Na cestách

Londýn “načerno”

londýn, tower bridge, noc, procházka, anglie Posted On
Publikovala Zrzi

Kdyby mi někdo nadšeně vyprávěl o tom, jak se vypravil na noční výlet do Londýna, asi bych si zaklepala na čelo. Spánek mám ráda a nedovedu si představit, že bych celou noc někde “protrajdala”. Co naplat, noční rande v Londýně se zkrátka neodmítá.

tower bridge v noci
Noční výhled na Tower Bridge

Na počátku byl nápad

Ačkoliv, na počátku nebyl jen nápad, ale i otázka: Dají se za jednu jedinou noc projít všechny zásadní londýnské památky?

Upřímně, na začátku se mi chtělo brečet. Nejenže jsem nikdy neletěla, ale také jsem nikdy nebyla celou noc vzhůru. Celý ten plán zněl jako naprosto šílená výzva. A já se rozhodně nechtěla nechat pokořit.

libry
Pasy, libry, přípravy

Oproti první letošní výpravě do Budapešti jsem vnímala hned několik rozdílů, třeba těch organizačních. Tuhle výpravu jsem neměla na starost já, takže jsem se nechala jen příjemně unášet a ohromovat. Co si budeme povídat, bylo to celkem fajn.

První let

Zpočátku jsme byli nadšení, protože letenky nás s Ryanair vyšly na nádherných 250 Kč, radost ale vystřídalo lehké zklamání poté, co jsme se dozvěděli, že se platí ještě zhruba 700 Kč za to, abychom mohli sedět vedle sebe. No uznejte, rande v Londýně a letět každý na druhém konci letadla, to by celou tu romantiku totálně zabilo. 

letiště leoše janáčka
Ostravské letiště

Takže jsme obětovali další drobné ve jménu naší lásky. A rozhodně se to vyplatilo (i za daných podmínek totiž cesta vyšla mnohem levněji než je běžné).

letadlo
Výhled z letadla

Cestou tam i zpátky jsem seděla u okénka, takže jsem měla Evropu jako na dlani. Což mi ze začátku činilo lehké problémy (mám strach z výšek), ale nakonec jsem se s tím celkem slušně smířila. 

Takže pro Vás, kteří ještě neletěli, protože se bojí výšek – nebojte se, vážně to není zas tak hrozné.

ryanair
Nad pevninou a masou vody

Noční Londýn – tipy a triky

A teď k nočnímu Londýnu. Ačkoliv se celá cesta (a vlastně i celý nápad) zdála zpočátku šílená, nakonec jsme svorně došli k tomu, že to byl vlastně geniální počin.

tower v noci
Londýnský Tower

 Známe to všichni. Ve dne je to všude hlava na hlavě, město i ulice se topí ve vlnách turistů i místních obyvatel. Tomu všemu jsme se dokonale vyhnuli a z rande si vezeme spoustu fotek, na kterých nejsou ani cizí tváře, ani rozmazaná auta. Od kamarádů a příbuzných pak často slýcháme otázky typu: Tam fakt nikdo nebyl? A ne, v samém historickém centru opravdu nikdo nebyl.

metro v londýně
Vstup do metra

Malá londýnská “prekérka”

Mělo to jen jeden háček. Ve tři ráno si v historickém centru Londýna jen tak neodskočíte. A tak nezbylo nic jiného než sestoupit do koryta mocné Temže a stát se tak součástí jejích vod. A to přímo pod slavným shakespearovským Globem. Takže tak. (Kolem tedy opravdu nebyla “ani noha”.)

katedrála sv. pavla
Katedrála sv. Pavla

Náročnost

Celkem jsme za jednu jedinou noc (od 2:00 do 9:00) ušli téměř 20 km a navzdory našim obavám jsme během cesty únavu skoro ani nepocítili. 

káva v londýně
První dávka kofeinu na letišti

První krize nastala, když jsme usedli k pravé anglické snídani (tehdy jsem se poprvé viděla v zrcadle, no co Vám budu…), další pak v autobuse směrem na letiště a v letadle.

anglická snídaně
Anglická snídaně

Summa summarum

Teď už můžu odpovědět na otázku, kterou si kladu na začátku článku. Ano, za celou noc jsme tak stihli obejít všechny významné památky. Viděli jsme Big Ben, Buckinghamský palác, London Eye, Westminster Abbey, Globe a další.

A to všechno jsme zvládli pěšky. Metro jsme využili jen jednou, a to k poslednímu přesunu na Liverpool Street, ze které nám jel zpáteční autobus na letiště Stansted.

katedrála sv. pavla
A znovu katedrála sv. Pavla

Výprava tedy byla fyzicky středně náročná a finančně spíše nenáročná. Ve víru velkoměsta Vám těch 20 km přijde jako nic a ve dvou jsme za ten jedinečný zážitek dali dohromady odhadem necelých 5 000 Kč (i s nákupem suvenýrů a pohledů). A to se vyplatí!

london eye
London Eye

Pokud tedy nemáte financí zrovna nazbyt a času stejně tak, zkuste uspořádat podobnou “hurá akci” obětujte jednu noc beze spánku. Zážitek se opravdu vyplatí!

V případě, že se námi necháte inspirovat, zanechte mi své dojmy a zážitky v komentářích. Budu se těšit!

Související články

Komentáře