Knihomolův koutek

Musím tě zradit

Posted On
Publikovala Zrzi

Ruta Sepetys je prostě láska a pomalu a opatrně ji řadím ke svým oblíbeným autorům. Nemusím tedy zdlouhavě vysvětlovat, jak jsem se ke knize dostala a co mě k její četbě motivovalo. Byla to čistá láska. Láska k ženě, která si vybírá zapomenuté historické události, epochy i fakta a představuje je svým čtenářům pomocí poutavých příběhů. Ach ach. Ať žije Ruta! A hlavně ať jí to ještě dlouho píše!

O autorce

Ruta Sepetys je litevsko-americká autorka historické beletrie. Narodila se v Michiganu do rodiny umělců, čtenářů a milovníků hudby, což se bezpochyby odrazilo na životním směru, kterým se nakonec vydala. S Litvou ji pojí fakt, že se narodila do rodiny litevského uprchlíka.

Dnes je mezinárodně uznávanou autorkou historických románů, které lámou žebříčky bestsellerů New York Times. Její první romány vyšly ve čtyřiceti pěti zemích v třiceti třech jazycích, což je ohromující. Takže žádnej zelenáč, aby bylo jasno.

O knize

Autorčina novinka s názvem Musím tě zradit zavádí čtenáře do poměrně netypického prostředí Rumunska v období končícího 20. století. Hlavním hrdinou příběhu je mladík Cristian, který sní o tom, že se stane spisovatelem. Jenže v Rumunsku té doby není úplně tak jednoduché si své sny plnit. Režim diktátora Nicolaea Ceauşesca provází izolace a strach. Na Cristiana se zaměří tajná policie a nutí ho, aby donášel na své blízké. Mladík se rozhodne riskovat vše, aby odkryl pravdu o režimu a ukázal světu, co se v jeho zemi děje. Když přijde čas, dychtivě se připojí k revoluci a je odhodlaný bojovat za změnu. Jaká je však cena za svobodu?

Můj názor

Tohle byla fakt jízda. Přiznávám, že o situaci v Rumunsku na konci 20. století jsem nevěděla nic a příběh mě dost šokoval. Často se mluví o tom, jak jsme u nás v období komunismu strádali, ale při četbě knihy jsem měla pocit, že to bylo úplný prd oproti tomu, co se dělo v Rumunsku. Hltala jsem každé slovo, každou větu, každou kapitolu. A byla jsem znovu a znovu šokovaná tím, co ještě nedávno bylo pro Rumuny každodenní realitou. Myslím, že Ruta Sepetys jim svou knihou udělala opravdu velkou službu.

Oceňuji i fakt,že se jedná v podstatě o Young Adult knížku, tedy knížku určenou dospívajícím. Je fajn, že jsou na literární scéně autoři, které se snaží přiblížit podobné historické epochy mladým čtenářům. Myslím, že styl Sepetys je pro ně dostatečně stravitelný a mohou si tak z knihy odnést mnoho. Zároveň ale není jednoduchý ani banální, což považuji za umění.

A co ve mně z knížky zůstane? Asi ten moment, kdy se Cristian dívá na pouliční osvětlení a vysvětluje své kamarádce, že v některých zemích dokonce i svítí. No a taky fakt, že nedostatek světla s sebou nese nárůst kriminality a nebezpečí obecně, což je v dnešní době opět velmi aktuální téma. Tak snad to u nás brzy nebude vypadat jako v Rumunsku na konci 20. století.

Závěrem

Nebudu chodit kolem horký kaše. Vánoce jsou pomalu za rohem a pokud začínáte pomalu plašit, měli byste si do zásoby pořídit aspoň jednu Rutu. Určená je sice mládeži, ale darovat se dá prakticky všem. Téma osloví starý, mladý, ženy, muže… Tahle novinka se fakt povedla a kdo si ji nepřidá na seznam, fakt prohloupí.

Za mě 5 z 5 a nekonečný obdiv Rutě Sepetys! Love you!

Související články

Komentáře