Na cestách

Kaliningrad: Co podniknout

kaliningrad Posted On
Publikovala Zrzi

Abych byla upřímná, moc jsme tu svou dovolenou v Kaliningradu naplánovanou neměli. Všude se dočtete, že Vám vízum úspěšný a bezbolestný vstup do země nezajistí, že Vás do země možná nepustí vůbec… Takže jsme to plánování měli celkem na párku. Co jsme tedy podnikli, když jsme se konečně vzpamatovali z toho šoku, že nás do země vpustili?

Prostě procházka

My tedy často žádné podrobnější plány nemáme. Rádi se prostě jen couráme po městě a čas od času narážíme na něco, co skutečně stojí za řeč a v průvodcích se o tom nedočtete. Často tak vzniká řada spontánních nápadů i událostí, na které jsme právem pyšní.

I v Kaliningradu jsme se rozhodli jednoduše pro procházku městem. Bez cíle. Bez plánu. Ubytovaní jsme byli na kraji města, takže jsme se do centra museli dostat autem. Ono už to vyjíždění z hotelu bylo dobrodružstvím samo o sobě, haha.

Kaliningrad, silnice
Kaliningrad, silnice

Kam na nákupy

Náš den většinou začínal v supermarketu Victoria. Dalo se tam sehnat snad všechno, včetně nějakých těch dárků pro naše známé a kamarády. A navíc se přímo u supermarketu dalo skvěle zaparkovat, pokud si dobře vzpomínám, tak dokonce zdarma. Od Victorie to pak bylo jen kousek do centra města a k hlavním památkám.

Adresa: Solnechnyy Bul’var, 1, Kaliningrad, Kaliningrad Oblast, Rusko, 236006.

Pohled na synagogu, Kaliningrad
Pohled na synagogu, Kaliningrad

Nová synagoga

Od parkoviště je to jen kousek k monumentální synagoze. Pohled na ni Vás bude provázet po většinu putování centrem města. Nádherná stavba. Její nejstarší předchůdkyně z konce 18. století shořela. Na stejném místě postavili v roce 1815 synagogu další. V roce 1893 tu pro jistotu staví ještě jednu synagogu, té se říká Nová. Před druhou světovou válkou bylo ve městě celkem 5 synagog a 3 170 Židů. Po Křišťálové noci vzaly ale téměř všechny za své. Jen jedna zůstala provozuschopná alespoň natolik, aby se v ní mohli konat bohoslužby. Bohužel ale nakonec také podlehla válce, skonala rukou Britů v srpnu 1944.

Nová synagoga, Kaliningrad
Nová synagoga, Kaliningrad

Základní kámen Nové synagogy byl položen v roce 2011. Ne náhodou se tahle stále ještě mladá dáma nachází na místě, kde před válkou stála její předchůdkyně. Pokud Vás osud synagogy nadchnul a chcete se dozvědět víc, zkuste to třeba tu: https://kldsynagogue.com/

Adresa: Ulitsa Oktyabr’skaya, 5а, Kaliningrad, Kaliningrad Oblast, Rusko, 236006.

Most zamilovaných

Honeymoon Bridge už je trochu veselejší atrakcí. V ruštině mu říkají prostě a jednoduše Most zamilovaných. Ačkoliv, nebylo tomu tak vždycky. Most se měl původně jmenovat jinak, ale v září roku 2019 došli nejvyšší zastupitelé města k tomu, že nic lepšího vymyslet nelze. Navíc, i v několika literárních dílech most vystupuje pod uvedených jménem. Nač tedy mást literární fanoušky a milovníky umění. Dodám snad ještě to, že se nad Pregolou se tyčí už od roku 1914.

Most zamilovaných, Kaliningrad
Most zamilovaných, Kaliningrad

Adresa: Ulitsa Kanta, Kaliningrad, Kaliningrad Oblast, Rusko, 236039.

Projížďka po řece

No a když už jsme se tak potulovali kolem řeky, řekli jsme si, že se po ní rovnou projedeme! Ono to jinak ani nejde, cestou po nábřeží totiž potkáte hned několik “lapačů turistů”, kteří Vám ochotně nabízí své služby a lákají Vás na svá rozhodně bezpečná plavidla. Myslím, že jsem tu už líčila cosi o tom, jak pohádkově levný Kaliningrad je. Ani plavba na lodi Vás tu nezruinuje. Bohužel, nevím, kolik jsme za lístek dali. Ale věřte, že nejsme žádní Rothschildi a za lístek bychom neplatili víc, než je nutné.

