Na cestách

Courám po Česku: Dolní Kounice

Posted On
Publikovala Zrzi

Za okny nám už nějakou tu chvíli řádí krásné počasí, které signalizuje příchod jara i blížící se letní prázdniny. Vzhledem k situaci, která nastala se, ale na zahraniční dovolenou jen tak nepodíváme. O důvod víc, plánovat nějaké to cestování po Česku, co říkáte? I doma je přeci krásně. Třeba v Dolních Kounicích!

Pár slov na úvod

Jasně, asi Vás jen tak z ničeho nic nenapadne, vydat se zrovna do Dolních Kounic. Někteří z Vás o tomhle místě slyší vůbec poprvé a není se čemu divit. I já o něm slyšela pouze v souvislosti s polorozbořeným klášterem Rosa coeli. Právě ten se stal primárním cílem naší výpravy. Ale všechno pěkně popořádku.

Rosa coeli, Dolní Kounice
Rosa coeli, Dolní Kounice

Dolní Kounice leží necelých 30 kilometrů od moravské metropole – Brna. Už samotná cesta do městečka je malebná, krajina je plná luk a klikatících se cest. Pastva pro oči. Vlastně je až s podivem, že na takhle nádherném místě žije necelých 2 500 obyvatel. Třeba já bych se do Dolních Kounic přestěhovala ráda. Navzdory malému území je tu totiž velmi vysoká koncentrace nejen historických památek (není divu, město samotné údajně existovalo už v 11. století). A když k tomu přidáme ještě vinice všude kolem, nemáme daleko k ráji na zemi.

A co že to tam v těch Dolních Kounicích najdete?

Rosa coeli

Asi se sluší začít tím, kvůli čemu jsme do města jeli, tedy polozbořeným klášterem Rosa coeli. Dostat se k němu autem bylo trochu komplikované. Navigace nás totiž vedla na soukromou cestu, což jsme riskovat nehodlali. Nezbývalo tedy než nechat auto pod zámkem a ke klášteru dojít pěšky. Buďte tedy moudřejší a cestu si nastudujte lépe než my!

Rosa coeli, Dolní Kounice
Rosa coeli, Dolní Kounice

No a dál nás čekala už jen čistá nádhera. Osobně jsem tedy předpokládala, že klášter leží kdesi na odlehlém místě, daleko od maloměstského ruchu i všedního života. Víc jsem se ale mýlit nemohla, kounický klášter totiž leží prakticky v centru města. A co víc, kolem něj se normálně bydlí. Dokonce sousedí se stejnojmenným penzionem.

Rosa coeli, Dolní Kounice

Název klášteru by v češtině zněl Růže nebeská (a jsme zase zpátky u toho ráje na zemi, haha). První zmínka o něm pochází z roku 1181 a patřil premonstrátkám. A celkem se mu dařilo, těšil se přízni panovníků i samotného papeže. Během husitských válek byl ale silně poškozen. Tehdy se ale ještě zvedl prakticky z vlastního popela a fungoval dál až do roku 1527, to se dostal do držení Jiřího Žabky z Limberka a začal vzkvétat ještě více. V roce 1703 ho ale stihl devastující požár. To je vše, co se na „vývěsce“ u kláštera dočtete. Zbytek si musíte holt vygooglit.

Vstup do kláštera je zpoplatněn, stejně jako běžné focení na ještě běžnější mobilní telefony. Zpoplatněné je i svatební focení a nejspíš všechno, co se v klášteru právě teď chystáte dělat. Škoda, jinak je to fakt pěkné místo.

Kaple sv. Antonína

Podobně jako klášter mě uhranulo ještě jedno místo, a to kaple svatého Antonína. Vítá vás už z dálky, ještě před samotným vjezdem do městečka. Dostat se ale nahoru k ní není zrovna jednoduché. My jsme nakonec nechali auto pod kopcem a vyšlápli si po křížové cestě až nahoru ke kapli. Neskutečná nádhera, ať už mluvím o zmíněné křížové cestě, kapli, která se před námi čím dál více tyčila, nebo o výhledu na město, které nám leželo doslova na dlani a u nohou.

Kaple svatého Antonína, Dolní Kounice
Kaple svatého Antonína, Dolní Kounice

Takže jo, sem si určitě vylezte. A skoro bych zapomněla dodat, je to zadarmo!

Další možnosti

Taky můžete navštívit kounický zámek, starý židovský hřbitov a asi ještě milion památek, které najdete třeba tady na webu města.

Jo a že vám jsou ty Dolní Kounice nějak povědomé? Ještě aby ne! Městečko se totiž objevilo v legendárním českém filmu Dědictví aneb Kurvahošigutentag.

Související články

Komentáře