Na cestách

Zapovězená Ostrava

landek, ostrava, horníci, důl Posted On
Publikovala Zrzi

Ostrava je region, který ani v dnešní době turisty příliš neláká. Ruku na srdce, když plánujete dovolenou či víkendový pobyt, co se Vám vybaví jako první? Jižní Čechy, krásná Morava, odvážnějším snad i hory, ale do Ostravy si jen tak někdo netroufne. A právě to je škoda.

I v dnešní době je, bohužel, Ostrava považována za černé město plné špíny a smogu, celkově za destinaci, která nemá turistům příliš co nabídnout. Právě v tom je ale její síla.

landek, ostrava
Landek

Hornické muzeum Landek

Dokonce i ti nejmenší z nás ví, že k Ostravě patří doly horníci. Této přednosti a výjimečnosti se rozhodli využít v Landeku a vybudovali zde Hornické muzeum Landek park.


Výlet do hornického muzea můžete pojmout dvěma způsoby. Pokud se Vám nechce platit za komentovanou prohlídku, můžete si udělat jen hezkou nedělní procházku areálem. I ta má turistům co nabídnout. V opačném případě Vám je k dispozici hned několik zkušených průvodců.

Po vlastní ose

harenda, landek, ostrava
Harenda

Máte-li zrovna hluboko do kapsy či se Vám z jiného důvodu nechce na důkladnou prohlídku, můžete se projít kolem samotného dolu, pravé hornické harendy a u kapličky a pomníků můžete věnovat tichou vzpomínku zesnulým horníkům.

řetízková šatna, horníci, landek, ostrava
Řetízková šatna

Zdarma je také vstup do tzv. řetízkové šatny, která sice působí lehce ponurým dojmem, nicméně dokresluje každodenní realitu hornického života. 

Prohlídka s průvodcem

Ačkoliv nemám ráda prohlídky s výkladem průvodce, v Landeku jsem udělala výjimku. Provází zde totiž vysloužilí horníci, kteří k často suchým a technickým informacím dovedou přidat i nějakou tu zajímavost z praxe. Výklad tak není těžkopádný a dovede upoutat pozornost i toho nejmenšího posluchače.

kaple, landek, ostrava
Kaple

Dozvíte se tak nejen spoustu historických a technických detailů, ale třeba také to, proč s sebou nosili horníci do šachty kanára v kleci, nebo jak dostávali koně do šachty.

landek, ostrava, horníci
Dole v dole

Prohlídkové okruhy

Na výběr budete mít hned ze dvou prohlídkových okruhů. Během prvního hodinového okruhu se podíváte do části věnované Báňské záchranné službě, druhý, rovněž hodinový okruh, Vás pak zavede hluboko pod zem

landek, ostrava, horníci
Z prohlídky

Výběr okruhu nechám na Vás, oba ale mají něco do sebe. První byl pro mě zajímavý z hlediska výkladu, druhý byl pak spíše zážitkový.

Pravěké putování

Landek ale není jen oblast proslulá svou důlní činností, její historie sahá až hluboko do pravěku. Nedaleko od harendy stoupají vzhůru strmé dřevěné schody, které Vás zavedou až na naleziště tzv. Landecké (Petřkovické Venuše).

landek, ostrava, pravěk
Pravěk v Landek parku

Ta se ale svou podobou podstatně liší od mnohem proslulejší a oblejší Věstonické Venuše symbolizující matriarchát. 

V Landeku si zkrátka každý přijde na své. Hornické muzeum je určené jak těm nejmenším, tak i nám dospělým a rozhodně není jen mužskou záležitostí! Dejte tedy alespoň jeden víkend pohov Moravě a zkuste objevit něco málo z krás zapovězeného Ostravska.

Související články

Komentáře