Plavba po řece, Kaliningrad
Plavba po řece, Kaliningrad

Celou plavbu nám do uší pouštěli z magneťáku výklad v ruštině, kapitán občas přihodil něco málo z vlastních historek. Pokud rusky umíte pramálo, nevadí. Můžete se aspoň kochat malebným okolím. Navíc, nahrávce z magneťáku stejně moc rozumět není, přidejte k tomu ještě živý hovor ostatních turistů a lomoz vody kolem lodě a máte zaručeně po ptákách.

Plavba po řece, Kaliningrad
Plavba po řece, Kaliningrad

Ale nezoufejte, výhled z lodi je fakt božský a pokud neplánujete zůstat v Kaliningradu delší dobu, je to ideální způsob, jak poměrně levně a rychle vidět z města to podstatné.

Výhled z plavidla, Kaliningrad
Výhled z plavidla, Kaliningrad

Královecká katedrála

Když jsme konečně stanuli nohama pevně na zemi (ochotný kapitán lodi mi dokonce pomohl vystoupit, což mu přičítám k dobru), vydali jsme se ke Královecké katedrále, kterou jsme viděli z lodi. Dovnitř jsme, bohužel nemohli, protože byla zrovna svatba, ale okoukli jsme ji alespoň zvenku. Narazili jsme třeba na hrobku Immanuela Kanta, který v Kaliningradu žil i zemřel.

Hrobka Immanuela Kanta, Kaliningrad
Hrobka Immanuela Kanta, Kaliningrad

V souvislosti s tímhle slavným jménem zároveň narážím i na zajímavý článek. Věděli jste, že když Rusové v roce 2018 hledali svého “Největšího Rusa” (podobně jako my Čecha), v Kaliningradu navrhovali Kanta? Nápad se moc neujal, dokonce někoho natolik pobouřil, že hrobku nebohého Kanta zřídil barvou.

Královecká katedrála, Kaliningrad
Královecká katedrála, Kaliningrad

No nic, místo kultury kostelní jsme si nakonec dopřáli trochu té kultury pivní 😀 Dobré bylo, ale rozhodně ne za tradičně nízkou kaliningradskou cenu. Holt turistický rajón.

Adresa: Ulitsa Kanta, 1, Kaliningrad, Kaliningrad Oblast, Rusko, 236039

Královecká katedrála, Kaliningrad
Královecká katedrála, Kaliningrad

Procházka po nábřeží

Asi nejvíc nás poznamenala a šokovala procházka po nábřeží řeky. Šokováni jsme byli nejdříve přenádherným výhledem, sice jsme dost věcí viděli už z lodi, ale z té opačné strany to taky nebylo k zahození!

Nábřeží, Kaliningrad
Nábřeží, Kaliningrad

Cestou zpátky jsme si všímali tabulí rozprostřených kolem cesty. Na nich byl předválečný Kaliningrad. Byli jsme fakt v šoku. Kolem nás totiž nebylo nic. Jen kostel a park. Na fotografiích byly ale desítky domů! Tak moc město během války trpělo…

Chrám Krista Spasitele

Pokud jste do Kaliningradu zavítali hlavně kvůli těm pravoslavným památkám, určitě se aspoň mihněte kolem chrámu Krista Spasitele. Plocha kolem něj je skutečně impozantní a dává chrámu dokonale vyniknout. Dovnitř jsme se neodvážili, ještě jsme byli pravoslavnými památkami políbení jen letmo a báli jsme se možných kulturních faux pas. Těch obav nás ale Ukrajina dokonale zbavila 😀

Adresa: Ploschtschad Pobedy, 2а, Kaliningrad, Kaliningrad Oblast, Rusko, 236040

Chrám Krista Spasitele, Kaliningrad
Chrám Krista Spasitele, Kaliningrad

Dálnice bez pravidel

Na závěr dne nám Kaliningrad přichystal neobvyklou podívanou. Svištěli jsme si to po dálnici do hotelu, když v tom se na obzoru objevil ohňostroj. Řekli jsme si, že sjedeme někam bokem a tu podívanou si trochu vychutnáme. Místní se s tím ale zas tak nenamáhali. Zastavili na krajnici dálnice a bezstarostně vystupovali z aut. Tak jsme se k nim přidali. Kolem projíždějící policisté nic nenamítali.

Ohňostroj, Kaliningrad
Ohňostroj, Kaliningrad

Související články

Komentáře