Knihomolův koutek

Sůl moře

Posted On
Publikovala Zrzi

Jméno Ruta Sepetys se na české literární scéně skloňuje už pěkně dlouho a já mám její knihy na seznamu snad ještě delší dobu. Tak nějak podvědomě jsem od Ruty očekávala komplikované příběhy, nad kterými budu muset přemýšlet a které mi zaměstnají hlavu, takže jsem je stále odkládala a odkládala… Až jsem k nim nakonec doputovala. I v tomhle případě jsem v podstatě ověřovala, jestli je to, co se o Rutě šušká, pravda. A jestli hodnocení udělená na Databázi knih sedí. A co jsem zjistila? Dozvíte se v dnešním pokusu o recenzi.

O autorce

Ruta Sepetys je litevsko-americká autorka historické beletrie. Narodila se v Michiganu do rodiny umělců, čtenářů a milovníků hudby, což se bezpochyby odrazilo na životním směru, kterým se nakonec vydala. S Litvou ji pojí fakt, že se narodila do rodiny litevského uprchlíka.

Dnes je mezinárodně uznávanou autorkou historických románů, které lámou žebříčky bestsellerů New York Times. Její první romány vyšly ve čtyřiceti pěti zemích v třiceti třech jazycích, což je ohromující. Takže žádnej zelenáč, aby bylo jasno.

O knize

Příběh se odehrává na konci druhé světové války a jeho hrdiny je několik uprchlíků, kteří se vydali na pouť za svobodou a s sebou si nesou řadu pěkných i nepěkných tajemství, která je často tíží. Jejich osudy se nakonec protínají na lodi jménem Wilhelm Gustloff. Donuceni okolnostmi drží při sobě, ale když se svoboda zdá na dosah, udeří tragédie. V tu chvíli je naprosto jedno, které jste národnosti a kultury či jaký je váš společenský status. Všech deset tisíc lidí na palubě bojuje za jedinou věc: chtějí přežít.

Můj názor

Na začátku knihy jsem měla strach z toho, že se nevyznám v hlavních postavách. Příběh je rozdělený do kapitol a každá kapitola nese jméno jednoho hrdiny. Hned na začátku knihy jsem se tak ve čtyřech kapitolách setkala se čtyřmi různými hrdiny a bála jsem se, že v jejich příbězích budu mít zmatek. Moje obavy byly ale naprosto zbytečné. Vzápětí mi došlo, že se příběhy prolínají a díky čtyřem postavám mám možnost nahlížet na ně z různých perspektiv, což bylo fajn. Ne každá postava má ale v knize svůj hlas, o dalších klíčových postavách se dozvídáme pouze z vyprávění našich čtyř vypravěčů. Pravdou je – POZOR, SPOILER – že právě tyhle postavy příběh většinou nakonec z nejrůznějších důvodů nakonec opouští.

Sympatická mi byla délka jednotlivých kapitol, většinou jen stránka či dvě, což je fajn pro ty čtenáře, kteří na čtení nemají moc času, mají kolem sebe něco, co je od četby snadno rozptýlí a ke knize se musí několikrát vracet. Díky tomu není hrozný celkový rozsah knihy cca 350 stránek, protože ho natahuje právě zmíněné rozdělení do kapitoval.

Co se týká příběhu samotného, ráda bych ocenila především pestrost postav. Co postava, to opravdu zajímavá osobnost, která se dočkala kvalitního vykreslení. Moje topovka byl jednoznačně Alfred, pošahaný nácek, který si o sobě myslí, že snědl všechnu moudrost světa a přitom je to jen neužitečný moula. Z celého spektra mě zaujal fakt nejvíc.

A ještě poslední věc. Strašně sympatické mi bylo to, že Ruta vytáhla na světlo příběh lodi Wilhelm Gustloff, o které jsem do přečtení knihy neslyšela, takže jo, kniha mě obohatila i co do reálií a nových poznatků. To udělalo z příběhu něco neotřelého, něco, s čím jsem se ještě v souvislosti s vyprávěním o druhé světové válce nesetkala. Body navíc přidávám i za to, jakým způsobem líčila v příběhu Rusy. Na konec druhé světové války mám svůj názor a Ruta mi ho v podstatě jen potvrdila.

Závěrem

Sůl moře ve mně rozhodně zanechala docela silný otisk a zatím se podepisuji pod to, že minimálně tahle kniha Ruty Sepetys je fakt dobrá a stojí za přečtení. Rozhodně se v blízké době budu chystat i na další autorčiny knihy a dám vědět, jestli jsou minimálně alespoň tak dobré jako tahle.

Nezbývá mi, než Rutě nadělit krásných 5 z 5!

Související články

Komentáře