Na cestách

Jak chutná Ukrajina: Boršč

Posted On
Publikovala Zrzi

Nedílnou součástí cestování i pobytu v zahraničí je bezpochyby jídlo. Když se na cestách dobře najíme, máme pocit, že se náš pobyt vydařil. Jídlo nám dovede spravit náladu, zpříjemnit den a vlít energii do žil. Ukrajina je známá tím, že se v ní chutně a levně najíte. Dnes Vám tedy představím několik tradičních ukrajinských jídel, abyste si o místní kuchyni udělali vlastní obrázek.

Ruský? Ani omylem!

Zrovna borščem Vás asi příliš nepřekvapím. Známe ho všichni, ať už ze školních jídelen či kuchyně našich maminek i babiček. Většinou se u nás tvrdívá, že je boršč ruské jídlo, koneckonců i v menu ho pod tímto označením často najdete. Není to ale tak docela pravda. I kvůli boršči byla Ukrajina s Ruskem na nože. Jeho základ se ale skutečně zrodil v Ukrajině. V současnosti se ale (dle BBC) vaří stejně z importovaných potravin, takže otázka jeho původu je nejspíš bezpředmětná, nakonec je vlastně tak nějak všech.

Boršč, Lvov

Já chci boršč!

A Ukrajinci ho skutečně milují. Jakmile tohle slovo na lekcích padlo, studentům se okamžitě začínaly sbíhat sliny. Vlastně, zatím jsem nepoznala Ukrajince, který by tuhle polévku z červené řepy nejedl. I v restauracích jsem vídala ukrajinské rodiny, které si zašly klidně jen na boršč. Milují ho i malé děti, v případě, že boršč v restauraci dojde se celá rodina klidně zvedne a jde jinam. Pro někoho nepřichází v úvahu, objednat si něco jiného.

Boršč, Lvov

Boršč v chlebu

Obzvláště oblíbený je ve Lvově boršč v chlebu. K dostání je na téhle adrese: Kryva Lypa Passage, 9, Lviv, Lviv Oblast, Ukrajina, 79000 a dáte za něj 95 hřiven (je ho asi půl kila, takže pokud nejste zrovna bezední jedlíci, klidně se o něj podělte s dalšími členy vaší výpravy). S nadšením si ho tu dávají místní i turisté, byť pro místní je podle mě cena trochu vysoká.

Boršč v chlebu, Lvov

Desítky receptů

Existují desítky způsobů přípravy boršče. Zaujalo mě, že v Ukrajině do něj často přidávají fazole (do postního boršče i do toho s masem), ty v české variantě této ukrajinské polévky většinou chybí. Bývá podáván se zakysanou smetanou navrchu, ale také s koprem a petrželkou, kopr je v ukrajinské kuchyni skutečně oblíbený. I maso v boršči obsažené se různí, ochutnala jsem variantu s kuřecím, vepřovým i hovězím masem, mým favoritem ale nadále zůstává to hovězí. Polévku můžete připravit skutečně na několik různých způsobů, někdo ji dělá dokonce z ryby, nebo úplně bez masa (tomu se pak říká postní boršč).

Recept na ukrajinský boršč

No a když už jsme to načali, bylo by víc než vhodné sem nějaký ten recept na ten ukrajinský boršč střelit.

Na 16 porcí budete potřebovat:

  • 500 gramů hovězího masa
  • 3 litry vody
  • 500 gramů zelí
  • 1 mrkev
  • 1 kuchyňskou cibuli
  • 1 rajče
  • 3 brambory
  • 1 řepu
  • 50 gramů sádla
  • 2 lžíce rajského protlaku
  • 2 lžíce másla
  • 1 lžíce octu
  • 2 lžíce cukru
  • 3 stroužky česneku
  • 1 gram zelené petrželky
  • sůl a pepř podle chuti

Hovězí by kromě masa mělo obsahovat také chrupavky a šlachy, to dodává vývaru skvělou chuť. Maso vaříme vcelku a vaříme ho, dokud se nezačne odchlipovat od kosti. Uvařené hovězí vyndáme z vývaru, položíme ho na talíř a přikryjeme pokličkou.

Na tenké proužky nastrouháme řepu, zelí a mrkev. Cibuli a brambory krájíme na kostičky. Do vývaru nejprve přidáváme brambory, pak zelí. Červenou řepu restujeme na másle, poté přidáváme rajský protlak a ocet. Na další pánvi pak restujeme mrkev a cibuli, přidáváme rajče. Rozpouštíme i sádlo.

Když jsou brambory i zelí ve vývaru uvařené, přidáváme vše, co jsme připravovali zvlášť. Maso řežeme na malé kousky a přidáváme do polévky. Jakmile projde boršč varem, zmírníme oheň a přidáme ještě petrželku a česnek. Pak dáme hrnec s polévkou mimo plotnu a necháváme půl hodiny odležet.

Zapravka

Pokud zoufale brouzdáte po internetu a žádný z receptů se vám nezamlouvá, nebo pokud brouzdáte na internetu a příprava polévky se vám zdá příliš náročná a zdlouhavá, přivezte si z Ukrajiny zapravku. Je to taková směs uzavřená v sáčku, kterou prostě jen vyklepnete do hrnce. Je v ní rajský protlak, koření i strouhaná řepa. Vlastně je to takový základ na přípravu boršče. Sama jsem vyzkoušela a chutnala mi. Dáte za ni asi 17 hřiven.

A co k němu?

K boršči Vám většinou donesou tzv. pampušky. Je to v podstatě kynuté bílé pečivo (chuťově podobné třeba vece), které je nahoře potřené olejem či máslem a posypané strouhaným česnekem a zelenými bylinkami. Pampušky si klidně můžete upéct doma. Sama se na ně chystám, protože nám v Ukrajině neskutečně chutnaly a jedli jsme je klidně jen tak s pomazánkou nebo máslem. Recept po vyzkoušení ráda dodám 🙂

Pampušky
Pampušky

A kde mi ve Lvově boršč opravdu chutnal?

  • Kryva Lypa: Kryva Lypa Passage, 9, Lviv, Lviv Oblast, Ukrajina, 79000
  • Varenyky tut: Kulparkivska St, 226а, Lviv, Lviv Oblast, Ukrajina, 79000
  • Puzata chata: Sichovykh Striltsiv St, 12, Lviv, Lviv Oblast, Ukrajina, 79000

Související články

Komentáře