Na cestách

Courám po Česku: Jánské Koupele

Jánské Koupele Posted On
Publikovala Zrzi

Mám-li být upřímná,návštěvu Jánských Koupelí jsme tak úplně v plánu neměli. Původně jsme měli totiž namířeno jinam (do kružberského kostela sv. apoštolů Petra a Pavla). Cestou ke kostelu jsme ale míjeli několik zchátralých budov a davy turistů čmuchající kolem nich. Nedalo nám to a vrátili jsme se zpátky. A dobrodružství bylo na světě! Tentokrát nás z něj ale docela mrazilo…

Na úvod

V průběhu návštěvy jsme neměli nejmenší tušení o tom, kde to vlastně jsme. Tak nějak jsme areál na rekreační středisko tipovali, trochu nás ale mátly hákové kříže a podobné zdobení fasád. Upřímně řečeno, místo moc příjemným dojmem nepůsobí, takže vás nezvykle potěší přítomnost dalších turistů. Při procházce komplexem si dejte pozor na rozbité sklo a vůbec, dívejte se pořádně pod nohy. Rozhodně nic neničte, areál má dost i bez vašeho přičinění.

Jánské Koupele

A teď už něco víc o Jánských Koupelích. Připraveni?

Lokace

Jánské Koupele najdete nedaleko od Opavy, leží prakticky na řece Moravici (lázeňské budovy najdete po obou stranách řeky) a kousek od Kružberské přehrady. Část budov stojí přímo u silnice, takže je rozhodně nemůžete minout. Upřímně, poloha lázeňského komplexu mi přijde více než zvláštní, kolem totiž není nic. Vůbec nic. Naprosto nic. Samozřejmě, když pominu nádhernou přírodou, zurčící křišťálově čistou řeku a husté lesy… Stačí to ale na úspěšný provoz lázní?

Jánské Koupele

Parkovat můžete zdarma přímo před jedním z bývalých pavilónů.

Historie

Abychom přišli na kloub tomu, proč se lázně nachází v tak zbídačeném stavu, musíme se ponořit do jejich historie. Ta začíná na počátku 19. století, ačkoliv zmínky o léčivých účincích místních pramenů můžeme najít už mnohem dříve. To ale ještě moc pod kloboukem neměli a vodu odtud vozili do jiných lázní, které pro tuhle vodu speciálně založili. No nic, jdeme dál.

Jánské Koupele

S počátkem existence lázní se logicky pojí i stavba prvních lázeňských budov. Zpočátku byly celodřevěné a první hosté se do nich tak mohli sjíždět už v roce 1814, tedy pouhé čtyři roky po založení lázní, a léčit si tu srdeční onemocnění, revmatismus nebo třeba poruchy látkové výměny.

O vznik i existenci lázní se zasloužilo hned několik majitelů, nejvýraznějším z nich je ale rod Razumovskych, napomohl totiž k rozkvětu lázní a pravděpodobně i k jejich “pádu”. Předci Razumovskych totiž pocházeli z Ruska, jedna z hraběnek byla ke všemu židovského původu a aby toho nebylo málo, Razumovští se spojili s původně německým rodem, který se pro změnu poruštil.

Jánské Koupele

Dál už to znáte. K moci se dostává Adolf Hitler, berou nám Sudety a celý rod se kvůli svému původu stává tak nějak trnem v oku. Lázně nakonec přechází pod nucenou správu a stávají se výcvikovým střediskem Hitlerjugend, před tím ale ještě dva roky slouží jako zajatecký tábor pro důstojníky a generály nepřátelských armád. Asi je zbytečné dodávat, že lázeňský život tu v roce 1940 navždy končí.

Současnost

Ani po roce 1945 se nic nemění, lázně se nakrátko mění v ozdravovnu pro děti a v roce 1949 na sebe berou podobu rekreačního střediska ROH. Upřímně, nevím, jestli bych se chtěla rekreovat na místě bývalého zajateckého tábora, ale proti gustu… Zpočátku bylo lázeňské prostředí využíváno jen v létě, v 70. a 80. letech se ale komplex dočkal jakés takés rekonstrukce a začal minulému režimu sloužit celoročně. I po pádu komunismu byl areál využíván k rekreačním účelům, po roce 1994 ale vše končí, objekty jsou pro nedostatek financí uzavřeny a chátrají.

Jánské Koupele

Na závěr se ještě sluší dodat, že jedním z posledních majitelů byl slavný tenista Tomáš Berdych. Ten sice měl s celým areálem velké plány, Národní památkový ústav ho v nich ale nepodpořil a tak byl lázně nucen zase hezky prodat. Letos se tak Jánské Koupele staly majetkem spolumajitele ski areálu Kopřivná.

Jánské Koupele

Moc bych jim přála, aby se dočkaly zase o něco lákavější a honosnější podoby ♥

Související články

Komentáře