Na cestách

Gliwice: Místo, kde začala válka

Posted On
Publikovala Zrzi

Před časem jsem na svém instagramovém i facebookovém účtu zveřejnila fotografii a ptala jsem se vás na lokaci. V podstatě jsem si tím chystala půdu pro článek, který jsem chtěla zveřejnit k dnešnímu dni. Proč právě dnes? Je přeci 1. září. Co že se v tento den před 81 lety stalo? Doufám, že to nemusím připomínat. A doufám, že nemusím připomínat ani to, že to bylo právě tady. V Gliwicích.

Na úvod

Říkat jim můžeme jakkoliv, Hlivice, Glivice, Gliwice či dokonce Gleiwitz, stejně to nic nezmění na zásadní dějinné události, která se na místě v roce 1939 odehrála. Tohle poměrně nepatrné polské město čítající necelých 180 000 obyvatel se 1. září roku 1939 nenávratně vepsalo do dějin a vešlo tak do povědomí nejen celé Evropy, ale celého světa. Najdeme ho kousek od hranic s Polskem ve Slezském vojvodství.

Vysílač v Gliwicích

Parkování je zde bez problému, naproti vysílači stojí Lidl s obrovským parkovištěm, takže zaparkujete bez problémů a zdarma. Hotový sen, co říkáte? Zdarma je i vstup do celého areálu kolem památky.

Dřevěný vysílač

Vysílač, který je se začátkem druhé světové války spojený, zde stál už v polovině roku 1930. Asi nejpodivuhodnější na něm je to, že je celý postavený ze dřeva a stal se tak se svou výškou 111 metrů nejvyšší dřevěnou stavbou na světě. Sluší se dodat, že modřínové dřevo spojuje zhruba 16 000 šroubů. Stavba je v noci osvětlená a i ve dne je vidět na hony daleko. Vskutku řádná dominanta!

Vysílač v Gliwicích

Město monumentálnost místa podtrhlo ještě parkem, který se rozprostírá kolem vysílače a vybízí tak k posezení a kochání se památkou. Navštívit můžete i muzeum, které se nachází přímo u památky, my jsme tuto možnost ale nevyužili, takže referovat nemůžu. Pokud tak ale učiníte, budu ráda za Vaši zpětnou vazbu 🙂

Začátek války

Na závěr si ještě dovolím připomenout událost, ke které u vysílače došlo. Právě na tomto místě zahájilo Německo útok na Polsko. V noci 31. srpna se na stanici dostala skupina německých vojáků a poslala zprávu v polštině, která tvrdí, že se Polsko chystá Německo napadnout. Pro větší autenticitu bylo na místě zanecháno několik mrtvých “německých vojáků“, ve skutečnosti se ale jednalo o polské vězně z koncentračního tábora Dachau. Hitler si tím vytvořil dokonalou záminku pro začátek konfliktu, a to nejen pro “cizí národy”, ale i pro ten vlastní.

Vysílač v Gliwicích

Související články

Komentáře