Na cestách

Jordánsko: Doprava

Ryanair a východ slunce Posted On
Publikovala Zrzi


Tak máme to naše putování za sebou 🙂 Konečně tedy můžu rozšířit svůj základní článek o Jordánsku, který naleznete pod tímto odkazem → Co byste měli vědět před návštěvou Jordánska.

Následovat bude série několika článků, ve kterých se Vám pokusím tuhle poměrně exotickou zemi trochu přiblížit. Jdeme na to!

JORDÁNSKO: DOPRAVA

Začneme hned od píky. Z předchozího článku víte, že jsme se do Jordánska vydali letecky (po souši by se nám ta cesta výrazně protáhla), konkrétně s leteckou společností Ryanair. Za letenku jsme dali zhruba 1 500 Kč, letěli jsme z polského Krakova a měli jsme pouze příruční zavazadla.

Time Lapse Photography of White Commercial Airplane
Ilustrační fotka

Cesta na letiště

Na krakovské letiště jsme vyráželi z Ostravy autem, k nákladům na letenku se tedy přidal ještě poplatek za polské dálnice, tedy za zpoplatněný úsek mezi Katovicemi a Krakovem. Ten nás přišel na 10 zlotých. V Krakově jsme poté platili znovu stejnou částku. 

polsko, mýtná brána, dálnice
Mýtná brána v Polsku

Zpáteční cestu jsme stočili na Osvětim, takže jsme neplatili nic. Je tedy na Vás, jakou variantu zvolíte. Pokud budete vyrážet nad ránem jako my, lepší bude dálnice. V případě, že si budete chtít dovolenou prodloužit, zpestřete si cestu z letiště okružní jízdou 🙂 

Black Metal Train Rails
Osvětim, ilustrační fotka

Kde zaparkovat?

Trochu jsme se prali s otázkou, kde v Polsku zaparkovat. V dnešní době internetu se dal ale hravě vyřešit i tento problém, našli jsme si parkoviště nedaleko od letiště a rezervovali jsme si místo přes internet (32 zlotých na 4 dny). Odkaz naleznete zde: Interparking Balice.

letiště, krakov, polsko
Letiště v Krakově

Při rezervaci jsme ale museli zadat dobu příjezdu a odjezdu. Trochu jsme prohloupili a při zadávání odjezdu si dali rezervu jednu hodinu. Ta byla ale málo, letadlo mělo mírné zpoždění a naši drazí sousedé nám aktivně začali účtovat parkové za další hodinu (3 zloté). Takže pozor, lepší je, dát si větší rezervu.  

ryanair, východ slunce
“Naše” Ryanair

Letíme!

Výhodou je, letět jen s příručním zavazadlem. Celkem rychle se vám tak podaří proběhnout všemi kontrolami, a co si budeme povídat, do jordánského parna toho stejně moc nepotřebujete.

letadlo, ryanair
Výhled z letadla

Let měl trvat tři a půl hodiny, cestou tam jsme ale byli rychlejší a do hlavního města Ammánu jsme dorazili téměř o půl hodiny dříve. Ale let byl dlouhý. Alespoň pro mě. S Londýnem se to nedalo srovnat. Osobně chápu tři a půl hodiny s Ryanair jako svou osobní hranici, na delší cesty bych si radši připlatila 🙂 

ryanair, poušť
Kdesi nad pouští

Turbulence se nekonaly, letěli jsme bezpečně a mimo konfliktní území, takže se nemusíte hrozit toho, že to s vámi Ryanair střihne třeba nad Sýrií 😀 

Ale co pak?

Dostat se bezpečně na letiště je sice výhra, ale co pak? Jordánské hlavní letiště leží kus za hlavním městem Ammánem, jelikož jsme zvolili jiný způsob dopravy, nemohu s jistotou tvrdit, že mezi nimi funguje nějaké “hromadné” dopravní spojení. Ale ani to podle mě nic neřeší.

kia, mars, měsíční krajina
Půjčená Kia


Pokud chcete navštívit Jordánsko a řádně si ho užít, půjčte si auto. Na místní dopravu bych se příliš nespoléhala. Podle mě funguje jen v hlavním městě. Cestou k Mrtvému moři a dál by mohly nastat problémy, zastávky nebývají značené. Záleží tedy na tom, jak velcí dobrodruzi jste 🙂 

Jak si půjčit auto

V dnešní době nám tenhle zdánlivě nesnadný úkol opět zjednodušuje internet. Sami si můžete vyhledat jordánské autopůjčovny a vybrat tu nejvýhodnější. 

