Na cestách

Moskevský zápisky: Katedrála Krista Spasitele

katedrála krista spasitele Posted On
Publikovala Zrzi

Vážení a milí, dneska se vás chytám vzít do největšího pravoslavného kostela na světě. I ten jsem navštívila během svého pobytu v Moskvě. Možná ho znáte z fotek, možná ho znáte z videí a filmů. Víte ale, jak neskutečně pohnutou historii tahle čarokrásná stavba má? Pojďme si to všechno společně říct a vypravme se do Moskvy!

Lokace a doprava

Katedrála se nachází v pěší dostupnosti od Rudého náměstí i chrámu Vasila Blaženého. Pokud vám tedy bude během návštěvy Moskvy počasí přát, vřele doporučuji si tuhle trasu střihnout pěšky. Cestou můžete ještě přibrat park Zaryadye, Vznášející se most nebo třeba Chrám Zvěstování. V téhle lokalitě rozhodně o nádherná místa nouze není!

Pokud přeci jen chytnete horší počasí, můžete sednout na metro (jestli si na cestování moskevským metrem troufáte) a vystoupit na stanici Kropotkinskaya či Borovitskaya.

Trocha historie nezabije

Katedrála byla poprvé postavena na počest vítězství ve Vlastenecké válce proti Napoleonovi v první polovině 19. století. Vysvěcen byl v roce 1883 a v té době se jednalo o vůbec nejvyšší budovu v Moskvě! Věřící si ji ale příliš neužili, zanedlouho byla carská rodina popravena, změnil se režim a katedrála byla v roce 1931 uzavřena.

Jenže zavřít katedrálu zjevně nestačilo. Stalin se rozhodl celou stavbu vyhodit do vzduchu a místo ní postavit mnohem “užitečnější” Palác sovětů. To se ale nakonec stejně nepovedlo, a tak v roce 1960 volný prostor využili k vybudování bazénu. Trochu smutný osud pro zcela nevinnou církevní stavbu, nemyslíte? No nic.

Prakticky až s koncem Sovětského svazu byl přijat návrh na obnovení církevní stavby a v roce 1996 se tu konečně mohla uskutečnit první bohoslužba. Celkem se do tohohle parádního svatostánku vejde až 10 000 věřících, což je pro dvanácti milionovou Moskvu jak když plivne 😀

Vstup a prohlídka

Dovnitř se dostanete zadarmo, takže nemusíte kupovat žádné vstupenky. Katedrála má několik pater, nejspíš se asi nedostanete do všech, ale pokud si chcete stavbu opravdu projít, rozhodně si na prohlídku vymezte dost času (i energie, na konci vás totiž budou neskutečně bolet nohy).

Pamatujte ale na to, abyste dovnitř vkročili řádně oblečení. Muži vchází bez pokrývky hlavy, ženy si naopak pokrývku hlavy musí nandat. Pro vchod do pravoslavných svatostánků platí také to, že byste, ženy, neměly volit příliš výrazný make-up, rozhodně si pak nemalujte rty! Samozřejmostí je, mít dlouhé kalhoty (pro pány) a oblečení bez výstřihu s dostatečnou délkou (pro ženy).

Od věci také není podívat se předem na harmonogram bohoslužeb a svou návštěvu jim přizpůsobit.

Pokud se chcete pokochat chrámem i jeho interiérem, doporučuji třeba toto video: https://www.youtube.com/watch?v=YYqWH0MK6ns&ab_channel=puteshestvie.net

Související články

Komentáře