Na cestách

Courám po Česku: Dolní Benešov

Posted On
Publikovala Zrzi

Dolní Benešov v plánu původně vůbec nebyl. Já jsem navrhovala nějakou přírodu, nebo zámek Velké Hoštice. Můj muž se chytil té přírody a myslel si na procházku kolem štěrkovny u Dolního Benešova. Jenže když jsme se k místu přiblížili, ukázalo se, že se tam vzhledem k několika deštivým dnům nedá moc zaparkovat. A tak jsme se ocitli přímo v Dolním Benešově.

Lokace

Dolní Benešov je město asi 14 km východně od Opavy, Moravskoslezský kraj. Historie města sahá až do 13. století, z tohoto století pochází první písemná zmínka o něm. V roce 2020 měl Dolní Benešov něco málo přes 4 000 obyvatel.

Náměstí

Parkování a plán výpravy

Zaparkovat se nám nakonec podařilo přímo v srdci města, na náměstí Cypriána Lellka, což byl jeden ze slavných místních rodáků. Parkování bylo zcela zdarma, parkovacích míst dostatek. Náměstí na první pohled působilo velmi dobrým dojmem, bylo udržované, čisté a překvapilo množstvím míst k sezení. Některá místa k sezení ale nejspíš patřila k nedalekému Hostinci Na Rynku, netuším, jak by se tvářili, kdybychom si tam chtěli sníst svačinu, ale alternativ je kolem naštěstí dost.

Sezení u dětského hřiště nedaleko zámku

Plán výpravy nebyl prakticky žádný. V podstatě jsme se řídili tím, co jsme viděli při hledání parkovacího místa z okýnka. Zaujal nás místní zámek, ale také polní cesta, která mizela v dálce mezi stromy a vypadala, že by se po ní dalo jet s kočárkem. Asi jsem totiž v úvodu zapomněla zmínit, že malý Bobeš byl samozřejmě s námi.

Zámek Dolní Benešov

Nejprve jsme se tedy vydali směrem k zámku. Před zámkem jsme narazili na poměrně nově vyhlížející dětské hřiště, opět se spoustou míst k sezení. No a když jsme viděli zámek, bylo nám jasné, že Dolní Benešov na sobě rozhodně nešetří a snaží se svým obyvatelům vytvořit příjemné místo pro život.

Zámek Dolní Benešov

Okolí zámku bylo sice v rekonstrukci, ale i tak jsme si procházku kolem něj užili. Opět nechyběla spousta laviček, na kterých si mohou návštěvníci posedět a pokochat se třeba výhledem na již zmiňovanou štěrkovnu.

Okolí zámku v rekonstrukci

Zámek se už z dálky chlubil novou fasádou a bylo znát, že se o něj místní starají. Ještě aby ne, když v něm dnes sídlí Městský úřad! Na jeho místě kdysi stávala středověká tvrz. V květnu roku 1942 zde vznikl internační tábor pro Poláky. Někteří z nich chodili pomáhat místním obyvatelům, ať už se jednalo o sedláky, či třeba o výpomoc při stavbě domu.

Zámek Dolní Benešov

Po válce zámek chátral, místní si chtěli opravit své domy a materiál kvůli jeho nedostatku často brali právě z areálu zámku. I ze zámku samotného se stalo útočiště, byly zde zřízeny byty.

V zámku údajně straší a v podzemí je tajná chodba, která vede až ke kapličce, která se nachází cestou na Opavu po levé straně. V okolí kapličky by prý mohl být zakopaný poklad. Kdoví.

Okruh kolem města

Ze zámku jsme se vydali na zmiňovanou polní cestu, kterou jsme viděli z auta. V tu chvíli jsme ještě netušili, že jsme narazili na takový “okruh”, který nás vlastně poměrně bez problému dovede hezky zpátky k autu.

Začátek polní cesty

Polní cesta byla teda trochu poznamenaná počasím posledních dnů, ale i tak se po ní dalo bez větších problémů jít a kočárek projel v pohodě. Za mostem přes řeku jsme se dali doleva. Byla jsem teda trochu skeptická ohledně toho, kam po úzké cestě uprostřed louky dojdeme, ale dovedla nás do lipové aleje, kterou jsme se v podstatě vrátili z přírody zpátky do města. Ani tady nechyběly lavičky. Odtud pak nebylo těžké dostat se zpátky k autu.

Lipová alej
Posezení v přírodě

Cestou k autu jsme si chtěli dát něco dobrého, ale na žádnou sympatickou restauraci jsme nenarazili, snad jen na tenhle fastfood, který měl otevřeno až od 15:00, takže smůla. Stavili jsme se tedy v místní jednotě a koupili si aspoň malou svačinu.

Úlovek z jednoty
Zavřeno

Zaujalo nás, jak úhledný pořádek v obchodě měli. Z jednoty jsme to vzali ještě kolem kostela sv. Martina. I ten je udržovaný a ve velmi krásném stavu a rozhodně stojí za zastavení.

Kostel sv. Martina

Z návštěvy Dolního Benešova máme skvělý pocit. Dlouho jsme neviděli tak úhledné městečko, o které je tak na pohled vzorně postaráno. Ještě teď jsem z toho nadšená, fakt že jo. Měli jsme z toho všeho pocit, že se vedení města fakt stará. Klobouk dolů! Určitě se nebojte navštívit městečko s malými dětmi i kočárkem. Trasa je to pohodová.

Zdroje:

  • internetové stránky města Dolní Benešov
  • Příběhy domů: Zámek Dolní Benešov

Související články

Komentáře