Knihomolův koutek

Slyšet jeleny zpívat

Posted On
Publikovala Zrzi

Tuhle českou detektivku jsem si chtěla pořídit už v létě, ale slečna prodavačka ji na prodejně prostě nemohla najít. Zákon schválnosti. A tak jsem si na ni nakonec poctivě vystála řadu v knihovně. Na můj vkus teda trochu dlouhá předehra, ale co už. Zájem o knihu byl v ostravské knihovně skutečně velký. Pojďme se tedy společně podívat na to, jestli stála za to.

O autorovi

Zahanbeně přiznávám, že jsem na autora hodila oko až po dočtení knížky. A teda… Byla jsem fakt mile překvapená. Čekala jsem nějakého postaršího pána s vybledlým plnovousem a místo něj se na mě ze zadních desek smál pohledný mladík, do kterého bych vášeň pro psaní na první pohled neřekla. František Šmehlík je totiž začínající spisovatel ve věku mého mladšího bráchy, který se ve volném čase věnuje taky sportu, což bylo i z tak skromného medailonku celkem dobře patrné. Asi vás nepřekvapí, že pochází z Ostravy, ostatně právě zde se odehrává i příběh knihy Slyšet jeleny zpívat. Pohár sympatie pak završilo ještě to, že studuje na mojí Alma mater v Olomouci – samé překvapení, tenhle sympoš. No a pokud na vás udělal autor podobně dobrý dojem jako na mě, určitě vás bude zajímat, že letos v červnu mu vychází nová knížka s názvem Šelma. Držím palce.

O knize

V horské osadě v Beskydech byla nalezena brutálně zavražděná dívka. Vše nasvědčuje tomu, že se stala obětí sexuálního maniaka. Šéf ostravské mordparty Miroslav Lada rychle dojde k přesvědčení, že vrahem musí být někdo z místních. Jeho tým i s novým operativcem Romanem Nitkou rozplétá vztahy mezi sousedy a souvislost s drogovým byznysem. Postupně se seznamují se všemi obyvateli osady, zneuznaným hudebníkem, věčně nemytým pasákem koz nebo váženým, ale nerudným architektem a jeho slabomyslným synem. Do vyšetřování se brzy začnou promítat osobní životy kriminalistů. Všichni mají stejný cíl, ale každý jinou motivaci k dopadení vraha. Dokáží se sjednotit a zbavit odlehlý kraj monstra? A stihnou to dřív, než vrah udeří znovu?

Můj názor

Od knížky jsem čekala fakt hodně. A kdo by taky nečekal. Povedená obálka, název s vůní poetiky… Sice se jí nepodařilo všechna očekávání naplnit na sto procent, ale zklamaná jsem rozhodně nebyla. Ba naopak.

Příběh byl dost laděný do takové té severské detektivky a fakt měl šmrnc. Jednak tomu pomohla volba prostředí – osamělá osada uprostřed Beskyd, jednak taky to, že si autor skutečně vyhrál s postavami členů mordparty. Každý z nich působil důvěryhodně, uvěřitelně a dost připomínal týpky z Devadesátek, které teď běží v televizi. Cením i exkurz do jejich osobních životů. Takže za to rozhodně palec nahoru. Trochu mě mrzí, že autor nevěnoval víc pozornosti jednotlivým postavám z osady. Přichystal si tam dost dobrou půdu, samý zajímavý týpek, ale mám pocit, že tenhle potenciál úplně naplno nevyužil.

Nejsem si jistá, jestli “slovenská odbočka” nebyla trochu kontraproduktivní. Z komentářů na databázi mám pocit, že značnému množství čtenářů zamotala pekelně hlavu a tak nějak obecně mám pocit, že by to fungovalo dobře i bez ní. Podobně jsem na tom i se samotným vrahem. Na jednu stranu mě potěšilo, že byl závěr dost nečekaný, na druhou stranu ale nevím, jestli autor čtenářům nepodstrkává zbytečně moc možných variant, jestli tím čtenářem nemanipuluje přespříliš. Zároveň mi vrtá hlavou, jestli bych vůbec v příběhu našla jakoukoliv indicii, která nakonec k postavě vraha vede, nebo jestli si ho autor prostě jen “vycucal z prstu”, aby překvapil a ohromil.

Závěrem

Závěrem můžu už snad jen říct to, že mi po přečtení zůstal rozhodně příjemný čtenářský zážitek umocněný tím, že se jedná o českou detektivku. Nejsem si totiž jistá, jestli na poli českých detektivek existuje vůbec něco, co by se dalo s tímhle srovnávat. A pokud existuje, tak se mi to do ruky ještě nedostalo. Zkrátka povedený kousek, a to od obálky, přes název až po samotný obsah. A že to má ještě pár much? Nevadí. Na ročník 95 je to fakt dost slušně odvedená práce.

Za mě 4 z 5!

Související články

Komentáře