Knihomolův koutek

Dějiny lidských průserů

Posted On
Posted By Zrzi

Téhle knížky jsem si náhodou všimla v jedné facebookové skupině. Čtenářka se tam o ní vyjadřovala vcelku pochvalně, a tak jsem se rozhodla, že se do ní pustím. Koho by taky nezajímalo, co všechno jsme v dějinách podělali.

O autorovi

Upřímně, dost mě překvapilo, že je Tom Phillips docela stařík. Nenapadlo by mě, že za svěžím a mladistvým stylem psaní je muž narozený v roce 1937! Ačkoliv, kdo jiný má právo psát o tom, co lidstvo podělalo. Mladí sotva.

A Tom Phillips není zkušený jen věkem, ale i bohatou praxí. Působí jako novinář a humorista, pracoval dokonce i v parlamentu a televizi, a co víc, vystudoval archeologii, antropologii, historii a filozofii věd. Komu se podaří zúročit své studium v knize? No, spočítala bych Vás na prstech jedné ruky, milí kolegové.

O knize

Kniha má sympatických 254 stran a bere si na paškál snad úplně všechno, od významných a známých událostí po ty zdánlivě bezvýznamné. Překládá čtenáři, jak název napovídá, hlavně to, co lidstvo (s prominutím) posralo. A bylo toho vskutku dost.

Nemilosrdná série lidských fuck-ups začíná osudem populární Lucy, která zemřela nešťastným pádem ze stromu a končí, jak jinak než, fotkou Donalda Trumpa. Takže pokud máte ještě stále iluze o lidstvu a nechcete o ně přijít, knihu raději odložte.

Můj názor

Od samého začátku jsem se skvěle bavila. Opravdu. Autorův styl vyprávění mi sedl, líbila se mi příměs sarkasmu a ironie, nevadilo mi ani občasné používání vulgarismů – všechno jmenované totiž dokreslovalo celkovou atmosféru příběhů.

Přiznávám, že jsem občas trochu ztrácela nit, některé příběhy mě bavily víc, jiné mě příliš nezaujaly, ale to je, myslím, u knihy s takto širokým záběrem témat normální. Zkrátka, u některých příběhů jsem se svíjela smíchy, u jiných jsem jen trpělivě četla dál.

Závěrem

Pokud váháte, zda si knihu přečíst, váhat přestaňte. V dnešní době plné diskuze o klimatických podmínkách, o přírodě jako takové a o světové politice má rozhodně kniha co nabídnout!

Kdy jindy jsou Dějiny lidských průserů aktuálnější, než ve chvíli, kdy se lidstvo do dalšího průseru řítí?….

Related Post

leave a Comment