Na cestách

Co byste měli vědět před cestou do Jordánska

Západ slunce nad Petrou Posted On
Publikovala Zrzi

1. Geografie

Zaprvé byste se měli seznámit s geografickou polohou země. Ta prozradí mnohé o její kultuře a zároveň Vám pomůže připravit se na cestu.

jordánsko, mapa
Poloha Jordánska

Jordánsko se rozkládá na území Blízkého východu a jeho státní zřízení je konstituční monarchie. Má sice trochu komplikované sousedy jako třeba Írán, Sýrii, ale taky poklidnější Saúdskou Arábii a Izrael. Není důvod s bát, samo o sobě je považováno za bezpečné.

Trochu mě překvapilo, že je rozlohou téměř stejně velké jako Česká republika 🙂 

Aerial View Of Buildings
Hlavní město Ammán

Jedná se o bývalou britskou kolonii, takže byste si měli vystačit s angličtinou. Horší je to s měnou, jordánský dinár není v Česku téměř k dostání, nezbývá tak často nic jiného než si vyměnit peníze přímo na místě.


2. Kultura

Už z geografické polohy si můžeme odvodit, že se jedná o zemi s odlišnou kulturou. V Jordánsku žije 92 % obyvatelstva, které se hlásí k islámské víře. 

Grayscale Photography of Woman Kneeling on Area Rug
Ilustrační fotka

Není se ale čeho bát, pouze bychom měli pamatovat na to, abychom své “evropské manýry” drželi trochu na uzdě. Ženy by se neměly oblékat vyzývavě, měly by nosit oblečení dlouhé po kolena a zahalená ramena. 

Woman Wearing Blue Hijab
Ilustrační fotka

Pokud do Jordánska vyráží se svým milým, neměli by na ulici působit příliš nápadně, polibky, držení za ruku a další důvěrnosti by místní nemuseli zrovna vítat s otevřenou náručí. Situace bude samozřejmě jiná v hlavním městě Ammánu a v odlehlejších částech země, nicméně, lepší je mít se na pozoru.

3. Doprava

Pokud je Jordánsko Vaším dětským snem a nenaplněným přáním, připlaťte si a naplánujte si cestu mimo letní měsíce. Patříte-li mezi blázny, kteří si Jordánsko jen tak mimochodem přidali na svůj turistický seznam a zlákali je ceny letenek (nebo prostě jen učíte a můžete vyrazit jen v létě), pravděpodobně ušetříte, ale vedro Vás nejspíš dostane do kolen.

ryanair
Naše Ryanair

Vlakem do Jordánska dojedete jen těžko, nezbývá než zvolit leteckou dopravu. My letíme s Ryanair, letíme z Krakova, protože je pro nás výhodnější než Praha. Za zpáteční letenku jsme dali odhadem 1 500 Kč

Pokud jste spolu krátce jako my a nelezete si na nervy, budete si nejspíš chtít připlatit za to, abyste seděli vedle sebe. Cena letenky Vám tedy trochu stoupne, ale pořád na tom budete lépe, než když poletíte v “jordánské sezóně” (tam se zpáteční letenky pohybují cca kolem 6 000 Kč).

Další dopravu po Jordánsku jsme řešili tak, že jsme si pronajali automobil. To, jak se pronájem osvědčil a jací jsou Jordánci za volantem se dozvíte v průběhu naší expedice 🙂 

4. Administrativa

Nejdřív jsme se radovali z toho, jak levně jsme ty letenky na takovou dálku pořídili. Pak jsme ale zjistili, že si musíme do Jordánska vyřídit vízum. Cena víza se pohybuje zhruba okolo 2 500 Kč, oproti Rusku si tedy zhruba o 1 000 Kč připlatíte, ale co už. Letenky jsou v kapse, není co řešit. 

Orange and Green Label Airplane Ticket
Ilustrační fotka

Chcete-li ale, aby se Vám vízum přeci jen trochu vyplatilo, kupte si tzv. Jordan Pass. Vlastně tím zabijete dvě mouchy jednou ranou. Budete mít zařízené vízum a k němu vstup do několika zásadních památek zdarma (což Vám ve výsledku usnadní i plánování trasy).

 (což Vám ve výsledku usnadní i plánování trasy).

5. Kde složit hlavu

Na našich výpravách nocleh nikdy moc neřešíme. Dovolenou si chceme především užít, v hotelu tak trávíme minimum času. Prioritou pro nás je přijatelná cena, čistota a snídaně v ceně. Ráno se najíme dosyta a část dne se tedy nemusíme starat o to, kde si nacpeme břich, prostě si jen užíváme ty krásy kolem.

Brown Concrete Columns during Day
Ilustrační fotka, Ammán

V Jordánsku jsme pořizovali ubytování přes server booking.com a v průměru nás vyšlo na krásných 500 Kč (měli jsme původně vyrážet tři, je tedy možné, že pro dva najdete něco výhodnějšího).

6. Kam na výlet

Jak jsem již zmínila, s tím, kam vyrazit na výlet, Vám pomůže třeba právě onen Jordan Pass. Cestu si můžete přizpůsobit vstupům zdarma.

My jsme za cíle své cesty zvolili hlavní město Ammán, cestu podél pobřeží Mrtvého moře (včetně koupele) a starobylou Petru. Po cestě určitě nemineme ani řeku Jordán a další místa spjatá s Biblí.

Horse With Trailer in Front of Petra
Petra, nejznámější chrám

Pokud jste Jordánsko navštívili a máte ho ještě v živé paměti, podělte se se mnou o Vaše dojmy i o případné tipy na výlet! 🙂

Související články

Komentáře