Knihomolův koutek

Mary Jane

Posted On
Publikovala Zrzi

Měla jsem štěstí. Tahle v podstatě ještě horká novinka ležela v knihovně bez povšimnutí, takže jsem na ni nemusela stát frontu a ještě relativně začerstva si ji půjčit. A musím hned na začátku recenze uznat, že mi tahle novinka dala pořádně zabrat…

O autorce

Autorkou knihy je americká spisovatelka Jessica Anya Blau, která začínala jako pisatelka krátkých příběhů a esejí pro nejrůznější (a většinou dost slavné) časopisy a noviny. Kromě těchto drobnějších literárních počinů stojí také za scénářem k filmu Love on the Run (Láska na útěku) z roku 1979. V případě Mary Jane se jedná o první knihu, která autorce vyšla v českém překladu.

O knize

Příběh se odehrává v Baltimoru v 70. letech. Čtrnáctiletá Mary Jane je dospívající zakřiknutá holka, které se podaří sehnat letní brigádu u místního doktora. Doktorova domácnost se ale značně liší od toho, co zná Mary z domu a život jejích obyvatel boří vše, co jí odmala vštěpuje matka.

Doktor je psychiatr a přes léto si domů nastěhoval rockovou hvězdu, která se léčí ze závislosti na drogách, i s jeho manželkou, slavnou herečkou. Mary Jane tak dostává jedinečnou příležitost seznámit se s naprosto jiným chodem domácnosti i rodiny. Co na to ale řeknou její rodiče? A může střet s novým prostředím ovlivnit výchovu a způsoby, které jí matka od dětství vštěpuje?

Můj názor

První věc, kterou fakt musím vypíchnout, protože mě během celého čtení neskutečně štvala, je nízká gramáž papíru. Přesně tohle nesnáším na ruských knížkách, které většinou bývají v podobném provedení. Tady to sice nebylo tak hrozné, pravda, text zase tolik neprosvítal, ale tenká vrstva papíru se pořád lepila k sobě a neustále se mi stávalo, že jsem místo jedné stránky přetočila hned dvě. Moje nervy.

Co se týká příběhu samotného, asi jsem na základě anotace čekala něco víc. Předně moc netuším, proč se o Mary Jane v anotaci mluví jako o knihomolce. To byla upřímně jedna z věcí, která mě na příběh nalákala a nakonec jsem zjistila, že krom toho, že Mary Jane rovná knížky podle abecedy, nic víc v podstatě s knížkama nedělá.

Zároveň mi trochu vadilo, že jsem během čtení v podstatě netušila, kam příběh směřuje, neměla jsem od něj tedy logicky žádná očekávání a tedy jsem necítila ani motivaci číst dál. Jako celek to prostě působilo tak nějak nemastně-neslaně. Co mě ale upřímně zaujalo byla ale ukázka dvou naprosto různých světů a toho, jaký vliv mohou na výchovu dospívajícího jedince mít. Je totiž otázkou, jestli by se Mary Jane našla, kdyby donekonečna poslouchala matku, chodila do kostela a prostírala k večeři.

Právě tenhle přesah, přesah toho, jaký vliv má na člověka prostředí, ve kterém vyrůstá, a toho, jak je vlastně důležité rozšiřovat si co nejvíce obzory, je to, co je na knize dle mého nejcennější.

Závěrem

Stojím si za tím, že jsem od knížky prostě čekala víc. Skvělá anotace mi přinesla vlastně úplně něco jiného, než jsem na základě ní očekávala, což by se asi za mě stávat nemělo. Neříkám, že je knížka špatná, jen se asi musíte smířit s tím, že ta hlavní “akce” neprobíhá přímo v textu, ale spíš mezi řádky. A to, co si z knihy odnesete záleží dost na tom, jak moc umíte mezi řádky číst. Vlastně ani nevím, jak bych ji měla hodnotit. Vzhledem k v podstatě neutrálnímu zážitku nakonec volím 3 hvězdičky z 5.

Související články

Komentáře