Na cestách

Akce Řím I.

Posted On
Publikovala Zrzi

Na konci léta jsme se rozhodli strávit čtyři dny v Římě. Tahle dovolená pro nás byla úplně jiná, protože jsme na ni poprvé nevyrazili sami dva, ale rovnou v pěti! To s sebou samozřejmě neslo trochu jiné nároky na bydlení, dopravu… A mimo to taky kopec srandy! Někdy se můžeme pobavit o tom, jak se cestuje ve dvou a jak s partou, ale to až příště. Dneska máme na programu první část Akce Řím!

Cesta a ubytování

Do Říma jsme putovali letecky, a protože jsme z Ostravy, jako místo odletu jsme si vybrali polské město Krakov. Auto jsme nechali zaparkované na placeném parkovišti v dobré pěší dostupnosti od letiště a vyrazili za dobrodružstvím. Cena letenky ani nestála za řeč, nákup jsme provedli s dostatečným předstihem, což mělo na cenu samozřejmě příznivý vliv. Navíc jsme letěli s nízkonákladovou společností Ryanair, s jedním větším příručním zavazadlem a pěti klasickými batůžky. Let trval cca dvě hodiny a jediné negativum bylo snad to, že jsme neseděli všichni spolu (ale i to by se dalo samozřejmě zařídit, kdybychom si připlatili). Z letiště jsme se pak přepravili autobusem téměř až k místu ubytování.

Ubytování jsme sehnali přes Airbnb, pro pět osob to bylo samozřejmě o něco náročnější než pro dvě. Asi nejpodstatnější pro nás bylo mít tři oddělené ložnice a ubytovat se v dobré pěší dostupnosti na zastávku hromadné dopravy. Nakonec jsme si vybrali tenhle byteček na ulici Via Niso a byli jsme s ním nadmíru spokojení.

Kousek od něj se nacházela skvělá kavárna s výbornými croissanty, kavárna, ale taky dva obchody, kam jsme si chodili pro potraviny. Navíc nám trvalo 2-3 minutky dostat se do metra. A metrem jsme pak mohli cestovat kamkoliv jsme chtěli.

První procházka městem

Poté, co jsme se ubytovali a dali si šlofíka po náročné cestě, jsme se vypravili na první římskou výpravu! Tady se hodí prozradit, že s námi cestoval i děda mého muže, takže jsme se snažili náročnost trasy přizpůsobit především jemu.

Nejprve jsme se vydali ke Španělským schodům. Místo je to vskutku romantické a vskutku plné dalších a dalších turistů. Snad více otravní než všudypřítomní turisté jsou místní, kteří se vás snaží zlákat na nákup čehokoliv, co mají zrovna po ruce a rovněž místní žebrající na schodech. Pokud si na tomhle nádherném místě chcete pořídit selfie, musíte se smířit s tím, že na fotce zkrátka nebudete sami. Vřele doporučuji schody si vyšlápnout. Nahoře se vám otevře nádherný výhled na celý prostor pod nimi (včetně Vatikánu v dalekém pozadí), ale i na jednu z “nejluxusnějších” římských ulic, kde je to samá Prada Gucci. Tam mě muž pochopitelně nevzal.

¨Další zastávku jsme si udělali u Fontány di Trevi z 18. století a nechali jsme se překvapit její velikostí. No fakt, čekali jsme ji mnohem menší a její skutečné rozměry nám doslova vyrazily dech. A ne, ani tady nebudete sami. Jistotou jsou mraky a mraky dalších turistů, kteří přes vás budou házet mince a cpát se vám na fotky. I s tím se musíte smířit. I my jsme si do fontány hodily pár drobných, ale zatím vám teda nepovím, jestli nám to přineslo štěstí.

Pauza na pozdní oběd

Prodírání mraky turistů nás dost vyčerpalo a taky nám z něj vyhládlo, takže jsme se rozhodli pro pozdní oběd v Achille Al Pantheon di Habana (Via dei Pastini, 120, 00186 Roma RM, Itálie). A co dodat, odcházeli jsme nadmíru spokojení. Jde to snad v Římě jinak? Doporučit můžeme vynikající lasagne a samozřejmě pizzu.

A po skvělém obědě jsme samozřejmě dostali chuť na dezert! Na Instagramu jsem vykoukala, že všichni chodí na zmrzlinu do Giolitti (Via degli Uffici del Vicario, 40, 00186 Roma RM, Itálie), a tak jsme šli taky. No a samozřejmě jsme nelitovali, byla to bašta!

Poslední zastávka

Po vydatné stravě a dezertu jsme už byli celkem líní chodit, takže jsme se vydali už jen k Pantheonu. Ani tady nebyla o turisty nouze. ¨Dokonce se nám tu během našeho krátkého pobytu podařilo potkat hlavu Brazílie Jaira Bolsonara. Myslím, že je jasné, že po takovém množství zážitků jsme si prostě museli jít dát dalšího šlofíčka.

Související články

Komentáře