Road Trip 2021: Polsko (2)
Po delší odmlce navazuji tam, kde jsem skončila. Vzhledem k tomu, že letos budu sedět doma na zadku, nabízí se volný čas využít k tomu, abych dovyprávěla příběh Road Tripu 2021, který trval bezmála měsíc. Pokud máte náhodou krátkou paměť a potřebujete si ji trochu osvěžit, doporučuji vrátit se k prvnímu článku téhle série, který najdete pod tímto odkazem. Držte si klobouky, vyrážíme!
Co nás čeká v druhé části Road Tripu
Ve druhé části Road Tripu 2021 nás čeká opět Polsko, tentokrát však naposledy. Poté, co společně navštívíme Poznaň a Štětín, se přesuneme k našim německým sousedům. Vyprávění o návštěvě dalších míst v Německu si necháme ale zase na příště.
Poznaň
Císařský zámek
První budovou, která nás v polské Poznani přivítala, byl impozantní zámek, který se nacházel nedaleko našeho hotelu, dokonce jsme na něj měli přímo výhled z oken pokoje. Jedná se o budovu pocházející z počátku 20. století postavenou Němci. Nejmladší evropský císařský zámek měl v Poznani především reprezentovat rostoucí moc a prestiž Německa. V meziválečném období zámek posloužil jako rezidence prezidenta Polské republiky a část prostor využívala také univerzita v Poznani.
Za druhé světové války si ze zámku chtěl udělat rezidenci samotný Adolf Hitler, nakonec ale Poznaň nikdy nenavštívil. Tehdy Němci zámek rozšiřovali a rekonstruovali, zároveň ale také přispěli k jeho devastaci na konci války. Nakonec jim zámek posloužil jako vojenská nemocnice, ve které našlo útočiště asi 2 000 německých vojáků. Byl tu také tranzitní tábor pro německé vězně.
Po válce se uvažovalo o tom, že zámek nechají srovnat se zemí. Nakonec tak ale neučinili, zámek opravili a udělali z něj kulturní centrum města Poznaň. Od roku 2002 zde sídlí expozice poznaňského muzea. O tom, jak zámek vypadá uvnitř, vám toho bohužel moc neřeknu, kochali jsme se jen exteriéry.
Večerní procházka městem
Poté, co jsme si po dlouhé cestě odpočinuli, jsme se vydali na večerní procházku městem. Bylo fajn, že jsme byli ubytovaní v pěší dostupnosti od centra, nemuseli jsme využívat MHD ani nikam přejíždět autem. Naše kroky vedly přímo do centra, tedy na Stary Rynek, který díky nádherně zrekonstruovaným domkům patří ke skutečným skvostům Polska.
Pokud patříte k milovníkům croissantů, jistě vás potěší také možnost navštívit muzeum s touhle pochoutkou, a to přímo na zmiňovaném rynku.
Pomalou procházkou pak můžete zamířit také třeba k nádherné bazilice či ke královskému hradu. Na obojí je nádherný pohled za denního i nočního světla.
Město za denního světla
Druhý den jsme se po výborné snídani vydali prozkoumat Tumský ostrov, který se nachází nedaleko od Starého Rynku. Na něm byste rozhodně neměli minout katedrálu svatého Petra a Pavla, která je nejstarší polskou katedrálou (pochází z 10. století) a zároveň i jedním z nejstarších polských kostelů.
Kousek od katedrály se nachází neméně půvabný most Jordana. Pokud cestujete se svým milým či se svou milou, můžete na něm zanechat třeba zámek se svým jménem. No a když budete bedlivě pozorovat dění pod mostem, možná pod ním podobně jako my objevíte pobíhajícího divočáka.
Když přejdete most, dorazíte na místo zvané Mural Śródka, k ikonickému domu s unikátní fasádou, který jste možná zahlédli na sociálních sítích.
Kde se najíst a kde složit hlavu
I ubytování v Poznani jsme vybrali na webu booking.com. Hotel se jmenoval Kamienica Bankowa Residence a nacházel se nedaleko zmiňovaného Císařského zámku. S pobytem jsme byli spokojení, jedinou vadou na kráse bylo parkování. Vzhledem k tomu, že jsme cestovali ještě v dávných dobách koronavirových, neměli jsme snídani formou švédského stolu, ale prostě nám něco nakydali na talíř a přinesli. Každopádně špatný to nebylo.
Na večeři jsme si skočili rovnou do centra města, do restaurace Wiejskie Jadło na Starém Rynku. Restaurace slibovala tradiční polskou kuchyni a myslím, že se jí slib podařilo splnit. Jídlo bylo výborné, atmosféra skvělá. Restaurace se nachází kousíček od náměstí a z náměstí k nám doléhala nádherná živá hudba. Prostě poezie. Navíc jsme jako pozornost podniku dostali i nějaký ten alkoholek. Odcházeli jsme neskutečně spokojení a rádi doporučujeme dál ♥
Štětín
Štětínu jsme se chtěli vyhnout. Krátce jsme ho navštívili už během našeho putování k Baltskému moři, takže se nám nechtělo pobývat podruhé na stejném místě. Trasu se nám ale nepodařilo vymyslet lépe, takže jsme stejně nakonec skončili ve Štětíně. A bylo to fajn, poznali jsme ho totiž zase z trochu jiné stránky.
Podařilo se nám tu sehnat perfektní ubytování s výhledem na vodu a plující lodě. Sice nebylo přímo v centru města a museli jsme se do něj tedy přibližovat autem, ale výhled z oken a terasy hotelu byl opravdu skvostný. Ubytování jsme opět sehnali přes booking.com, jednalo se o hotel Jachtowa.
Přímo u hotelu se dalo bez problému zaparkovat, kousek od hotelu byl přístav, ten ale nebyl veřejnosti přístupný. Krásné prostředí hyzdila akorát cesta k hotelu, která nám svou kvalitou silně připomínala náš pobyt na Ukrajině (viz. video).
Náš program ve Štětíně nebyl nijak zvlášť specifický. Prostě jsme se tu jen chtěli vyspat a městem jsme potřebovali projet. Takže jsme si ho vychutnali jen formou večerní procházky. Návštěva nábřeží stojí rozhodně za to!
Co nás čeká příště?
Po vydatné snídani jsme se rozloučili s překrásným hotelem a přesunuli se do Německa. Příště se společně podíváme do Ravensbrücku, Rostocku, Flensburgu a Lübecku. Máte se rozhodně na co těšit! 🙂