Na cestách

Moskevský zápisky: Na Lenina!

Posted On
Publikovala Zrzi

Na úvod bych ráda zmínila, že jsem mauzoleum navštívila především ze zvědavosti (a taky proto, že to bylo zadarmo, hahaha). Přeci jen, napovídala se toho o něm spousta, proč se tedy nepřesvědčit na vlastní oči? Samozřejmě jsem taky chtěla přijít na kloub tomu, jestli je Lenin skutečně “původní” a “pravý”. Moje stanovisko se dozvíte na konci článku 😉

Trocha historie na úvod

Upřímně doufám, že o tom, kdo to byl Lenin psát nemusím. Snad by vás ale zajímalo, že budova mauzolea byla původně dřevěná, a že veškeré její plány jsou i dnes přísně tajné. Hned v prvních letech po smrti Lenina mauzoleum navštívilo více než 100 000 lidí, tehdy se rozhodli, že dřevo vymění za o něco reprezentativnější granit.

Slavný zesnulý opustil místo svého odpočinku snad jen jednou, a to v roce 1941, tehdy si na Moskvu brousil zuby Hitler a Lenina bylo třeba chránit. Byl tedy preventivně poslán na Sibiř, čímž bylo zabráněno tomu, aby nacisté zničili jeden ze základních kamenů SSSR.

Pohled na Kreml

Do mauzolea byl po své smrti v roku 1953 převezen i Stalin, dlouho se v něm ale neohřál, ani ne o deset let později byl pohřben u kremelské zdi a nyní tak odpočívá bok po boku s dalšími významnými politickými i vojenskými činiteli země.

Fronta na Lenina

Fronty na Lenina byly vždycky legendární, za dob SSSR často vedly dolů pod samotný Kreml. I dnes se vám může klidně stát, že si na soudruha budete muset “vystát důlek”, výjimkou bývají zimní měsíce, během kterých Moskva turisty příliš neláká. I já jsem měla během své únorové návštěvy celkem štěstí. Navzdory poměrně teplé zimě se před vstupem do mauzolea netísnily davy turistů, kromě asi pěti mně podobných zoufalců, a nemusela jsem tedy vůbec čekat. Říká se, že čekat byste měli maximálně půl hodiny, uvnitř se totiž příliš neohřejete a fronta tedy (většinou) postupuje poměrně rychle.

Rudé náměstí

Otevírací doba a cena

Vstup do mauzolea je od Alexandrovského sadu. Rozhodně si ale dejte pozor na otevírací dobu, v roce 2020 je Lenin k vidění pouze v úterý, středu, čtvrtek, sobotu a neděli vždy od 10:00 do 13:00. Tak pozor, ať to nezaspíte! Čas od času je mauzoleum ale zavřené i v těchto hodinách, Lenin totiž sem tam potřebuje nějakou tu kosmetickou úpravu 🙂 Čím je tělo starší, tím je péče o něj pochopitelně náročnější. Každých 18 měsíců se tedy musí vyjmout ze sarkofágu a znovu ošetřit chemickými přípravky.

Vstup do mauzolea

Celá prohlídka mauzolea je zcela zdarma, takže si rubly můžete schovat třeba na vynikající zmrzku, kterou prodávají hned naproti v GUMu. Může se ale stát, že před vstupem někdo lístky prodávat bude. Inu, Rusové jsou stejně jako Češi národ podnikavý a snaží se vydělat tam, kde to jde. Vy ale budete chytří, protože víte, že lístek nepotřebujete a podvodníkům nenaletíte 🙂

Organizace prohlídky

Celá prohlídka se nese v přísně pietním duchu. Nejdříve vás ale pořádně projedou detektory kovu, jen tak pro jistotu (i na nebožtíka Lenina se totiž už párkrát střílelo). Dovnitř si nesmíte vzít velký batoh či jiné větší zavadlo a neměli byste mít ani žádný větší objem tekutin. Na webových stránkách radí mít po dobu prohlídky vypnutý telefon, nevzpomínám si ale, že by nás k tomu někdo nabádal.

Dál se musíte pohybovat jen ve vyznačeném prostoru. Dohlížet na vás bude několik vojáků, kteří u mauzolea drží stráž. Před samotným vstupem do mauzolea budete procházet kolem pomníků významným osobnostem, minete tak třeba nechvalně proslulého Stalina, nebo třeba o něco chvalněji proslulé státníky a generály.

Noční Rudé náměstí

Vnitřek mauzolea je celý temný, vyzdobený mramorem a dalšími šik kameny. Uvnitř naměříte vždy přesně 16 stupňů. Dominantu tvoří sám Lenin ležící ve skleněné rakvi uprostřed. Moc blízko se k němu nedostanete a dlouho se zdržovat uvnitř bych taky moc nedoporučovala. Uvnitř rozhodně nesmíte fotit a dělat nejapné vtípky. Teda, ty dělat můžete, ale potichu, česky a bez smíchu. Měli jsme štěstí, že nás uvnitř bylo málo, tím pádem jsme se mohli dívat déle, než bývá zvykem. Ze zkušenosti známých vím, že pokud je uvnitř více návštěvníků, vojáci mohou rychlost prohlídky sami organizovat a urychlovat.

Závěrem

Pokud se do Moskvy chystáte, určitě mauzoleum navštivte. Nikde není zaručeno, že tam bude stát napořád. A takováhle podívaná se vám hned tak nenaskytne! Navíc, je to zadarmo a to mi Češi rádi, no ne? Navíc, stále je to nedílná součást naší historie a k cestě do Moskvy stále patří obligátní otázka našich blízkých: A Lenina jste viděli?

A ano, myslím si, že je pravý.

Související články

Komentáře