Na cestách

Můj ukrajinskej deník: Mikuláš – později a jinak

ukrajinsky mikulas Posted On
Posted By Zrzi

Česko už má Mikuláše téměř dva týdny za sebou, zatímco Ukrajina se na něj teprve chystá. Tady je ale svátek tak trochu o něčem jiném, a vlastně je mnohem důležitější než u nás v Česku. Proč? Na to se dneska společně podíváme!

“Derusifikace” a “dekomunizace” svátků

Proces, který na Ukrajině už několik let probíhá, bychom klidně mohli nazvat derusifikací a dekomunizací. Mysleli jste si, že na Ukrajině nosí dárky Děda Mráz? Dávno ne! Ačkoliv, ani to není u našich východních bratrů zcela jednoznačné.

Vánoční Lvov
Vánoční Lvov

Ukrajina se snaží už několik let své svátky poevropštit“. Ti, kteří pečlivě sledují můj Instagram a Facebook si jistě všimli sdíleného článku, ve kterém se debatovalo o možném přesunutí data Vánoc z 6. ledna na 25. prosince. To je ale jen nepatrná část celého komplikovaného procesu, který bude nepochybně během na dlouhou trať.

Vánoční trhy Lvov
Vánoční trhy Lvov

Loučení s Dědou Mrázem

Ukrajina se začala s Dědou Mrázem oficiálně loučit v roce 2016, tehdy se součástí dekomunizace země stal i odchod této postavy, která dětem nosila dárky. Občanům země bylo doporučeno, aby se při oslavách Nového roku v roce 2017 (v Ukrajině a v Rusku nosí dárky uvedené postavy na Nový rok) zřekli Dědy Mráze a nahradili ho třeba svatým Mikulášem, nebo Santa Clausem. Děda Mráz společně se svou vnučkou Sněhurkou získal nálepku agresora a při slavnostním rozsvěcení stromu je tedy nahradil svatý Mikuláš. Asi nejvýrazněji a nejradikálněji změnu pojali právě na Západní Ukrajině (sem patří i Lvov).

Max Kukurudziak
Max Kukurudziak

Ukrajinská vláda se hned vzápětí dušovala, že lidem Dědu Mráze vůbec nezakázala, a že si každý může oslavovat jak a s kým se mu zlíbí. Ministerstvo kultury přispěchalo s oznámením, že se nejedná o žádný oficiální zákaz (nikdo nechce mít na krku obvinění z diskriminace a netolerance).

Mikuláš jako TOP svátek

Den svatého Mikuláše se tak stal jedním z nejdůležitějších svátků (především pro děti). Nejsilnější pozici má samozřejmě na Západní Ukrajině, právě tady děti dostávají většinou dárky v tento den, tedy 19. prosince, a na Vánoce a Nový rok sice mají stromeček, většinou ale bez dárků. Když moji studenti viděli obrázek českých Vánoc se stromečkem a dárky a měli uhodnout, o jaký svátek se jedná, všichni se shodli na tom, že musí jít o den svatého Mikuláše. Jaké bylo jejich zklamání a údiv, když se dozvěděli, že v Česku Mikuláš příliš důležitou roli nehraje a české děti dostávají dárky na Vánoce.

Vánoční trhy Lvov
Vánoční trhy Lvov

Jak se slaví

Zatímco v Česku je Mikuláš svátek, který v některých domácnostech ani neslaví, v Ukrajině je tomu jinak. Den svatého Mikuláše je tu jedním z nejdůležitějších svátků celého roku. A rády ho mají především děti. Právě ty mu totiž píší své dopisy, plné snů a přání. A komu jinému by měli psát? Vždyť to byl svatý Mikuláš, kdo vyráběl dárky dětem a snažil se jim pomáhat.

 Joanna Kosinska
Joanna Kosinska

V tento den (19. prosince) by měli lidé navštívit kostel. Traduje se, že svatý Mikuláš rovněž podporuje uzavírání nejrůznějších kontraktů, nedovolí totiž, aby byl člověk oklamán. Děti a často i dospělí v tento den dostávají dárky. O Vánocích a Novém roce sice ještě budu psát, ale už teď můžu napovědět, že v ostatní svátky na Západní Ukrajině většinou už nedostávají nic. Neposlušným dětem Mikuláš nosí (stejně jako u nás) uhlí, hodné pak dostanou hezčí dárky. Jako doprovod s ním chodí čert a anděl. Tady ale veškerá podobnost s českým Mikulášem končí.

Ukrajinský Mikuláš totiž chodí k dětem zásadně v noci. Během noci se záhadně objeví u jejich postele, pod polštář nebo k posteli jim dá dárky a zase zmizí. Studenti mi vyprávěli, že je rodiče často brzy nad ránem budí s tím, že u nich byl svatý Mikuláš. Děti pak už, samozřejmě, neusnou a vzrušeně zkoumají dárky.

Na Mikuláše se v ukrajinských městech také rozsvěcí vánoční stromy.

Běh na dlouhou trať

Nic ale není definitivní. Transformace svátků probíhá pomalu a nedaří se ji nastolit ve všech ukrajinských regionech. Ne vždy se také setkává s pochopením. Rodiče a školy stále stojí před nelehkým úkolem. Kdo letos obdaruje jejich děti? Bude to Děda Mráz, Santa Claus, nebo svatý Mikuláš? Často ale volí Mikuláše, ten jediný se jim totiž zdá z celého tria nejvíce neutrální.

Tim Mossholder

Tim Mossholder

Navzdory tomu jsou ale stále populární i zbývající dvě osobnosti. Někteří dokonce považují svatého Mikuláše za “nudného páprdu”. S nálepkou svatý si totiž moc srandy užít nemůže, a to některým Ukrajincům vadí. V některých regionech tak i nadále zůstává jen jakousi mýtickou postavou, která dětem klade dárky pod polštář, na chvíli se objevuje na oslavách, ale vzápětí hned mizí. Děda Mráz ho tedy často střídá během bujarých oslav Nového roku.

freestocks.org
freestocks.org

Jsou ale i tací, kteří se ohrazují proti tomu, že mateřské školky zvou rusky mluvícího Dědu Mráze (do už tak komplikované situace proniká ještě jazyková problematika). V Kyjevě tedy už předem prosí rodiče o vyjádření souhlasu s tím, že do školy přijde Děda Mráz. V jiných městech zase Mikuláše na Nový rok střídá Santa Claus.

No, abych řekla pravdu, jsem ráda za to, že máme našeho českého Ježíška!

Zdroje:

https://zn.ua/UKRAINE/den-svyatogo-nikolaya-istoriya-i-tradicii-prazdnika-338888_.html

https://gordonua.com/publications/ded-moroz-ili-svyatoy-nikolay-kto-budet-prinosit-podarki-ukraincam-v-etom-godu-164622.html

https://comments.ua/society/604910-deda-moroza-snegurochku-ukraine.html

Related Post

leave a Comment