Na cestách

Gouves, Kréta

Posted On
Publikovala Zrzi

Vlastně jsme do Řecka ani nechtěli, tak nějak na nás ale zbylo. A protože jsme vybírali last minute, nemohli jsme si moc vymýšlet a brali jsme zkrátka to, co na nás zbylo. Gouves jako takový v nás před cestou vzbuzoval dost smíšený pocity. Ostatně, v nabídce obecně zbyly jen hotely, který vzbuzovaly smíšený pocity. A my jsme tak netušili, co nás v cílové destinaci vlastně čeká…

Lokalita

Gouves se nachází na řeckém ostrově Kréta, asi 20 km od hlavního města ostrova Heraklionu. Dopravní dostupnost města je dobrá, asi třikrát do hodiny jezdí autobus (za 4,50 euro), který vás doveze až do Heraklionu. Dejte si ale pozor na to, že se do autobusu nenastupuje u řidiče. Většinou společně s řidičem jede i “průvodčí”, která na zastávce “vykoukne”, křikne na cestující, kam autobus míří a uvnitř je zkasíruje. Město jako takové leží přímo u moře, břehy jsou ale převážně skalnaté, takže ne všude se dá příjemně koupat.

Gouves, Kréta, Řecko
Pohled na Gouves během jedné z procházek po okolí

Ubytování

Takhle, Gouves se pyšní řadou nádherných hotelů, ale na nás v last minute zbylo jen to, co zbylo, takže jsme si prakticky vybírali nejmenší zlo. A ani tak jsme si nebyli svým výběrem moc jistí. Naše volba nakonec padla na tříhvězdičkový hotel Despo a protože jsme tuhle dovolenou plánovali jako ryze “válecí”, zaplatili jsme si v hotelu rovnou all inclusive.

Okolí hotelu Despo, Gouves
Okolí hotelu Despo, Gouves

Prostředí kolem hotelu nebylo špatné, hotel má krásnou zahradu, bazén s barem, nachází se ale kousek od hlavní cesty a přímo pod letadlovým koridorem. Auta ani letadla nás ale během pobytu nijak výrazně nerušila.

Okolí hotelu Despo, Gouves
Okolí hotelu Despo, Gouves

Největší minus je za nás rozhodně to, že hotel neleží přímo u moře. V létě je fakt úmorné vedro a nějaký ten kilometr a půl výšlapu je fakt znát. Hotel ale nabízí odvoz na pláž, ten jsme nevyužili, takže nemůžu referovat.

Pláž, Kréta, Gouves
Pláž, Kréta, Gouves

Pokoje byly dostačující, nebyla to žádná novota ani moderna, ale přespat se tam dalo. O úklid se starala pravidelná pokojová služba. Jen teda klimatizace byla za poplatek, tuším, že 7 euro za den. Pokud ale máte pod čepicí, dokážete si ovládání ke klimatizaci opatřit i bez téhle formality. Jinak měl pokoj lednici, terasu a velkou šatní skříň.

Hotelová terasa, Despo, Gouves
Hotelová terasa, Despo, Gouves

Jídlo bylo fajn, sice nebylo nijak zvlášť pestré, ale my nejsme vybíraví a najedli jsme se vždycky. Snídaně se střídaly asi tak tři pořád dokola, obědy a večeře byly malinko pestřejší. Vždycky byl ale i malý dezert, což zvedlo náladu. Náramky jsme žádný nedostali, takže jsme se v pohodě odstravovali i poslední den, když jsme měli check-out za sebou. Nikdo to neřešil, zrovna ten den kvůli výletům spousta jídla zbyla.

Ukázka snídaně, Despo, Gouves
Ukázka snídaně, Despo, Gouves
Ukázka večeře, Despo, Gouves

Okolí

Pravděpodobně se sem jedete hlavně vykoupat, takže vás nejvíc budou zajímat pláže. Pláží tu moc není, jak už jsem psala, pobřeží je hodně skalnaté, kamenité, takže písečných pláží tu je pomálu. Některé jsou plné lehátek se slunečníky, takže si na nich sotva natáhnete deku a musíte tak platit za lehátko, což bylo něco mezi 6-9 eury. My jsme nakonec chodili na Aposelemi Beach kousek od Amirandes Grecotel Exclusive Resort, dalo se tam v pohodě lehnout do stínu, přístup do vody byl fajn a hned vedle půjčovali atrakce. Plus, pokud se vám bude chtít na WC, můžete se nenápadně vetřít do areálu hotelu. Dá se tam vetřít i do bazénu (se slanou vodou), ale to jsem vám jakože neřekla, jasný?! Před hotelem je taky volně dostupná sprcha, kde ze sebe můžete smýt mořskou sůl, takže za nás fakt top místo.

