Na cestách

Jordánsko: Nákupy

Posted On
Publikovala Zrzi

Dovolená se bez nákupů zkrátka neobejde. I když si objednáte na hotelu plnou penzi, čas od času Vás začne honit mlsná nebo prostě touha po místních lahůdkách. Některé z nás do obchodu zase dožene láska k blízkým, kterým chceme pořídit nějaký ten zajímavý suvenýr. Podívejme se tedy společně na to, jak se nakupuje v Jordánsku.

Bez peněz na dovolenou nelez

Tohle pravidlo platí ve všech státech světa. Abyste si mohli v Jordánsku nakoupit, co hrdlo ráčí, měli byste se vyzbrojit balíkem jordánských dinárů. Ty ale k dostání v ČR spíše nejsou, nezbývá tedy nic jiného, než sehnat nějaká ta eura a peníze rozměnit na místě.

Čekání na letišti

Ve většině obchodů se dá platit kartou. Když jsme porovnali Jordánsko s mojí “rodnou hroudou” (vesnice s 50 obyvateli, kolem jen malá města), museli jsme s úsměvem konstatovat, že v Jordánsku s kartou mnohdy uspějete víc než u mě doma v ČR. Jen tak pro zajímavost, kartou se dalo platit dokonce i ve starověké Petře!

Neúprosná globalizace

Upřímně, čekali jsme trochu větší exotiku. Zatím jsme cestovali hlavně po Evropě a Jordánsko pro nás tedy bylo nejdál. Navzdory tomu se ale žádná ohromující exotika nekonala. V Jordánsku si totiž klidně můžete skočit do Carrefouru, pokochat se v Ikee, dát si polský sýr nebo sušenky z Anglie. Co na tom, že jsou na obalu místní “klikyháky”, potravina je většinou stejně dovezená z EU.

Jordánská Ikea

Úspěšnější budete v “domácích” obchodech s potravinami. Jo a kdybyste si v Ammánu vzpomněli, že chcete boty od Bati, není problém!

Baťa v centru Ammánu
Baťa v centru Ammánu

Jordan style

Jednou z věcí, která turisty láká. je místní oblečení. V předchozím článku jsem se zmínila o tom, že Jordánsko patří k muslimským zemím. Místní trhy jsou tedy plné oblečení, které k tamnímu náboženství neodmyslitelně patří.

Pro západní kulturu poměrně netypické oblečení je u turistů oblíbené. V hlavních destinacích tak potkáte spoustu cizinců s prvky tradičního oblečení.

Ženy si tu ve velkém kupují pestrobarevné šátky, jejich cena se pohybuje zhruba okolo 2-5 JD (70-167 Kč), u pánů pak vítězí šátek v červenobílé barevné kombinaci. Oblečení je o něco dražší, za dámské šaty utratíte od 15 JD výše (500 Kč) a mužské téměř neseženete, většinou se šijí na míru.

Šátek a ninja hidžáb

Takový Evropan kupující si místní oblečení je pro jordánské obchodníky vcelku zábavná atrakce. Sice se nebohým lidem ze Západu občas smějí, ochotně jim ale poradí, jak si šaty správně obléct a jak elegantně zavinout šátek kolem hlavy.

Nemít prachy? Nevadí!

První část článku jsem věnovala kamenným obchodům. Společně s oblečením jsem se nenápadně přesunula na trhy. A na trzích ještě chvíli zůstaneme.

Tržiště v Ammánu

Nadpis platí samozřejmě jen částečně. Snažím se tím tak trochu naznačit fakt, že Jordánci mají obchod prostě v krvi a smlouvání je jejich druhé jméno. Pokud tedy potřebujete ještě nějaký suvenýr nebo prostě chcete udat zbývající dináry, nebojte se smlouvat. My jsme takhle pořídili tři náramky a prodejci vůbec nevadilo, že místo tří dinárů máme sotva dva a půl.

Rození obchodníci

A vlastně, když to vezmu kolem a kolem, Jordánci jsou rození obchodníci. V zemi, která je z větší části pokrytá pouští se ani nic jiného dělat nedá. Do obchodů tak často zapojují i vlastní děti. Především v turisticky vytížených oblastech spoléhají na to, že jejich potomek díky soucitným turistům ze Západu domů přinese lepší výdělek.

Obchody a obchůdky v Ammánu

A když už zrovna nemají cestu na trh nebo k památce, zařídí si klidně stánek hned u cesty nebo přímo na dálnici (především stánek s melouny a dalším ovocem a zeleninou). Nebojí se dokonce ani obsloužit nebohé řidiče stojící v koloně. Who cares, obchod je zkrátka obchod.

Související články

Komentáře