Na cestách

Courám po Česku: Starý Jičín

Posted On
Publikovala Zrzi

Tento týden mi moc nadějných vyhlídek nepřinesl. Pátek online seminář od rána do čtyř, sobota to samý v bledě modrým… Chtěla jsem si tuhle relativně fádní pracovní šeď trochu zpestřit. No a čím jiným si ji zpestřit než trochou toho pohybu směrem za poznáním? Zkrátka a jednoduše, přináším vám další tip na výlet po Česku!

Lokace

Starý Jičín se nachází asi 42 km od Ostravy, takže pokud trvale pobýváte v okolí tohoto města, můžete se celkem pohodlně dopravit na hrad autem. Ani s parkováním by neměl být v okolí hradu problém, parkovat můžete buď přímo na náměstí, a to zcela zdarma, nebo v okolí kostela. Dál doporučuji pokračovat pěšky, auta mají totiž nahoru k hradu vjezd zakázán a mohly by z toho být akorát tak nepříjemnosti.

Hrad Starý Jičín
Hrad Starý Jičín

Pokud nemáte řidičské oprávnění, budete si muset vystačit s autobusem, vlaky totiž jezdí jen do Jičína Nového. Pro vás jakožto pro turisty to ale nepředstavuje žádnou komplikaci, autobus vám zastaví na náměstíčku, na kterém byste tak jako tak parkovali autem. Tím pádem jsou síly vyrovnané a i vás čeká prakticky úplně stejná cesta vzhůru!

Cestou vzhůru

Cestou vzhůru byste se rozhodně měli mihnout kolem kostela sv. Václava, měli byste na něj narazit cestou z parkoviště směrem na hrad. Kromě kostela ale budete míjet ještě nádhernou starobylou budovu školy nebo nádhernou stavbu městského vodovodu. Zkrátka už samotná cesta vzhůru je prostě pastva pro oči!

Škola Starý Jičín
Škola Starý Jičín

Při samotném stoupání máte na výběr hned několik tras. Ta oficiální je asfaltová a spolehlivě a bezpečně vás dovede k cíli. Pokud jste ale duší spíše dobrodruzi, můžete vyzkoušet jednu z lesních pěšinek a nechat se překvapit tím, kam až vás zavede. Já osobně jsem cestou vzhůru dala přednost právě těmto pěšinkám, a ano, zas to dopadlo tak, že jsem se drápala na hrad zezadu, ale co už, zážitek to byl boží. Díky tomu, že jsem sešla z hlavní trasy jsem ale narazila třeba na krmelec nebo na krásný kříž, který vidíte pod textem.

Kříž Starý Jičín
Kříž Starý Jičín

Vstup

Asi vás bude zajímat cena vstupného. Žádné vstupné není, nic platit nebudete. Přístup na hrad je zcela zdarma, výjimkou je pouze zrekonstruovaná hlavní věž s nějakou tou drobnou expozicí, tam se platí symbolické vstupné 40 Kč, které pak dále putuje na rekonstrukci a další výdaje spojené s provozem hradu.

Co v cíli

Nahoře se pak můžete volně procházet, můžete si opatrně prolézt všechny prostory, otvory, plochy a projít se po tom, co z krásného a jednoho z nejstarších hradů v Česku vůbec zbylo. Tento hrad byl postaven ve 13. století a strážil Jantarovou obchodní stezku spojující Balt se Středozemním mořem. Dalším strážním hradem byly mimochodem Hukvaldy, o kterých jste na blogu nedávno četli. Na tomto kdysi velmi významném místě si dneska můžete třeba opéct buřta nebo tu prostě přespat.

Hrad Starý Jičín
Hrad Starý Jičín

Cestou zpátky

Cestou zpátky doporučuji podniknout alespoň krátké zastavení v centru Nového Jičína, kde se můžete pokochat úhledným náměstím. Pokud vám po hradní návštěvě vyhládne a buřta nebudete mít zrovna s sebou, zastavte se i ve Steak house & wine.

Náměstí v Novém Jičíně
Náměstí v Novém Jičíně

Plus je, že přímo u restaurace můžete zaparkovat (placené parkoviště vedle benzínové pumpy), z parkoviště krásně dojdete až na náměstí a cestou zpátky si můžete posedět na krásné zahrádce jmenované restaurace. K autu to pak máte coby kamenem dohodil, což se hodí třeba v případě nějaké té dešťové přeháňky.

Steak house & wine
Steak house & wine

Související články

Komentáře