Na cestách

Můj ukrajinskej deník: Říjnový svátek

Posted On
Posted By Zrzi

Neměli bychom zapomínat na to, že k cestování nepatří jen památky a dobré jídlo, ale také místní kultura. Zvu Vás tedy, abyste společně se mnou oslavili dnešní ukrajinský svátek!

Na počátku byla Matka Boží

Na počátku byl svátek Matky Boží, důležitý den v životě všech ukrajinských kozáků Právě v tento svátek byli voleni noví stařešinové. V roce 1999 náboženský svátek nahradil Den ukrajinských kozáků.

religious statues on gray concrete wall
Steven Kamps

Roku 2014 se ale původně náboženský svátek dostal ještě dál. Zajímavé je, že mi na dotaz: A co vlastně slavíte za svátek? rodilí mluvčí uvedli jen ten první. Svátek Matky Boží.

person praying in front of an altar
Joshua Davis

Těžko říct, zda je to tím, že jsou všichni až na kost pobožní, nebo prostě jen s novým svátkem nesouhlasí (či se s ním ještě nestačili sžít). I takoví Ukrajinci se totiž najdou. Ne všichni vítají nový svátek s otevřenou náručí, ale do politiky se mi zabíhat nechce.

Den obránců Ukrajiny

Tenhle svátek se slaví již pátým rokem. Nejspíš Vás překvapí, že se slaví právě 14. října, vždyť v Rusku se slaví skoro to samé, jen 23. února. I tenhle svátek ale na Ukrajině existoval.

blue and yellow striped country flag
Max Kukurudziak

Právě roku 2014 se ale tehdejší prezident Porošenko rozhodl, že se Ukrajina přestane řídit kalendářem sousedního státu a Den obránců vlasti přesunul na říjen. O rok později se ze svátku stal “nepracovní den”, čímž Porošenko ještě zdůraznil fakt, že chce, aby byl svátek stejně důležitý jako třeba Vánoce nebo Velikonoce.

Related Post

leave a Comment