Na cestách

Jordánsko: Tip na jídlo

Hashem Restaurant Downtown Posted On
Publikovala Zrzi

Během svého krátkého pobytu v Jordánsku jsme stihli navštívit pouze dvě restaurace a jeden fastfood. Snídaně jsme měli na hotelu, většinou byly vydatné a vzhledem k vedru, které venku panovalo, jsme dávali přednost hummusu s kouskem místního pečiva a ovoci. Jak nám v Jordánsku chutnalo? Kde jsme nakupovali? Všechno a ještě mnohem víc v dnešním článku! 😊

Zastávka v Carrefouru

Zastávka v Carrefouru nás moc nepotěšila. Sice jsme pořídili spoustu základních věcí, které jsme vzhledem k cestování bez kufrů nechali doma, ale z hlediska potravin sláva žádná. Většina pocházela z Evropy, ačkoliv měla na obalu vábivé arabské „klikyháky“. Pokud tedy budete chtít ochutnat něco tradičně jordánského, doporučuji navštívit spíše menší obchody.

Carrefour v Ammánu
Carrefour v Ammánu

Jinak, u vstupu do Carrefouru nás vcelku zarazil bezpečnostní rám a menší „ochmatávačka“. Na jednu stranu jsme byli trochu vyděšení, na stranu druhou jsme byli rádi, že tu alespoň sem tam nějaká bezpečnostní pravidla existují. Z prohlídky jsem byla tak vyplašená, že jsem si na pultu skoro zapomněla mobil. Jo a ženy, nebojte, u kontroly stojí žena i muž, takže nehrozí, že by vás ohmatával nějaký ten zahalený chlapák.

Obrovské Lays
Obrovské Lays

A taky tam měli největší Lays, jaké jsem kdy v životě viděla 😀

Smysl pro obchod

V předešlých článcích jsem se už zmiňovala o tom, že Jordánci mají obchodního ducha. Všude kolem cest postávali místní a prodávali spousty krásně vyhlížejícího ovoce a zeleniny. Jednou jsme neodolali a koupili si meloun. Chtěli jsme jen nějaký malý, nakonec jsme dostali asi desetikilový, protože menší nebyl. Jednou jsme se osmělili a zastavili u maličkého obchodu u cesty. Koupili jsme si zmrzku a opět chutnala daleko lépe než u nás! Smetana je zkrátka smetana.

Jordánská zmrzka
Jordánská zmrzka

V menších místních obchodech se dalo bez problémů platit kartou. U osamělých krámků podél cesty ale takový luxus nečekejte 🙂

Pečivo přímo z ammánských ulic
Pečivo přímo z ammánských ulic

Hashem Restaurant Downtown

Trochu jsme před odjezdem do Jordánska pátrali na internetu a narazili jsme na jedno zajímavé doporučení. Údajně měli mít v ammánské restauraci Hashem Restaurant Downtown nejlepší hummus. A tak jsme to teda riskli. Já osobně byla dost vyděšená, byla to má první cesta mimo Evropu a trochu jsem se bála, co se mnou jídlo prakticky z ulice udělá. Nedělo se ale nic, má trávicí soustava dávku vynikajícího jídla ustála a můžeme tak potvrdit neskutečný kulinářský zážitek a zmíněnou restauraci s klidem v duši doporučit!

 Hashem Restaurant Downtown
Hashem Restaurant Downtown

Šťáva z cukrové třtiny

Další milé překvapení nás potkalo rovněž v Ammánu. Na ulici jsme narazili na zajímavý stánek se šťávou z cukrové třtiny. Na videu vidíte, že obsluha dává třtinu do stroje a ta ji lisuje. Nejdřív jsme pečlivě studovali postup, trochu jsme se báli, že šťávu ředí místní vodou (a to bych neustála natuty), naštěstí se ale opravdu jednalo jen o čistou a neředěnou šťávu. Chutnala nám natolik, že jsme se u stánku zastavili ještě cestou zpátky na letiště!

PS: Stánek jsme viděli jen a jedině v Ammánu. A byl jen jeden jediný v celém městě (na další jsme nenarazili).

Šťáva z cukrové třtiny
Šťáva z cukrové třtiny

Bawabit Madaba Restaurant and Cafe

Do další restaurace jsme zamířili v Madabě. Mělo se jednat o náš poslední večer v Jordánsku, takže jsme ho pojali trochu slavnostně. Respektive, vlezli jsme do docela „mastný restaurace“ a v kapsách měli posledních pár JD. Atmosféra byla perfektní. Seděli jsme na balkonu, do očí nám svítilo noční město, kolem nás hrála hudba. Do toho všeho začínali svolávat místní k modlitbě. Prostě nádhera. A jídlo bylo taky super. Tak dobrý hummus jako v ammánské pouliční restauraci jsme ale nedostali.

Bawabit Madaba Restaurant
Bawabit Madaba Restaurant
Bawabit Madaba Restaurant
Bawabit Madaba Restaurant

Fastfood

fastfoodem jsme v Jordánsku moc nekoketovali. Restaurace jsme pokládali přeci jen za trochu větší jistotu. Ono když vidíte zabitou kozu, kterou kuchají ve čtyřiceti stupňovém horku, taky by vám někde, kde to vypadá dost neoficiálně moc nechutnalo 😀 Fastfood jsme nakonec hecli na letišti. Měli jsme hlad, čekal nás dlouhý let a říkali jsme si, že jsme už skoro doma, tak o co jde. Navíc, na letišti by to nemuselo být tak zlý. A nebylo. Špatně nám nebylo a neskutečně jsme si pochutnali! Dodnes na náš poslední jordánský kus žvance s láskou vzpomínám! Takže pokud poletíte do Jordánska, rozhodně se tam na letišti zastavte!

Fastfood z ammánského letiště
Fastfood z ammánského letiště
Fastfood z ammánského letiště
Fastfood z ammánského letiště

Související články

Komentáře