Knihomolův koutek

Mlýn

Posted On
Publikovala Zrzi

Trochu se divím, že mě tahle krasavice vydaná v roce 2018 minula, jsem totiž přesně její cílovka. Nakonec jsem se o ní dozvěděla díky knihomolským skupinám na internetu, ve kterých ji vřele doporučovali k přečtení. Něco málo jsem si o ní tedy zjistila a následně ji zařadila na svůj rozsáhlý seznam. A protože je poměrně vydatná, nechala jsem si ji nakonec na “letní čtení”. Třeba si ji po dnešním pokusu o recenzi do kufru zabalíte i vy.

O autorovi

Autorem této poměrně vydatné knihy se stručným názvem je Michal Vaněček pyšnící se několika akademickými tituly, který sice vydává knížky, ale taky se věnuje informačním systémům. Takže vlastně takovej “píšící ajťák”. Ale není to jen tak ledajakej ajťák, je spolumajitelem a ředitelem ve společnosti T-SOFT a. s. No a celkově, jak se tak dívám, sama autorova profesní historie by vydala na román o rozsahu Mlýna. Tak třeba se jednou dočkáme.

O knize

Hlavními hrdiny knihy jsou dva bratři, Karel a František, kteří dali svému otci na smrtelné posteli slib, že uchrání jejich mlýn proti všemu a proti všem. Jenže… Lze takový slib dodržet za všech okolností? Obzvlášť po druhé světové válce, po nástupu komunistů k moci, se zdá splnění slibu takřka nemožné. Bratři se ale nenechají nikým a ničím zastrašit, ze slibu se stává v podstatě jejich smysl života a v jeho zájmu jsou schopní obětovat prakticky vše. I vlastní život.

Můj názor

Fascinují mě knihy založené na skutečné události. Obdivuju autory, kteří najdou v dějinách příběh, kterému vdechnou život a prostřednictvím knihy ho zprostředkují ostatním. Takže z tohohle hlediska má Michal Vaněček můj nekonečnej obdiv a fakt mu vysekávám hlubokou poklonu, bez něj bych se totiž k příběhu mlýna v Hoslovicích nedostala a to by byla nesmírná škoda. Pochvalovala jsem si i to, že autor při sestavování příběhu používal pasáže z Rudého práva, zároveň ale přiznávám, že jsem je jen málokdy četla, protože mě zajímal víc příběh samotný.

Zároveň ale musím přiznat, že mě trochu mrzí, že se příběh mlýna nedostal do rukou autorovi, který by se ho zhostil o něco líp. Nic proti, ale zpracování bylo jazykově prostě slabší a kdyby mě příběh nepřitahoval jako takový, knihu bych nejspíš odložila. Všechno to bylo takový prostý, spíš jako takový lepší slohový cvičení nebo seminárka, což dějově hodnotný text dost shazovalo. I samotní bratři byli v knize vykreslení tak nějak všelijak a místy byli jen těžko uvěřitelní. Dokonce i skutečné události v knize popisované působily jen málo důvěryhodně. Škoda. Dalo se z toho rozhodně dostat víc.

Závěrem

OK, i když jsem dneska byla maličko kritická, neznamená to, že byste si Mlýn ze svýho seznamu měli škrtnout. To rozhodně ne! Příběh je natolik unikátní, že prostě stojí za to si knihu sehnat a přečíst, jen se holt smiřte s tím, že to nebude žádný jazykový porno. Inu, i to se občas stává…

Za mě 3,5 z 5!

Související články

Komentáře