Na cestách

Dovolená 2021: Road Trip

Posted On
Publikovala Zrzi

Prakticky hned jsme se shodli na tom, že letos chceme courat spíš jen po Evropě. Všechna místa, která jsme chtěli původně navštívit, totiž zůstala i nadále uzavřená nebo byl vstup do nich podmíněn něčím, co jsme zkrátka nebyli ochotní podstoupit. Konkrétněji jsme plánovali asi natřikrát, upřímně tedy doufáme, že třetí verze naší dovolené vyjde!

Plán mít plán

Letní dovolenou jsme začali poprvé plánovat loni na podzim. Tehdy jsme už měli termín svatby a chtěli jsme, aby letní dovolená byla v podstatě i naší svatební cestou. V plánu jsme měli Faerské ostrovy, totálně jsme se pro tohle místečko nadchli a pomalu začali shánět možnost ubytování, přemýšlet nad dopravou a nad celkovou realizací naší cesty. Jenže. Znovu udeřil covid a rodina, se kterou jsme byli původně domluvení, rozhodla, že tohle léto prostě turisty ubytovávat nebude a nebude půjčovat ani svá auta. Od výpravy na Faerské ostrovy jsme tedy pro léto 2021 začali pomalu upouštět…

concrete houses near body of water
Faerské ostrovy, Jake Hinds

Každopádně jsme ale trvali na tom, že se nám na jih nechce, naše volba tedy padla na Norsko, s tím, že se vydáme přes Pobaltí, Petrohrad a projedeme i Finsko a Švédsko s tím, že dovolenou roztáhneme klidně i na celé léto. Jenže. Petrohrad nám totálně zavřeli, jedné z pobaltských republik se moc nechtělo pouštět turisty a naše naděje na to, že tenhle plán už konečně vyjde začínaly pomalu hasnout. Takže zase nic.

gray concrete bridge
Petrohrad, Hu Chen

Dostali jsme se do fáze, kdy se nám sever zdál tak nějak nepřístupný, začali jsme tedy přemýšlet o tom, že se vydáme přes Slovensko a Maďarsko do Chorvatska, ale pořád jsme trvali na tom, že se nám za teplem moc nechce. Navíc, Čech kam se podíváš. Hahahaha.

Nakonec se naše naděje upnuli ke Švýcarsku. Cesta přes Německo a Lichtenštejnsko nám zněla pomalu jako rajská hudba… A možnost sjet se vykoupat dolů do Itálie? Naprostá pecka. Pak jsme se ale podívali na švýcarské ceny a zase jsme se vrátili nohama na zem. Ne že bychom měli o peníze nouzi, zatím nás netíží ratolesti ani hypotéka, ale jet někam jen proto, abychom tam obraceli každou korunu... O tom přece dovolená není.

green trees on mountain under blue sky during daytime
Švýcarsko, Martin Buchbauer

Tak kam to nakonec bude?

Ve vzduchu začala viset zcela jasná představa letní dovolené. Když nechceme na jih, musíme se držet severu. U Baltu jsme už byli a letos opakovat nechceme. Tak proč to nestřihnout rovnou k Severnímu moři? A nápad byl na světě. Pojedeme přes Nizozemsko do Belgie a na sever Francie!

aerial view of buildings during daytime
Antverpy, Zoë Gayah Jonker

Plán cesty

Naše cesta začne samozřejmě doma v Ostravě. Odsud se přesuneme do Vratislavi, to bude náš první nocleh a zároveň i první turistické zastavení. Přes rok jsem si vysnila návštěvu Poznaně, i na ni tedy vzápětí dojde. Z Vratislavi se přesuneme do Poznaně, kde nás bude čekat další nocleh i turistické zastavení. Do Rostocku jsme se nakonec rozhodli mířit přes Štětín, který jsme sice už navštívili, ale jen letem světem, takže si některá místa rádi přidáme na seznam, případně připomeneme. Ze Štětína pak zamíříme nejdřív do Ravensbrücku, odtud budeme pokračovat přímo do Rostocku, kde se nabízí první možnost koupání v moři. Odtud se podél pobřeží přesuneme do Lübecku.

brown concrete building near bare trees during daytime
Lübeck, Moritz Kindler

V Německu navštívíme ještě Brémy a Hamburk, odtud pak přejedeme do Nizozemska a přes Groningen zamíříme do Amsterdamu. Cestou do Belgie pobereme ještě Haag (další možnost koupání) a Rottrdam, v Belgii si pak vychutnáme Antverpy a Bruggy, nakrátko zamíříme do Francie (další možnost koupání) a přes Brusel se začneme pomaličku vracet domů. A když se bude jóóó dařit, zvládneme i to Lucembursko! 😀

Závěrem

No, na celý tenhle road trip máme 20 dní. Uvidíme, nakolik se nám podaří náš vcelku smělý plán realizovat. Předem jsme smířený s tím, že se někde zakoukáme a budeme muset z plánu sem tam něco ubrat. Snad nám naši velkolepou trasu nepokazí žádné covidové opatření. Vyrážíme 5. 7., těšte se na bohatou dávku fotek na Instagramu a po návratu i na pár nových článků 🙂

Související články

Komentáře