečných kudrlinek a dějových odboček, ale přeci jen je to knížka pro mládež, takže mu to nebudeme mít za zlé.

Postava Pierrota mě bavila a bavila mě i celková myšlenka knížky, tedy to, nakolik člověka ovlivňuje prostředí, ve kterém žije a celkově poměry, z jakých pochází. Z chlapce, který je v podstatě nevinný, přátelsky naladěný a celkově milý se v jiném prostředí rázem stává krutá bytost, které se nelení donášet dokonce i na své blízké. Tady teda přišlo dilema a lámala jsem si hlavu s tím, jestli mi je hlavní hrdina nesympatický, nebo jestli ho lituju. Tak nějak chápu, že se chtěl Hitlerovi zavděčit a léčil si tím nějaký ten komplex z toho, že přišel o otce, ale co je moc, to je asi příliš.

Závěrem

Za mě dobrý. Knížka pro mládež bez zbytečných spletitostí, která není hloupá, vzbuzuje otázky, nabízí prostor k zamyšlení, vlastně je i poučná. Kdyby nebylo těch hodin dějepisu ve škole tak žalostně málo, dovedu si představit, že bychom si něco takového hromadně přečetli a pak o tom živě diskutovali. Protože přesně k něčemu takovému ten příběh vybízí, k diskuzi.

Za mě jednoznačně 5 z 5!

Související články

Komentáře