Knihomolův koutek

Princezna Psycho

princezna psycho Posted On
Publikovala Zrzi

Princeznu Psycho jsem našla v novinkách letošního roku a přečíst si ji mi přišlo jako vcelku dobrý nápad. Dlouho jsem nečetla nic oddechového, co by bylo určené především ženám. A tak jsem do ní šla. A jak se líbila? Dozvíte se vzápětí. Máte se rozhodně na co těšit! Byla to fakt jízda!

O autorce

Tereza Schillerová není žádný zelenáč a už ze startu můžu prozradit, že je to na knize skutečně vidět. Princezna Psycho není autorčinou prvotinou, v letech 2017 a 2018 vydala Deník raka 1 a 2, obě knihy se setkaly s úspěchem. Kromě vydávání knih se autorka také věnuje svému blogu Deník raka a marketingovým aktivitám.

O knize

Hlavní hrdinou příběhu je trochu bláznivá Jolana. Poznáváme ji jako rozvedenou matku dvou dětí, která za sebou vleče chvílemi až nesnesitelně těžké břímě minulosti. Řadu let se pyšnila superschopností idealizovat si nejen své chlapy, ale i průsery, do kterých padala doslova po hlavě. Podobně si idealizovala i svého bývalého manžela Leoše. Nakonec ale hrdě vztyčila hlavu a jednoduše odešla. A začala žít. V pravém slova smyslu. Bohužel, rozchodem s Leošem problémy nekončí. Co dalšího Jolanu potká? Jak to všechno zvládne? A kým se nakonec stane? Dočtete se v knize 🙂

Můj názor

Když si tak čtu ten svůj odstaveček s hrdým názvem “O knize”, mám pořád pocit, že jsem tu Princeznu Psycho vystihla dost nedostatečně. Takhle totiž vypadá jako nějaká béčková literatura pro svobodný matky. A právě přesně to Princezna Psycho není!

Máme tu zajímavou ženskou hrdinku, která si prošla snad vším. Nebojí se být sprostá, nebojí se nazývat věci pravým jménem a razit si vlastní cestu životem. Takový je i jazyk knihy. Stejně odvážný a nekompromisní, plný sarkasmu, hovorových slov a dalšího materiálu, který se v knihách vyskytuje často jen okrajově. Přiznávám, ze začátku jsem s tím měla trochu problém, ale nakonec jsem se začetla.

A přiznávám, že většinu času jsem se bavila právě díky neotřelým přirovnáním a zajímavým slovním spojením, která autorka volila. Po celou dobu jsem obdivovala její umění vykreslit situaci s jistou dávkou humoru, nadsázky, sarkasmu a současně s lehkostí a vážností.

Princezna Psycho
Princezna Psycho

Palec nahoru dávám i za celkovou strukturu příběhu. Díky ní máme totiž možnost poznat nejen současnou Jolanu, ale taky několik jejích mladších já. A vlastně ji prostřednictvím jejich mladších já nejen poznáváme, ale taky chápeme. Jen ten závěr knihy mohl být maličko dotaženější, ale s tím já mám problémy pravidelně.

Závěrem

Už během četby jsem se snažila Princeznu Psycho vnucovat svým kamarádkám (u některých se mi to snad i povedlo). Tohle je totiž přesně taková ta knížka, která není prvoplánově hloupá. Ano, je to oddechová četba, ale tak nějak bystře a ne úplně otřele napsaná i pojatá. A to se cení. Určitě si při četbě minimálně jednou řeknete: Ty vole, celá já. Ideální četba na podzimní depky a do deštivých dnů. Fakt. Vyzkoušeno na vlastním duchu i těle!

Přesně takové knihy chci číst! Knihy plné šílených hrdinek! Víc princezen Psycho v ženské literatuře! 😀

Za mě 4 z 5! A těším se na další!

Související články

Komentáře