Na cestách

Můj ukrajinskej deník: Vánoce ve Lvově 2020

Posted On
Publikovala Zrzi

Asi jste na internetu postřehli seznam měst s nejkrásnějšími vánočními trhy. Lvov jsem na něm nenašla a je to škoda. Pokud bydlíte v okolí Ostravy, máte tohle ukrajinské město co by kamenem dohodil. Nepotřebujete sem ani žádné vízum, jen trochu trpělivosti, bez té se při čekání na hranicích neobejdete. Proč jezdit do Budapešti nebo do Krakova? I ve Lvově je hezky. Navíc, čerpat vánoční atmosféru na Ukrajině je docela originální, nemyslíte? 😉

Ukrajinské/ Lvovské Vánoce

Proč jezdit o Vánocích na západ? Tam přeci jezdí všichni. A i ve Lvově je krásně. Věděli jste, že Lvov je pro Ukrajinu vlastně něco jako Praha, Budapešť a Krakov? Všichni sem jezdí, aby si prohlédli vánoční trhy a nasáli trochu té sváteční atmosféry.

Vánoční strom u opery

Obecně bychom mohli říct, že vánoční svátky v Ukrajině začínají už v den svatého Mikuláše, tedy 19. prosince a trvají až do 19. ledna. Ti, kteří se postí, ale začínají ještě o něco dříve, už od 28. listopadu činí pokání a připravují se psychicky i fyzicky na narození Spasitele, které se odehrálo (podle pravoslavného, juliánského, kalendáře) 7. ledna.

Vánoční strom ve Lvově

Ve Lvově se slaví Vánoce vlastně dvakrát, poprvé 25. prosince podle evropského vzoru (navíc ve Lvově žije hodně katolíků), pravoslavní slaví až 6.-7. ledna.

* O ukrajinských / lvovských Vánocích budu připravovat zvláštní článek, takže vydržte 🙂

Na počátku je kluziště

Vánoční atmosféra tu pozvolna začíná kralovat od 1. prosince. To se na hlavním náměstí Rynok každoročně objevuje kluziště. Jedná se o tradici z dob před I. světovou válkou. Na čas sice zmizela, ale od roku 2007 město znovu pro potěchu obyvatel zřizuje pohádkové kluziště. Zabruslit si na něm můžete od 10:00 do 22:00 za cenu do 150 hřiven (= 150 Kč).

Kluziště ve Lvově

Vánoční strom

Zatímco v Česku už vánoční stromy slavnostně svítí do tmy, Ukrajina se na rozsvěcení teprve chystá. Rozsvěcení vánočních stromů je tu totiž pevně spjaté s dnem svatého Mikuláše, který se slaví 19. prosince. Ve Lvově můžete strom najít mezi majestátní budovou opery a vánočními trhy. Pokud do Lvova zamíříte s dětmi, jistě uvítáte možnost navštívit rezidenci svatého Mikuláše a vymámit z něj nějaký ten dárek. Pozor, možnost návštěvy je jen do 22. prosince, pak Mikuláše balí kufry.

Vánoční trhy

Letos začaly vánoční trhy 13. prosince (v pátek, hahaha) a trvat budou až do 19. ledna. Každý den mají stánky otevřeno od 11:00 do 22:00, o víkendu začínají o hodinu dříve a končí o hodinu později. Tohle jsou sice oficiální časy, ale z vlastní zkušenosti můžu říct, že neplatí pro všechny stánky a “otevíračka” mi přišla spíš jako individuální záležitost každého prodejce.

Vánoční trhy Lvov

Do města tak přijíždí nové vlny turistů, především z Polska, zbytku Ukrajiny a potkala jsem také hrstku Čechů (snad poprvé od začátku svého pobytu). I tady nabízí vánoční punč (za krásných 30 hřiven). Pokud Vám je nesnesitelná zima (což asi letos nehrozí), nebo si prostě jen chcete připlatit za něco fakt “mňam”, doporučuji navštívit na náměstí Rynok Opilou višni (Пяная Вишня). Je sice trochu dražší (za střední kelímek lahodného moku dáte klidně i 100 hřiven), ale opravdu skvělá. Pokud chcete trochu ušetřit, rozhodně vyzkoušejte teplou medovinu za 30 hřiven. Prodávají ji přímo na trzích.

Horká medovina Lvov

Ceny jídel se na trzích pohybují klasicky kolem stovky. Můžete si tu dát snad cokoliv, od slaných pokrmů (párky. grilovaná zelenina,…) po nejrůznější sladkosti a ořechy. Samozřejmostí je i dobrá káva, která ke Lvovu neodmyslitelně patří. Na trzích mi ale přišla celkem drahá, takže doporučuji spíš zastávku v Aroma Kávě nebo v Urban Coffee.

Vánoční trhy Lvov

Nejen nákupy

V roce 2020 se ale Lvov snaží o to, aby vánoční trhy nebyly jen dalším chrámem konzumu, ale především místem, kde se lidé budou setkávat a seznamovat s ukrajinskou kulturou. Město tak slibuje nejrůznější festivaly, etnografický program a další. Zlatý bod programu se tu odehraje 6. ledna. U stromečku proběhne tzv. Svatý večer, během kterého můžete vyzkoušet tradiční vánoční jídla a zpěv ukrajinských koled.

Vánoční trhy Lvov

Hned další den, tedy 7. ledna, můžete v centru vidět pravý vánoční průvod. No a pokud stejně jako já na Ukrajině pobýváte už hezkou chvilku, můžete si zavzpomínat na Česko během Mezinárodního vánočního festivalu (13.-14. ledna), na kterém by měly zaznít i české koledy. Na konci vánočních svátků i trhů, tedy 18. – 19. ledna si můžete také prohlédnout ledové sochy.

*Na všechny uvedené akce je VSTUPNÉ DOBROVOLNÉ.

Vánoční program 2020

V roce 2020 můžete navštívit třeba dílny, které by se měly nacházet v okolí vánočního stromu. Dokonce byste tu měli letos potkat i “tkalcovský stánek”, ve kterém si budete moct zhotovit pravou huculskou přikrývku. Dárky, které na vánočních trzích pořídíte, Vám bezplatně zabalí ve stánku u radnice. Odtud také můžete poslat vánoční pozdrav ze Lvova do celého světa! Pozor, vánoční pošta tu ale funguje jen do 22. prosince. Navštívit můžete také interaktivní “vertep”.

Svatý Mikuláš ve Lvově

Kde složit hlavu

Zatím máme zkušenost jen se dvěma zařízeními. Prvním je Eco Hostel Drova, nachází se v pěší dostupnosti od centra města, hned u obchodního centra Forum Lviv. Další je pak Hotel Fortuna. Ten se nachází trochu dál od centra, takže bude ideální volnou v případě, že do Lvova míříte automobilem, nebo plánujete při toulkách městem využít místní dopravu. Pozitivní jsou zkušenosti i s Hotelem Edem.

Budou-li solidní hotely vyprodané, můžete ještě vyzkoušet ubytování přes Airbnb.

*V případě jakýchkoliv dotazů se můžete obrátit na mě v komentářích 🙂

Související články

Komentáře