Na cestách

Courám po Česku: Větrný mlýn

větrný mlýn bravinné Posted On
Publikovala Zrzi

Původně jsem plánovala, že si dneska spíš někam zaletím, ale vzhledem k přetrvávající situaci vzaly moje plány tak nějak za své. No nic. Nezbylo tedy nic jiného než zas a znovu courat po tom našem krásným Česku. Naštěstí mám v mapě vyznačených ještě dost míst, kam bych chtěla zavítat. A kde že je k vidění tenhle krasavec?

Lokace

Větrný mlýn najdete v Moravskoslezském kraji kousek od města Bílovec. Pokud chcete celý výlet pojmout spíše jako pěší túru, doporučuji nechat auto v Dolním Novém Dvoře nebo kousek za Bravinným, záleží na vaší zdatnosti a momentálním rozmaru počasí. My jsme auto nechali nakonec kousek za Bravinným a vzhledem k mokrému sněhu jsme si nakonec vyšlápli raději po méně frekventované silnici. Věřím ale, že za jarního či letního počasí se dá k mlýnu krásně dojít přes pole a lesy.

Větrný mlýn Bravinné

V případě, že se vám po svých moc šlapat nechce se samozřejmě nabízí i možnost dojet až prakticky k samotnému mlýnu. Připravíte se ale o jakousi předehru, která by měla každý výlet doprovázet.

Trocha historie

Větrné mlýny u nás začaly vznikat ve 12. a 13. století, a to především na severovýchodní Moravě a ve Slezsku, protože zde byl dostatek stálých větrů (bezvětrných dní je tu jen cca 30 % ročně) a naopak nedostatek vodních toků, které by umožňovaly spolehlivé fungování vodních mlýnů.

V roce 1890 tak bylo v okolí města Bílovec v provozu asi 52 větrných mlýnů, dnes se můžeme ale už kochat jen tímto posledním kouskem. O zbytek se většinou postaraly požáry, jiné byly rozebrány a zbylé pak zdevastovány během 2. světové války. Tohle je teda tak trochu poslední mohykán. Škoda.

Větrný mlýn Bravinné

Konkrétně tento mlýn stojí na dnešním místě od roku 1910 a byl sem přivezen z okresu Opava. Větrné mlýny se často stěhovaly, stačilo, když ho majitel prodal nebo se našlo vhodnější místo pro jeho provoz.

I náš poslední mohykán má za sebou složité období, během kterého chátral, ale nakonec se ho podařilo v roce 1965 zachránit. Už si ale nikdy nezamele.

Přístupnost

Větrný mlýn je veřejnosti samozřejmě přístupný, klíče k němu jsou k dispozici po domluvě s pánem, který bydlí v bílém domě nedaleko mlýna.

Větrný mlýn Bravinné

Související články

Komentáře