Knihomolův koutek

Prokletý rok

Posted On
Publikovala Zrzi

Ačkoliv jsem měla Prokletý rok na seznamu dlouho, trvalo mi pěknou řádku měsíců, než jsem se k němu dostala. Řada v knihovně na něj byla totiž takřka nekonečná. Ono taky není divu. Na Databázi knih se těší dobrému hodnocení a na sociálních sítích se kniha objevovala prakticky každý den. Teď ale zájem o ni trochu utichl a tak jsem i já dostala šanci přečíst si ji.

O autorce

Autorkou knihy je Kim Liggett, americká spisovatelka žijící v New Yorku. Knih vydala hned několik, ale v českém překladu vyšla zatím jediná, a to právě Prokletý rok. Vzhledem k úspěchu této knihy se dá předpokládat, že se českého překladu dočkají i autorčiny další a v zahraniční poměrně oblíbené příběhy.

O knize

V podstatě se jedná o fantasy příběh pro dívky/ženy, který je založený na tom, že každá dívka ve vesnici získává v určitém věku svého života zvláštní moc vyrvat spořádané muže z náruče jejich manželek. Proto je třeba dívky v tomto nebezpečném (prokletém) roce izolovat a vyhnat je do divočiny, aby se od nebezpečné magie očistily. Ne všechny se ale z nebezpečného pobytu hluboko v lesích vrátí…

Hlavní hrdinka Tierney je ale trochu netypická a od ostatních dívek se velmi liší. Otec ji vychovával jako syna a Tierney víc než k sňatku a plození potomků prahne po svobodě. Hodlá tedy překonat prokletý rok a poté odejít pracovat na pole. Plány ji ale zhatí neznámý muž, který jí věnuje závoj…

Můj názor

Hrozně se mi líbilo netypické téma knihy. Vesnice, která si žije tak nějak svým životem. Obyvatelé netuší, co se děje za jejími zdmi a ani netouží vydat se do světa a zjistit, jak to funguje jinde. Samotné téma prokletého roku smrdí už od začátku knihy, takže čtenář tuší, že za podezřelým rituálem bude určitě něco víc. Dokonce i vztah Tierney s jejími rodiči je velmi napínavý a plný neznámého, nečekaného, nevyřčeného…

Snad jediná věc, která mi kazila celkový dojem z knihy, byla milostná zápletka. Přišla mi vzhledem k příběhu tak nějak nepatřičná, zbytečně přifouknutá. Daleko více bych ocenila, kdyby se autorka více věnovala tématu prokletého roku a životu ve vesnici.

Zpočátku jsem totiž měla problém odhadnout, kdo je to lovec, kdo vlastně žije na předměstí atd. Ocenila bych tedy, kdyby se právě specifiku života v takové vesnici autorka pověnovala o trochu víc. Určitě by mi to pomohlo lépe se začíst, více pochopit myšlení “vesničanů” a celkově tak proniknout do jejich života i systému existence.

Závěrem

Knížka to byla fakt dobrá a četbu jsem si užila. Bylo to takové to zdravé fantasy, které můžu, protože je tam všeho akorát a není to celý úplně přitažený za vlasy. Doporučila bych klidně jako letní četbu a četbu někam na dovolenou nebo k vodě. Pokud recenzi čtete v období předvánoční paniky, nebála bych se Prokletý rok koupit ani jako dárek pod stromeček nějaké té holce kolem 15 let.

Za mě 4 z 5!

Související články

Komentáře