Knihomolův koutek

Trosečník sibiřský

trosečník sibiřský, kniha, česká kniha, literatura, sibiř, světlana glaserová Posted On
Publikovala Zrzi

Trosečník sibiřský byl dalším z mých splněných vánočních přání. A už na začátku mohu prozradit, že nezklamal.

O autorce

Trosečník sibiřský, vynikající novinka z roku 2018, je dílem české autorky s ruskými kořeny Světlany Glaserové. Ačkoliv Vám toho jméno pravděpodobně moc neřekne, autorka už zdaleka na české literární scéně nepatří mezi nováčky, Trosečník je její třetí kniha.

Něco málo o knize

Na prvních stránkách knihy se dočítáme, že příběh v podstatě vychází ze vzpomínek autorčina tatínka Václava Kličky, který vyrůstal na Sibiři v rodině československého otce a ruské matky. Jeho paměti ale, bohužel, sahají pouze do 15. roku jeho života a mnohdy byly kusé, takže autorce nezbylo nic jiného, než zapojit vlastní fantazii.

A o čem vlastně kniha je?

Začátek příběhu nás zavádí, jak již název napovídá, na předalekou Sibiř, kde klidným a spokojeným životem žije na svém statku rodina Kličků, skládající se z československého přivandrovalce Josefa, jeho ruské manželky Antonie a jejich dětí, jedním z nichž je i vypravěč příběhu Václav.

Všechno vypadá vcelku ideálně a “růžově”, jenže to by se nesměl blížit sám veliký Stalin a uzurpovat si nad nebohým Ruskem moc. Kličkům tak nezbývá nic jiného, než se zříct svého statku, vydat se na dalekou cestu a uniknout tak dobové nálepce “kulak”.

Začíná tak série nekonečných dobrodružství, které, coby čtenář , vnímáte očima malého Václava, neobyčejného chlapce, který chvíli nepostojí na místě. Na pozadí osudů zdánlivě obyčejné rodiny se rozehrávají také světové události, který mají na rodinu Kličků, stejně jako i na ostatní rodiny žijící v SSSR, devastující vliv.

Podaří se rodině znovu najít ztracený domov? A sejdou se v něm všichni členové? Jak daleko vůbec může dosáhnout Stalinova ruka? To a daleko víc se dozvíte, když si přečtete knihu 🙂 

Celkové hodnocení

Ačkoliv si kniha vysloužila nálepku “Pro děti a mládež”, rozhodně má co nabídnout i nám dospělým se zájmem o Rusko, světové dějiny nebo těm, kteří si chtějí četbu zkrátka užít.

Příběh nabízí čtenáři rozmanitou škálu zážitků od těch úsměvných až po zážitky nasycené množstvím sovětských a dobových reálií. Nehrozí tedy, že byste se při četbě Trosečníka nudili. Ba naopak. 

Neustále Vás bude pohánět touha číst dál, budete chtít vědět, jak to s tím nezbedným Vaškem dopadlo a nakonec Vás bude nesmírně mrzet, že ho musíte tak brzy opustit. 

Autorka se sice snažila vykompenzovat absenci dalších let Václavova života tenkým doslovem, nicméně příběh neobyčejného chlapce by si dle mého zasloužil pokračování. Chápu ale, že je na příběh těžké navazovat, jelikož vychází z autentických zápisků a deníků autorčina otce.

Myslím, že Trosečník je jednou z knih, které budu doporučovat, kudy budu chodit, a že mi v hlavě i v srdci bude doznívat ještě dlouho.

Za mě 5 z 5!

Související články

One thought on “Trosečník sibiřský
  1. Světlana Glaserová

    Děkuji moc za krásnou recenzi. S touto větou bych si však dovolila nesouhlasit: Jeho paměti ale, bohužel, sahají pouze do 15. roku jeho života a mnohdy byly kusé, takže autorce nezbylo nic jiného, než zapojit vlastní fantazii….Tatínkův spis, podle kterého jsem biografii psala, čítal přes 700 strojopisných stran. Vymýšlet si a cokoli přibarvovat tedy opravdu nebylo třeba. Spíš jsem text hodně krátila o sáhodlouhé politické úvahy a upravila jsem ho i po stránce stylistické.

Komentáře