Na cestách

Moskevský zápisky: Kam na jídlo (1)

столовая 57 Posted On
Posted By Zrzi

Zhýčkaná Ukrajinou jsem se přesunula do Moskvy. Zvykla jsem si na chutné jídlo, lidové ceny a na životní styl bohatých západních turistů na východě. V Moskvě jsem ale brzy prozřela. Zatímco ve Lvově bylo možné najít vynikající restauraci s odpovídajícími cenami takřka na každém rohu, v Moskvě jsem se musela sakra otáčet, abych se dobře najedla a nepřišla přitom o poslední rubly.

Hodně muziky za málo peněz

Asi nejvíc muziky za poměrně málo peněz jsem našla přímo na Rudém náměstí. V proslulém obchodním domě GUM se totiž nachází jídelna s názvem Столовая 57 (Stolovaya 57). V jídelně jsme jedli hned několikrát, protože se skutečně nachází v centru veškerého dění a většina zásadních památek je od ní opravdu co by kamenem dohodil.

столовая 57
Soudruhu, pomoz nám a nádobí si ukliď sám!

Kromě lukrativní polohy nabízí návštěvníkům také nefalšovanou atmosféru sovětských jídelen minulého století a samozřejmě výběr z tradiční ruské kuchyně. A v jaké cenové relaci se tedy pohybujeme? Pro představu, v únoru 2020 stojí obyčejný blin bez náplně 20 rublů (6 Kč), kyjevský kotlet 160 rublů (48 Kč), boršč 70 rublů (21 Kč).

столовая 57
Ukázka oběda v Столовой 57

Pozor si ale dejte na to, že pokud jídelnu navštívíte pozdě večer, výběr z jídel už nemusí být tako bohatý. Také si po sobě nezapomeňte všechno hezky uklidit, nejste v klasické restauraci a nikdo jiný to za vás tedy neudělá 🙂

Adresa: ГУМ, Red Square, 3, Moscow, Rusko, 109012

Nenechte se nalákat!

Vím, někdy se vyplatí nechat se unášet davy, líbivými reklamami atd. Nám se to ale v Moskvě těžce nevyplatilo. Cestou z Treťjakovky jsme narazili na chlápka, který dělal reklamu jedné pravděpodobně nově otevřené jídelně. A protože jsme neměli lepší plán, měli jsme hlad a netušili, kde svou potřebu uspokojit, nechali jsme se nalákat. Následovali jsme tedy skupinku dalších turistů a nechali se dovést do jídelny s názvem Ели, пили. Upřímně, už když jsem to místo viděla, chtěla jsem se otočit hned ve dveřích. Ale můj muž mě trochu nahecoval, takže jsme jídelnu přeci jen vyzkoušeli.

столовая ели пили
V této mikrovlnce si hosté sami ohřívali jídlo

Takhle, bylo nám divný, že je hned u stolů mikrovlnka. Ale říkali jsme si, že fajn, že je to jen pro ty, kterým se jídlo zdá asi málo teplý. Nebylo. Vybrali jsme si jídlo, oni nám ho dali na talíř a snažili se nám vysvětlit, že si ho máme jít sami ohřát do mikrovlnky. Byli jsme docela v šoku. Jídlo samotné taky za moc nestálo a bohužel si nepamatuji, kolik jsme za něj dali. S jistotou ale vím, že cena byla vzhledem ke kvalitě a službám fakt přehnaná. Sem jsme se tedy už víckrát nevrátili. (Nicméně, měli jsme pocit, že místním tu docela šmakuje.)

столовая ели пили
Náš oběd

Adresa (pro odvážlivce): Malyy Tolmachevskiy Pereulok, 8/11с3, Moscow, Rusko, 119017

Stesk po domově

Pokud vás během trajdání po Moskvě přepadne stesk po rodné vlasti, dost dobře vám k jeho zahnání pomůže Český dům. Pozor, musíte mít u sebe ale svůj český pas (ten v Moskvě ale stejně musíte nosit všude s sebou), jinak vás dovnitř nejspíš nepustí. Pokud nevládnete moc dobře ruštinou, pravděpodobně se vám tu výrazně uleví. Je tu totiž čas od času slyšet čeština. Obsluha totiž mluví skutečně obstojně česky a bývá tu i dost dalších českých návštěvníků, takže se budete cítit skutečně jako doma. Jen těch ruských specialit si tu moc neužijete.

český dům moskva
Předkrm

Adresa: 3-Ya Tverskaya-Yamskaya Ulitsa, 36/40, Moscow, Rusko, 125047

Pokračování příště. Máte se na co těšit, do dalšího dílu jsem si pro vás schovala jen to nejlepší ♥

Related Post

leave a Comment