Na cestách

Road trip k Baltu: Berlín

braniborska brana Posted On
Publikovala Zrzi

Cestou k Baltu jsme nemohli minout hlavní město Německa. Berlín na našem seznamu prostě nemohl chybět! Konkrétní plán jsme neměli. S vědomím toho, že je město opravdu velké a plné zajímavostí a památek, jsme se rozhodli, že se zkrátka jen projdeme centrem. A jak naše procházka dopadla?

Příjezd

Auto jsme nechali na kraji města u většího supermarketu. Parkování v centru jsme vzhledem k důkladnosti německých policistů příliš riskovat nechtěli. U supermarketu jsme parkovali zdarma a ještě jsme uvnitř kvalitně a vydatně posnídali. A to se vyplatí! Doporučila bych Vám na road tripu k Baltu postupovat stejně a do centra pokračovat místním MHD 🙂

snídaně
Ukázka naší snídaně

Z německých supermarketů jsme byli doslova nadšení! Všude čerstvá zelenina, uprostřed ní trsy čerstvých bylinek v květináčích… Prostě pastva pro oči! Cenově sice trochu jinde než v ČR, ale opravdu nádhera! Jo a co mě na nich překvapilo nejvíc, uvnitř byly automaty na kontaktní čočky! Ty jsem ve světě viděla opravdu poprvé 😀

automat na cocky
Automat na kontaktní čočky

Franziskaner-Klosterkirche

Cestou ze zastávky jsme narazili na skutečný skvost. Kdybychom si cestu důkladně a do posledního detailu plánovali a plánem se řídili, určitě bychom nepotkali Franziskaner-Klosterkirche. Kostel pochází z roku 1250 a nepodařilo se mu ustát konec druhé světové války (ostatně, jako většině staveb nejen v Berlíně a Drážďanech). Zbylo z něj jen to, co vidíte na fotkách. A i to svou krásou bere dech.

Franziskaner-Klosterkirche
Franziskaner-Klosterkirche

Cestou ze zastávky jsme měli, mimo jiné, také výhled na slavnou televizní věž Berliner Fernsehturm. Krásný pohled na ni je třeba cestou ke zmíněnému kostelu.

Berliner Fernsehturm
Berliner Fernsehturm

Cestou k Checkpoint Charlie

Naše kroky směřovaly k Checkpointu Charlie, ten je totiž jednou z věcí, které byste při návštěvě Berlína rozhodně neměli vynechat, i když trasu nechcete nijak zvlášť plánovat a prostě jen tak bloumáte městem. Cestou jsme se kochali širokými ulicemi německé metropole, obdivovali jsme místní architekturu a nádhernou řeku Sprévu.

Berlín
Berlín
Berlín
Berlín

Občas jsme žasli nad tím, jak se ve městě dokáže moderní architektura snoubit s tou starší. Dost často jsme si všímali třeba takových paradoxů, jaké vidíte na fotce. Nádherná (nejspíš secesní) stavba a v pozadí neúprosné paneláky. C´est la vie.

Berlínská architektura
Berlínská architektura

A teď dobrá zpráva pro všechny knihomoly. Narazili jsme také na německou variantu v Česku vcelku populární knihobudky. Ano, i tady tenhle nápad celkem frčí! 🙂

Knihobudka v Berlíně
Knihobudka v Berlíně

Checkpoint Charlie

A konečně, už jsme u Checkpointu. Doposud jsme moc těch turistů nepotkali, tady se to jimi ale doslova hemží. Všude jsou davy, hluk, cvakot fotoaparátů… Přesně to, co mám na cestování nejradši 😀

Checkpoint Charlie
Checkpoint Charlie

Checkpoint Charlie je symbolem konfliktu beze zbraní, ke kterému došlo po druhé světové válce. Studená válka, tak se mu říkalo, právě proto, že byl beze zbraní. Právě tenhle checkpoint byl nejznámějším přechodem v konfliktem rozděleném Berlíně.

Checkpoint Charlie

Místo si můžete projít bezplatně, pročíst si všechny plakáty, prohlédnout si fotky a tak, ale vstup do muzea, které se u checkpointu nachází, je placený. Nám stačila procházka po venku, takže jsme muzeum vynechali.

Židovský památník

Při toulání městem jsme došli až k zajímavě pojatému židovskému památníku. Na pietním místě se nachází několik kamenných bloků různých velikostí, ty mezi sebou tvoří něco, co by se dost možná dalo nazvat jako labyrint. Turisté i místní ale na pietnost památníku příliš nedbají. Na bloky si klidně sedají, opalují se na nich a spokojeně svačí. No nevím. Zrovna tady by mi asi moc nechutnalo. Co Vy na to?

Židovský památník v Berlíně
Židovský památník v Berlíně

Budova říšského sněmu

Turisté, kteří nebyli u Checkpointu se tísnili kolem Říšského sněmu. Další davy, další hluk, další cvakot fotoaparátů. Pokud si dobře vzpomínám, dovnitř byla fronta jako na banány. A opravte mě, pokud se pletu, ale prohlídku sněmu musíte dopředu rezervovat. Tak jsme aspoň trochu poslintali kolem a udělali pár fotek.

Budova říšského sněmu
Budova říšského sněmu

Jo a kousek od sněmu si můžete trochu podřepět u vody. Jsou tam schody, na které hezky svítí sluníčko a při dřepění můžete pozorovat třeba plující lodě. Příjemný relax po tolika nachozených kilometrech!

Berlín
Berlín

Braniborská brána

No a zbytek turistů jsme potkali kolem Braniborské brány! Tam dokonce z několika málo stran zněla i naše nádherná čeština. K samotné bráně jsme už nešli. Bolely nás nohy jako čert, takže jsme pořídili rychle fotku z dálky a směřovali to dál po plánované-neplánované trase.

Braniborská brána
Braniborská brána

Französischer Dom

Už z dálky nás svou krásou ohromovala budova, které se v českém překladu říká Francouzská katedrála. Mám ji na fotkách víckrát než zbytek města. Opravdu nádherná budova a nádherné místo. Kousek od ní ještě stojí třeba berlínský Konzerthaus, rovněž nádherná budova, bohužel, nepořídila jsem žádnou solidní fotku, tak aspoň zmínka 🙂

Französischer Dom
Französischer Dom
Französischer Dom
Französischer Dom

Berlínský dóm

Procházku městem jsme završili na neopakovatelný pohled na Berlínský dóm. Nádhera! Řeka, po ní plující lodě, slunce v zádech a pohled na dóm. Dovedete si snad představit lepší zakončení berlínských toulek?

Berlínský dóm
Berlínský dóm

Táto, já bych jed!

Ani na jídlo jsme v Berlíně nezapomněli. Nejdřív jsme poobědvali v obchodním domě Alexa vynikající kari. Já jsem teda trochu přestřelila a celý oběd jsem probrečela a prosmrkala, ale oba jsme si jinak moc pochutnali.

Obchodní dům Alexa
Obchodní dům Alexa

Na závěr dne jsme se cestou z města stavili na epesním kebabu. Ten byl! Slint. Celý zbytek dovolené jsme na něj s láskou vzpomínali 😀 Bohužel už nevím, jak se stánek jmenoval, ale nacházel se kousek od větrného mlýnu.

Související články

2 thoughts on “Road trip k Baltu: Berlín
  1. Nikusah

    Plánuju taky vyjet 🙂 moc hezky článek 🙂

    • Zrzi

      Děkuji. Dejte potom vědět, jak se Vám výlet líbil 🙂

Komentáře