Na cestách

Budapešť: Den druhý

Széchenyi Lánchíd Posted On
Publikovala Zrzi

Budapešť jsme opustili ve chvíli, kdy jsme se v pořádku doploužily na byt a ve zdraví ubytovaly. A co se dělo dál? To se dozvíte dneska!

Na úvod

Pro první den v Budapešti jsme si vybraly jen jednu stranu řeky. Zpočátku jsme sice básnily o tom, že zvládneme strany obě, ale to se brzy ukázalo jako holý nesmysl. Pokud chcete chodit výhradně po svých, doporučuji Vám projít první den jednu stranu řeky a druhý den začít za řekou.

Budapešť
Budapešť

Den druhý

Druhý den nám počasí ještě přálo. Navzdory tomu, že byl začátek února sněhu moc nebylo, a ačkoliv bylo mrazivo, bylo docela hezky. Uznávám, trochu neobvyklá doba pro návštěvu Budapešti, ale vyplatilo se. Turistů bylo minimum a čas od času nám tváře pošimralo sluníčko.

Budapešť kluziště
Budapešť kluziště

Hrad Vajdahunyad 

Z bytu jsme ráno pomalým krokem vyrazily směr hrad Vajdahunyad. Nádherné místo, kdo by řekl, že se dřív jednalo jen o dřevěnou kulisu pro mileniální oslavy. Hrad tak, jak ho známe dnes, byl vybudován relativně nedávno, na konci 19. století.

Hrad Vajdahunyad , Vajdahunyad castle
Hrad Vajdahunyad 

A další zajímavost, v areálu kolem hradu můžeme najít všechny hlavní architektonické slohy, tedy románský, gotický a renesančně-barokní. Okolí hradu a jeho nádvoří je přístupné zdarma, dovnitř jsme se nepodívaly, takže o výši vstupného poreferovat nemůžu.

 Hrad Vajdahunyad
Hrad Vajdahunyad 

Náměstí hrdinů

Z hradu jsme si to namířily na Náměstí hrdinů. Cesta vedla kolem nádherného kluziště, kolem hrála hudba a místní nabízeli ve stáncích nejrůznější lahůdky. Zkrátka skvělá atmosféra.

Budapešť
Budapešť

Náměstí hrdinů je jedno z hlavních náměstí města a je součástí světového dědictví UNESCO. Jeho nejvýraznější dominantou je Památník Tisíciletí, to je to místo, kde si turisté dělají “skákající fotky”. A jo, taky jsem to zkusila.

Památník Tisíciletí v Budapešti
Památník Tisíciletí v Budapešti

Čas oběda

Zima i trasa nám daly pořádně zabrat, proto jsme začaly pátrat po nějaké té restauraci. Nakonec jsme se stavily v Belvárosi Lugas Vendéglő, což je restaurace hned naproti bazilice svatého Štěpána. Tomu říkám dvě mouchy jednou ranou!

Belvárosi Lugas Vendéglő
Belvárosi Lugas Vendéglő

Obsluha byla milá, mluvila na nás hezky anglicky a pečlivě se starala o naše pohodlí i prázdné žaludky. A když jsme platily, nebrečely jsme. Což je hlavní. Pokud si dobře vzpomínám, obsluha přívětivě reagovala i na výčet kamarádčiných potravinových alergií, to se třeba v Česku moc často nestává.

Belvárosi Lugas Vendéglő
Belvárosi Lugas Vendéglő

Bazilika svatého Štěpána

S plným žaludkem se nám to hned štrádovalo líp! Pořádně jsme si prohlédly baziliku svatého Štěpána, která byla hned naproti. A byla to opravdu krása.

Bazilika svatého Štěpána
Bazilika svatého Štěpána

Zlatý hřeb dne

Baziliku jsme nechaly pomalu ale jistě v zádech a zamířily jsme k tomu nejdůležitějšímu. Pamatujete? Na počátku byl parlament. A já ho hned druhý den spatřila na vlastní oči. Byl to vskutku nezapomenutelný okamžik!

Budapešťský parlament
Budapešťský parlament

A i když jsem od té doby navštívila několik měst, zemí,… na parlament stále ráda vzpomínám a vím, že se kvůli němu do Budapešti rozhodně někdy vrátím! Nejspíš na jaře, ne že by mu zima nesvědčila, ale rozkvetlé stromy kolem, to musí být teprve atmosféra!

Budapešťský parlament
Budapešťský parlament

Boty na břehu Dunaje

Radost a nadšení vystřídala vlna smutku. Vím, v poslední době se o botách na břehu Dunaje hodně mluví. Nepamatuji si ale, že by tomu tak bylo i před naší návštěvou Budapešti. O botách jsem se dozvěděla, až když jsem plánovala naši “prohlídkovou trasu”.

boty u dunaje
Boty u Dunaje

Po tragické události z první poloviny roku 2019 ale tyto boty nepřipomínají už jen válečný masakr Židů, ale také potopenou loď, na jejíž palubě nalezly smrt nejméně dvě desítky Jihokorejců. Smutné místo se tak stalo ještě o něco smutnějším.

Boty u Dunaje
Boty u Dunaje

Széchenyi Lánchíd

Pomalu se začalo stmívat, popošly jsme tedy ještě k nádhernému řetězovému mostu Széchenyi Lánchíd a trochu se pokochaly naším zítřejším cílem cesty, druhým břehem řeky Dunaj.

Széchenyi Lánchíd
Széchenyi Lánchíd

Nebojím se srovnávat krásu maďarského mostu s o něco slavnějším Tower Bridge. Myslím, že oba mosty mají své kouzlo a stojí za to na chvíli se u nich zastavit.

Széchenyi Lánchíd
Széchenyi Lánchíd

Slavnostní večeře

Den se chýlil pomalu ale jistě ke konci a my měly zase hlad. A co víc, celý den se nesl ve znamení mých 26. narozenin. Vidět v den svých narozenin milovaný parlament? Pecka. I večeři jsme chtěly pojmout trochu stylově, nejlíp ryze maďarsky.

Paprika Vendéglő
Paprika Vendéglő

A vlastně jsme měly štěstí. V restauraci Paprika Vendéglő totiž mívají permanentně obsazeno! Pokud tedy budete chtít jednu z nejlepších restaurací v Budapešti navštívit, doporučuji Vám rezervaci. My jsme si chvíli počkaly a nakonec nás usadily ke stolu, který se uvolnil.

Na jídle jsme si neskutečně pochutnaly. Restaurace je trochu dražší, ale opravdu výborná. Jo, a rozhodně vyzkoušejte maďarské pivo! Dodnes na něj nemůžu zapomenout ♥ A nebojte, mluví několika světovými jazyky.

Toť druhý den! Nebojte, ještě je před námi den třetí, tedy závěrečný. Ten přinese noční prohlídku města! 🙂

Související články

Komentáře