Na cestách

Courám po Česku: Slezská Harta a Velká Roudná

Posted On
Publikovala Zrzi

Počasí je téměř letní, prázdniny se kvapem blíží a chuť cestovat roste. Tedy, alespoň u mě. A protože se teď za hranice moc courat nedá, courám hlavně po Česku a přináším vám exkluzívní tipy na výlet. Ono je vždycky lepší, když si na něčem vyláme zuby někdo jiný a pak vám naservíruje lepší variantu rovnou pod nos, no ne? Alespoň pro Hartu a Velkou Roudnou by to dnes mohlo platit. Další tip na výlet je tu!

Mít plán

Takhle, vždycky, když někam jedu, snažím se mít aspoň trochu plán. Zrovna s Hartou a Roudnou mi to ale moc nevyšlo. Kolem Harty jsem se původně chtěla projít. Na místě jsem ale zjistila, že se vlastně k vodě moc nedostanu a že by to byla slušná štreka (na mapě všechno vypadá tak hezky, že jo). Roudnou jsem si pro změnu představovala jako pidi kopeček s rozhlednou jako třešničkou na vršku. V obou případech jsem se totálně sekla. A co z toho plyne?

  • Neplánujte obejít Hartu pěšky. Zkuste si vzít kolo a můžete ji objet.
  • Velká Roudná je velká, název nekecá. Takže hezky pořádný boty, pohodlný ohoz a láhev pití pro jistotu!

Slezská Harta

Na úvod

Vodní nádrž Slezská Harta leží kousek od města Bruntál a je nejmladší přehradou v Česku. Věděli jste, že díky malebné krajině se tu natáčel film Johanka z Arku? Ne? Tak už to víte. Pokud ji ale chcete zažít v celé její kráse, doporučuji příjezd od Bruntálu. Směrem od Opavy přijedete na konec, který sice je malebný, ale špatně dostupný. U vody je kamera a nechybí ani cedule se zákazem přibližování se k vodě. Takže se tady nevykoupete a ani se moc nepokocháte. Posuďte sami.

Slezská Harta

Šlapu, šlapeš, šlapeme!

Jak už jsem psala na úvod, Hartu je, dle mého, nejlepší objet na kole. Určitě se vám podaří najít nějakou rozumnou cyklostezku, která bude vyhovovat všem vašim nejdivočejším přáním. My jsme Hartu zkusili “prošlapat” na šlapadle. Půjčili jsme si ho v Nové Pláni (adresa: 45213, 792 01 Nová Pláň) za krásných 170 Kč na hodinu. Dostali jsme krásné nové šlapadlo, v občerstvení jsme si koupili nějakou tu mňamku a byla to fakt pecka. Jen rybáři nebyli moc nadšení, ale co už.

Slezská Harta, šlapadla

Pokud jste na šlapadle ještě neseděli, není se čeho bát. Celá “loďka” je stabilní a riziko převrhnutí je fakt minimální. Když jsem to zvládla já, určitě to zvládnete i vy 🙂

Velká Roudná

Navigace versus já

Už na úvod jsem psala, že jsem slovo “Velká” trochu podcenila. Stane se. Když člověk cestuje mimo svůj “rajón”, tedy mimo místo bydliště, často se stane, že se na své cestě tak trochu pomýlí a spálí. Ono to, co je na mapě, není ve skutečnosti vždycky ideál. Navigace nás totiž vedla k rozhledně celkem šikovně, já jsem si ale všimla, že můžeme sjet už o kousek blíž a tím to trochu zhatila. Auto jsme zaparkovali někde u krav a vyrazili pěšky do kopce.

Velká Roudná

Přeskoč, přelez, ale nepodlejzej

Jenže kopec byl soukromý majetek a pole/louka bylo obehnané elektrickým ohradníkem. A protože jsme líní a zhýčkaní, podlezli jsme ho. Ale neprásknete nás, že ne? Nicméně, nebyli jsme první ani poslední. Na konci ohrady na nás čekal takový krásný “přelez”.

Velká Roudná

Překážková dráha

Kopec byl ale fakt nekonečný, úmornou cestu vzhůru nám ale zpříjemňoval nádherný výhled. A taky vědomí, že nahoře pod lesem je ve stínu lavička. Dál jsme pokračovali lesem. Pravděpodobně jsme se napojili na stezku vedoucí po stopách vulkanitů, ale žádná slast se nekonala. V okolí stezky se totiž neúprosně kácí a stromy leží přes cesty. Nic příjemného, když vám kmen sahá pomalu po prsa a vy ho musíte obejít či přelézt. Podle data pokácení tam stromy leží od 12. května. Pro výletníky s dětmi a cyklisty nic moc.

Velká Roudná

V cíli

Nakonec jsme po křížové cestě úspěšně dorazili až nahoru. Nejdřív jsme narazili na nádhernou kamennou kapli a potom se před námi začínala tyčit rozhledna. Právě na tomhle plácku jsem se dozvěděla, že to, čemu celou dobu říkám “kopec jak kráva” je vlastně “sopka jak kráva”. No nic. Rozhledna má klasické dřevěné schody a je poměrně stabilní, takže se určitě nebojte vystoupat k výškám. I já jsem si troufla vylézt do půlky, a to je co říct.

Velká Roudná


Na vrcholu máte taky možnost posezení a taky si tu můžete třeba opéct buřta. A když už budete sedět, rozhodně se nezapomeňte zvěčnit v knize, kterou najdete v hnědé schránce. Propiska by neměla chybět 🙂 Nás najdete pod datem 22. 5. 2020!

Velká Roudná

Kam na jídlo

Pokud na Hartu pojedete od Ostravy, můžete se zastavit v Motorestu Kukačka (adresa: 793 12 Horní Životice). Nečekejte ale žádný zázrak. Polévka a hlavní jídlo z denního menu se platí zvlášť, vaří tady spíš českou klasiku, porce jsou menší a ceny vyšší. Jako nouzovka ale dobrý. Takže když vás přepadne hlad a nebudete mít jinou možnost, klidně se osmělte. Měla jsem roládu s brambory za 155 Kč a fazolovou polévku za 39 Kč, jen tak pro představu. Výhodou je, že přímo u motorestu je velké parkoviště. Samotný motorest pak leží hned u hlavního tahu směr Harta, takže nemusíte nikde komplikovaně sjíždět.

Motorest Kukačka

Související články

Komentáře