Plážová kobliha, Gouves
Plážová kobliha, Gouves

Jinak ve městě docela chcíp pes. Můžete se jít projít na promenádu kolem moře, ta je večer hezky osvětlená. Cesta k ní ale už zas tak příjemná není – tma, toulaví psi, víc netřeba komentovat.

Gouves, Kréta, Řecko
Jeden toulavej fešák při západu slunce, Gouves

Dá se ale vyrazit do nějaké té pěkné restaurace nebo za suvenýry, těch je ve městě dostatek. Vydat se můžete taky do malého přístavu, z něj je nádherný výhled na západ slunce, nebo se můžete vypravit ke dvěma kostelům, které vidíte na fotkách. Z bílého se večer pravidelně ozývala večerní modlitba, což dělalo super atmošku.

Kostel, Gouves, Kréta
Kostel, Gouves, Kréta
Západ slunce nad mořem

Tipy na výlet

Knóssos

Jasným tipem na výlet jsou zbytky starověkého paláce Knóssos, které se nachází nedaleko od hlavního města ostrova. Do hlavního města se dostanete v pohodě autobusem, z hlavního autobusového nádraží musíte přejít na zastávku u Latte coffe & street food, koupit si v automatu lístek na správný autobus, nasednout na něj a jste v cíli.

Palác Knóssos, Kréta
Palác Knóssos, Kréta

Před vstupem do paláce je pak nespočet stánků se suvenýry, ale taky obrovská fronta. Pokud chcete frontu předběhnout, můžete si zaplatit služby průvodce ve vybraném jazyce. Vstup se vám tím trochu prodraží, ale zas nebudete muset čekat. Jen nevím, jestli přes zuřivě řvoucí cikády slovo průvodcovo vůbec uslyšíte. My jsme si frontu vystáli bez průvodce. Vstup bez průvodce vás vyjde na 15 euro/osoba, s průvodcem to bylo tuším 18-20 euro. Lístek se dá v pohodě koupit na místě.

Couračka po okolí

Jinak je samozřejmě možné vyrazit i na couračku po okolí. Můžete si dokonce i půjčit nějaký ten skútr nebo auto, dá se ale i v pohodě vyrazit po vlastních končetinách. My jsme si tuhle dovolenou zvolili fakt jen jako odpočinkovou, takže Knóssos byl náš vrcholovej zážitek, ale procházky po okolí jsme si neodpustili.

Pohled na olivovníky při západu slunce, Gouves
Pohled na olivovníky při západu slunce, Gouves
Gouves
Úlovek z procházky po okolí, Gouves

Pro mě byly ale třeba právě tyhle couračky po okolí fakt cenný, protože jsem nikdy takhle na jihu nebyla a vlastně jsem byla fascinovaná vším, co jsem kolem sebe viděla. Ať už si pod tím představíte opuncie, olivovníky obsypané plody nebo zrající fíky.

Granátová jablíčka, Gouves
Granátová jablíčka, Gouves
Olivy, Gouves
Olivy, Gouves
Opuncie, Gouves
Opuncie, Gouves

Kam na jídlo

Na jídlo jsme se stavovali jak v hlavním městě, tak přímo v okolí hotelu, kde jsme byli ubytovaní. Naše úplní zastávka byla na frappé, bohužel jsem si nepoznačila název místa, ale myslím, že cestou do centra Heráklionu natrefíte na nespočet fajn kavárniček. Jo a nelekněte se, v Řecku je prý normální dostat vodu zcela zdarma ještě před tím, než vám donesou kafe nebo jídlo. Tenhle zvyk se mi obzvlášť v letním horku dost zamlouval.

Naše první krétské frappé
Naše první krétské frappé

I na restaurace narazíte snad na každém rohu. Většinou si je teda předem lustrujeme na internetu, čteme recenze a vybíráme, která by mohla stát za to. Tentokrát jsme ale skočili do první, kterou jsme potkali, protože jsme měli fakt hlad. A… Nezklamala. Byla to fakt pecka, tady máte adresu: Milatou 7-9, Iraklio 712 02, Řecko.

řecký salát
Salát jako předkrm
Delikátní souvlaki
Delikátní souvlaki

V okolí našeho hotelu jsme pak zkusili koblihu, kterou prodával chlápek na pláži a zašli jsme si na další frappé, které bylo fenomenální především výhledem, který jsme při jeho popíjení měli. Nádhera. Čistá nádhera. Dokonalost.

Frappé s jedinečným výhledem, Gouves
Frappé s jedinečným výhledem, Gouves

Před odjezdem jsme si pochopitelně museli zajít i na gyros. Nakonec jsme si ho dali v restauraci kousek od pláže i jednoho z kostelů (kousek od této adresy Επαρχία Πεδιάδος, Kato Gouves, Řecko) a fakt jsme si pochutnali, takže směle doporučujeme dál.

Řecký gyros, Gouves
Řecký gyros, Gouves

Související články

Komentáře