Na cestách

Courám po Česku: Luže a Košumberk

Posted On
Publikovala Zrzi

Co bych to byla za “bloggerku”, kdybych na svých skromných stránkách i účtech opomenula místo, ze kterého pocházím. Dnes je přeci důležitější než kdy jindy podpořit a prezentovat místa, ke kterým máme citovou vazbu. Proto budeme tentokrát courat do Luže a Košumberku ve východních Čechách! Připravit batůžky, vyrážíme! A rozhodně se máme na co těšit.

Malé město s velkou duší

Vždycky mě fascinuje, když vyslovím název tohohle města s 2 600 obyvateli a někdo z davu se hrdě chlubí tím, že ho zná. Ačkoliv Luže leží poměrně daleko od větších a slovutných měst jakými jsou Vysoké Mýto, Chrudim či Hlinsko, zapisuje se stále více do povědomí nadšených milovníků vlasti i lidí se zdravotními problémy, kterým často poskytuje útočiště i vysoce kvalifikovanou péči. Největší zásluhu na popularitě maličkého města má pochopitelně Hamzova odborná léčebna pro děti a dospělé, turisté stále více ale vyhledávají i početné historické památky, které město nabízí.

Hrad Košumberk, Luže
Hrad Košumberk, Luže

Hamzova odborná léčebna pro děti a dospělé

Léčebna nese jméno Františka Hamzy, rodáka z Kletečné u Humpolce. Původně se jednalo o dětský tuberkulózní léčebný ústav, který úspěšně plnil svou funkci zhruba 60 let. V následujících 40 letech léčebna plnila funkci dětského rehabilitačního ústavu a nakonec se přeorientovala na péči o dospělé pacienty.

První středoevropský léčebný ústav pro tuberkulózní děti byl Františkem Hamzou založen v roce 1901 a na svou dobu byl skutečně pokrokový, a to nejen svým technickým vybavením, ale i samotným přístupem k pacientům. První rok se v léčebně léčilo pouze 11 dětí, nemocných bylo ale stále více a doktor Hamza tedy začal budovat celý léčebný areál, který byl unikátní také svou polohou, nacházel se mezi hradem Košumberk a kostelem Panny Marie Pomocné na Chlumku.

Česká pojišťovna ZDRAVÍ a.s. - Hamzova léčebna
Hamzova léčebna, zdroj: zdravi.cz

Navzdory tomu, že pro společnost počátku 20. století byly typické sociální rozdíly, Hamza se v léčebně snažil zajistit rovnost všech malých pacientů třeba tím, že všechny nosily stejný oděv. Navíc, doktor Hamza léčil chudé pacienty zcela zdarma, což sice bylo šlechetné, ale chodu léčebny to zrovna dvakrát neprospívalo.

Léčebna ale zdolala všechna počáteční úskalí a navštívit ji můžete i dnes. Děti nemocné tuberkulózou byste tu ale hledali marně, nyní je z věhlasné Hamzovy léčebny možná ještě věhlasnější rehabilitační ústav. Areálem se můžete projít ale i když sami nejste pacientem. Přes vrátnici běžně pouští nadšené turisty, kteří si chtějí životní dílo doktora Hamzy z blízka prohlédnout. V areálu můžete posedět nad průměrnou kávou a kochat se krásou místních keřů a stromů.

Zřícenina hradu Košumberk

Když už budete sedět nad tou kávou, můžete si naplánovat procházku kolem hradu Košumberk, od léčebny je to jen pár kroků. Ideální bude, když si návštěvu hradu naplánujete na léto, tehdy se totiž na nádvoří konají letní slavnosti během kterých můžete zhlédnout třeba divadelní představení, nějaký ten film či vystoupení šermířů. Hrad je návštěvníkům k dispozici ale i mimo letní měsíce.

Hrad Košumberk, Luže
Hrad Košumberk, Luže

A že vám jméno hradu nic neříká? Nevadí, určitě znáte knihu Jiřího Šotoly Tovaryšstvo Ježíšovo, nebo jste ve škole minimálně slyšeli o nějakém tom rodu Slavatů, nejspíš při probírání defenestrace, protože ani Slavata z Chlumu a Košumberka se jí nevyhnul.

Košumberk, Luže
Košumberk, Luže

Poutní chrám Panny Marie Pomocné na Chlumku

Ten, kdo fandí baroku, jistě kostel na Chlumku zná, protože je to jedna z nejvýznamnějších perel barokní architektury (nejen) na Chrudimsku. Postavili ho tu v 17. století, a to zásluhou Marie Maxmiliány Evy Terezie hraběnky ze Žďáru (i o ní se v Tovaryštvu od Šotoly dočtete). Kolem kostela se můžete jen projít, můžete ale také navštívit mši, které se v kostele pravidelně konají. Výjimkou nejsou ani nejrůznější koncerty klasické hudby a další slavnostní akce, pro které je kostel jako stvořený. Takže jo, kostel určitě nesmíte vynechat.

Kostel Panny Marie Pomocné na Chlumku
Kostel Panny Marie Pomocné na Chlumku

Rozhledna Borůvka

No a když bude chuť, můžete si ještě o kousek protáhnout cestu, třeba na poměrně novou rozhlednu Borůvka, která v podstatě jednou nohou leží v překrásné a turisty velmi oblíbené oblasti Toulovcovy maštale. Ale o nich zase někdy příště.

Rozhledna Borůvka
Rozhledna Borůvka

Související články

Komentáře