Knihomolův koutek

Trpělivě obnošené tělo

Posted On
Publikovala Zrzi

Tuhle knížku jsem si vybrala proto, že její autor pocházel z mého rodného města. Logicky jsem od ní tedy čekala to, že mi rozšíří obzory a seznámí mě s tím, jak moje rodná hrouda vypadala v první polovině 20. století. Zároveň jsem se chtěla i celkově seznámit s osobnostní autora, člověk by přeci jen měl vědět něco o těch slavných rodácích, no ne? Pojďme se společně knížce i jejímu autorovi trochu podívat na zoubek.

O autorovi

Josef Schwarz-Červinka se narodil 16. června 1915 ve městě Luže a bohužel už není mezi námi. Spisovatelské řemeslo nebylo to hlavní, čemu se pan Červinka věnoval, byl především překladatel, režisér a herec. Po nacistické okupaci v roce 1939 emigroval do Velké Británie, kde od roku 1941 pracoval v uvedených oborech. Po válce se vrátil do Československa a od roku 1947 pracoval v Československém rozhlasu. Přátelil se třeba se slavným básníkem Jiří Ortenem nebo s Pavlem Tigridem. Na někoho z tak malého městečka celkem slušný životopis, nemyslíte?

O knize

Jedná se o vzpomínkovou literaturu a pokud si správně vzpomínám, text ani původně nebyl plánovaný jako kniha, měly mít jen zvukovou podobu. Nakonec ale došlo i k jejich knižnímu vydání, což je určitě super. Kniha obsahuje rejstříky, fotografie a autorovy životní osudy, včetně vzpomínek na slavné přátele a zmínek o zlomových událostech českých dějin. Zároveň se autor také zmiňuje o několika dalších dílech české i světové literatury, která si směle můžete přidat na svůj čtenářský seznam.

Můj názor

Takhle, knihu jsem si půjčovala hlavně proto, že jsem si chtěla rozšířit povědomí o regionálních dějinných událostech poloviny 20. století, ale zrovna o nich tam toho teda moc není. Nicméně, ani tak mě knížka nezklamala. Jsem ráda, že jsem díky ní měla možnost, se s osobnostní pana Červinky trochu více seznámit, protože ve škole na regionální osobnosti moc času nezbývá, teda, spíš žádný. Četba je to ale poměrně náročná a těžká, text knihy obsahuje spoustu jmen a pokud se zrovna nevěnujete bohemistice či dalším příbuzným oborům, bude vás to asi dost odrovnávat a mučit. Každopádně, není to zrovna lehká četba před spaním.

Závěrem

Jsem ráda, že jsem se s osobnostní pana Červinky seznámila. Díky němu a díky jeho knize cítím teď celkem hrdost na to, že pocházím právě z okolí malebného městečka Luže. Myslím, že jeho vzpomínky dokazují, že i člověk z, pardon, “prdelákova”, to v životě může dotáhnout daleko a prosadit se v tom, co si přeje dělat. O to větší škoda podle mě je, že jsme se s panem Červinkou neseznámili třeba už jako žáci na základce. Možná by nám pomohl o něco víc roztáhnout křídla.

Knížku výjimečně nehodnotím, tahle literatura se snad ani hodnotit nedá, ne? 😀

Související články

Komentáře