Je ale třeba vyřídit si mezinárodní řidičský průkaz. Může se stát, že natrefíte na nepříjemného policistu a ten vám bude chtít průkaz sebrat. Situaci vyřešíte tím, že mu necháte ten mezinárodní a dojedete na ten evropský.

Man Inside Vehicle
Ilustrační fotka

My jsme zvolili Auto Nation, protože v době dovolené nabízeli nejlepší ceny (3 000 Kč za 4 dny, včetně pojistky). Doporučujeme stránky Discover Car Hire, je to něco jako Booking, jen pro auta 🙂 Tam si pohodlně vyberete nejvýhodnější “auťák”.

Za auto si vzali zálohu 500 jordánských dinárů, v přepočtu asi 16 000 Kč. Pokud se nenaskytne problém (pokuta za rychlost), částku vám do týdne vrátí v plné výši zpět na účet. Pozor, musíte mít ale KREDITNÍ kartu (ne klasickou platební, kterou vám banka dá k účtu).

Master Card Visa Credit Card Gold
Ilustrační fotka

Záhy jsme ale zjistili, že je půjčovna levná, protože nesídlí na letišti. To ale nebyl problém, zaměstnanec půjčovny si pro nás dojel až na letiště a k našemu autu nás dovezl.

Náklady na dopravu autem

Dostali jsme do péče Kiu (můžete vidět na jedné z fotografií) z roku 1991, navzdory věku perfektní auto (skoro stejně staré jako já, haha). Nejdůležitější pro nás stejně bylo to, že měla klimatizaci 😀 

Doprava autem nebyla vzhledem k pohodlí vůbec nákladná, natankovali jsme na 650 km za 40 JD (1 300 Kč). Pokud chcete hnát cestu do extrému, můžete natankovat třeba Kerosin, na benzínkách ho tam běžně prodávají. 

Person Holding Gasoline Nozzle
Ilustrační fotka

Ceny pohonných hmot v červenci roku 2019:

  • nafta – 0,59 JD
  • kerosin – 0,59 JD
  • natural 90 – 0,75 JD
  • natural 95 – 0, 90 JD.

A tankování se bát nemusíte, v Jordánsku se Vás na každé stanici ujme asistent 🙂 Jo a jezdí se vpravo jako u nás!

Jak se jezdí v Jordánsku?

V Jordánsku se prostě jezdí. Tečka. Dál nic. Žádná pravidla. Jen organizovaný chaos, spousta neznačených retardérů a policejních kontrol.

Policejních kontrol jsme se nejdřív báli. V autě byl papír, který nám každá kontrola měla “orazítkovat” a po předchozích cestovatelích razítky doslova přetékal. 

most v jordánsku
Asi nejhezčí most, který jsme potkali

Nás ale jordánští strážci pořádku stavěli jen třikrát, dvakrát po cestě a jednou při vjezdu do Petry. Stačilo jen pozdravit, hezky se usmát a ukázat zavřený pas. Těžko říct, jestli je to tak běžné, nebo to bylo tím, že jsme byli turisté, či tím, že policisté neuměli moc anglicky a nechtěli riskovat ostudu.

jordánské cesty
I cesta je často cíl

Nicméně, kontroly probíhaly v pohodě, stavělo se na silnicích, na tzv. check pointech a při vjezdech do velkých měst.

Při cestování autem byste si spíše než na policisty měli dát pozor na retardéry, těmi se Jordánci snaží trochu regulovat tamní dopravu bez pravidel, často ale nejsou nijak zvýrazněné či označené.

velbloud u cesty
I takové dopravní prostředky můžete potkat

Pozor také na cesty, ty nejsou vedeny klasicky po vrstevnici jak je v Evropě zvykem, ale prostě jen “švihem do kopce”. Důležité je, mít oči na šťopkách. Cestou totiž můžete narazit na stáda ovcí, jezdce na velbloudech či na prodejce, kteří si stánek rozloží uprostřed frekventované silnice.

Související články

Komentáře