Knihomolův koutek

Umění umírat

Posted On
Publikovala Zrzi

Po nadšení z prvního dílu s názvem Smrt si nevybírá jsem se logicky rozhodla navázat dílem druhým. Pravda, první díl jsem z časových důvodů trochu odbyla a recenzi na něj tedy najdete jen na Instagramu, díl druhý ale hodlám pořádně rozebrat, žádný strachy. Pojďme se do toho pustit.

O autorovi

Ačkoliv, tady by se hodilo napsat spíše o autorech. Pod pseudonymem Ambrose Parry se totiž skrývá manželská dvojice ze skotského Glasgow. Christopher Brookmyre je spisovatel, autor více jak dvaceti úspěšných románů. Jeho manželka Marisa Haetzmanová je doktorka se specializací na anesteziologii. No a tím, že to tihle dva dali na poli literatury dohromady nemohlo vzniknout nic jiného, než knihy Smrt si nevybírá a Umění umírat. V obou se totiž bravurně snoubí kvalitní spisovatelské řemeslo s medicínskými poznatky.

O knize

Umění umírat nás zavádí opět do Edinburghu 19. století a znovu nám představuje oblíbené postavy z prvního dílu. Jejich život se ale v mnohém posunul kupředu, přibyly postavy nové, které děj obohacují. A přibyl samozřejmě taky další problém, který je třeba řešit. Ve městě totiž dochází k záhadným úmrtím celé řady pacientů a doktora Simpsona se někdo snaží očernit. Will Raven a Sarah jsou ale připravení nejen vyřešit záhadná úmrtí, ale také očistit profesorovo jméno.

Můj názor

Pokud by se náhodou stalo, že se vám do ruky dostane dřív druhý díl, nezoufejte, autoři všechno rozumně rekapitulují, takže se nebudete ztrácet a budete vědět, o čem je řeč. I mě tahle maličkost pomohla s tím, abych se rozvzpomněla na to, co se vlastně v prvním díle odehrálo.

Ladění druhého dílu je dost podobné jako v prvním díle. Příběh se odvíjí podobně, má podobnou strukturu a dalo by se říct, že i zápletku. Knize to na kráse ale vůbec neubírá, ba naopak. Jako čtenář se dočkáte přesně toho, co se vám zamlouvalo v předchozím díle. Dočkáte se samozřejmě i dalších zajímavých informací ze světa medicíny a porodnictví, čehož si na obou knihách cením nejvíc.

Závěrem

Knihu hodnotím v podstatě stejně jako předchozí díl. Jsou si totiž navzájem velmi podobné, zajímavé informace z historie medicíny zůstaly, těch si na obou knihách cením nejvíc, takže není o čem. Pokud i vy toužíte po trochu jiné detektivce, směle do toho.

Za mě 4 z 5.

Související články

Komentáře