Tworków: ruiny zámku
Kousek od Ostravy, nedalo od hranic s Českou republikou, leží polská vesnice Tworków. Na první pohled vás asi na návštěvu nenaláká, ale při bližším prozkoumání zjistíte, že je tu co objevovat. Co byste řekli třeba na ruiny zámku ze 16. století?
Lokace a parkování
Vesnice Tworków leží zhruba 18 km od Ostravy v jižním části Polska, okres Ratiboř. Pyšní se počtem necelých 3 000 obyvatel a první písemná zmínka o ní pochází ze 14. století a hluboko v historii patřila nám, Čechům. Do Tworkówa se pohodlně dopravíte autem, cesta je to malebná, vedoucí povětšinou mezi lesy a poli. Pokud tedy ovšem nenarazíte na nějakou tu zrádnou opravu podobně jako my.
Když už je řeč o autě, je vhodné zmínit i možnost parkování. Ta se nabízí přímo před zámkem, a to zcela bezplatně. Kromě parkoviště před zámkem najdete i pár laviček, na kterých můžete chvilku posedět a taky přehlednou mapu coby inspiraci k dalším výletům. Mapa i další informační tabule v okolí zříceniny zámku jsou psané polsky i česky.
Něco málo z historie
Dříve než byl postaven hrad, stála na místě údajně rytířská tvrz, a to zhruba ve 13. století. Z ní se ale do dnešních dnů dochovaly už jen otesané kameny, víc nic. V dalším století se tvrz dočkala přestavby, postupně se z ní začal stávat gotický hrad a kromě původně obranné funkce začal zastávat i funkci obytnou.
V 16. století se hrad dočkal přestavby, stalo se z něj renesanční sídlo bohatých šlechticů. Bohužel či bohudík se ale jednalo o přestavbu poslední. Další přestavba měla být realizována ve druhé polovině 19. století, ale velkolepé plány překazil oheň. Zkáza byla dokonána za 2. světové války, kdy Tworków trpěl stejně jako zbytek Polska.
Není tedy divu, že v roce 1946 byl stav hradu vyhodnocen jako z 90 % zničený. Aktuálním majitelem hradu je polská ves Křižanovice, která ho spravuje a pozvolna rekonstruuje od roku 2018. Po naší návštěvě musím uznat, že se jí dílo skutečně daří. Po necelých čtyřech letech dřiny se zřícenina stále drží “na nohou” a začíná vypadat docela k světu.
Co na místě
Dejte si pozor na to, že přístup do areálu může být omezený. Vstup totiž tvoří brána, která se dá zamknout a mimo bránu se, alespoň dle našich zkušeností a poznatků, projít nedá. Vstup do areálu i na věž je zcela zdarma. Zříceninu si můžete v klidu a bez omezení obejít. Pokud se budete chtít podívat na věž, musíte počkat do 10:00, dříve otevřená není. Přístupná by pak měla být asi do 19:00, v 19:00 se zamyká.
Vzhledem k tomu, že v celém areálu stále probíhají poměrně rozsáhlé rekonstrukce, nedostanete se všude. Celkový pohled na věc v nás ale vzbudil dojem, že se Křižanovice snaží památku využít za nějakým účelem. Na fotkách je vidět, že část ruiny má zasklená okna, nahoře pak bylo vidět zastřešení a vzduchotechnika. Dá se tedy předpokládat, že se zříceninou mají velkolepé plány a snad chystají i nějakou tu vnitřní expozici.
Procházka parkem
Hned u brány uvidíte šipku směrem doleva, která vás nasměruje do aleje, kterou projdete až k zámeckému parku. Ten tu měl být vybudován už v 18. století a původně k němu náležel včelín, ovčín a hned dva mlýny.
Park je to skutečně krásný, pro letní měsíce dostatečně stinný. Teče v něm pramínek, ke kterému si místní jezdí či chodí pro vodu, bohužel u něj chyběla cedule, takže jsme nedokázali odhadnout, čím je speciální. Kromě pramínku v parku taky najdete cosi jako dětské hřiště a velký rybník, u kterého bylo během naší návštěvy dost rušno. Zřejmě si oho oblíbily místní žáby a zvolily si ho jako místo svých dostaveníček. V parku roste spousta medvědího česneku, ale neradila bych ho trhat.
Kam na jídlo
No a pokud vám během vaší cesty vyhládne, pro kus žvance nemusíte daleko. Zastavit se můžete třeba v nedaleké Ratiboři v restauraci Młyn, která se na internetu těší dobrému hodnocení a kladným recenzním. Nám nezbývá, než se ke spokojeným zákazníkům přidat, v restauraci jsme si příjemně poseděli a najedli se víc než královsky. Ceny jsou tu, pravda, maličko vyšší, ale rozhodně odpovídají kvalitě jídla.