Knihomolův koutek

Hornické vdovy

Posted On
Publikovala Zrzi

Stydím se, fakt že jo, protože jsem opravdu čekala něco ve stylu Šikmého kostela. Asi jsem tu anotaci četla kolenem nebo co. No nic. Pokud jste na tom stejně a od knihy máte podobné očekávání jako já, radši si přečtěte tuhle recenzi, ať pak taky nejste jak Alenky v říši…horníků.

O autorce

Kamila Hladká je jméno na české literární scéně zcela nové a voňavé. Hornické vdovy jsou totiž autorčinou prvotinou (ačkoliv Československá bibliografická databáze knih tvrdí, že Hladká napsala taky Ovocné moučníky, čemuž se mi upřímně teda moc věřit nechce)! Na stylizaci textu je ale znát, že autorka, ačkoliv prakticky autorstvím nedotčená (když teda pominu ty moučníky), ví, jak na to. Vystudovala totiž na mojí Alma Mater v Olomouci bohemistiku, navíc je to taky knižní editorka a iniciátorka mnoha českých knižních projektů. Zkrátka se vybavila vším možným pro to, aby jednou napsala tuhle bombu, to je jasný.

O knize

Prosím vás, nebuďte jako já a čtěte tu anotaci pořádně, ať si taky nemyslíte, že držíte v ruce beletrii, jo? Je to LITERATURA FAKTU. MEMOÁRY. BIOGRAFIE. Nechám si asi vytetovat jako omluvu autorce.

Když to teda shrnu, v knížce najdete celkem osm příběhů, které mají jedno společné, vypráví je hornické vdovy, ženy, které spojily své osudy s horníky a zasvětily jim přesně tu část života, která jim byla osudem vyměřená. Jaké to je, když se vaše sny změní v prach? Jaké to je, když se vám ráno nevrátí chlap z roboty? Dozvíte se, nebojte, hornické vdovy před vámi totiž zcela otevřou celou svou duši a nechají vás nakouknout pod povrch života, který jim mnozí v době minulé záviděli. Bylo ale skutečně co závidět?

Můj názor

Když jsem se vzpamatovala z počátečního šoku a smířila se s tím, že se beletrie, kterou jsem já hloupá čekala nekoná, začala jsem zlehka příběhům osmi vdov přicházet na chuť. Líbilo se mi, že autorka ponechala příběhy tak, jak jí pravděpodobně přistály na stole, tedy, alespoň co se autenticity vyprávění týče. Bylo to, jako kdybych s vdovami sama seděla a poslouchala na vlastní uši vyprávění každé z nich. Všechno bylo naprosto nenásilné a přirozené. Nezapomenutelné. Silné. Dojemné a srdcervoucí. Přesto ale skutečné a reálné. Až mi bylo skoro trapně za moje vlastní “starosti”.

Závěrem

Tahle knížka je neuvěřitelný poklad, představuje cenné svědectví nejen o životě hornických rodin, ale poskytuje náhled do celé české společnosti 20. i 21. století. Často nás ukazuje v takovém světle, které se pravděpodobně mnohým nebude pozdávat, často otevírá témata, která se stále moc nenosí, právě proto je ale tak nesmírně cenná. A populární. Asi si dovedete představit tu frontu, která se na ni čeká v ostravských knihovnách. Nakonec jsem to nevydržela a musela si ji koupit. Nelituju.

Rozhodně 5 z 5!

Související články

Komentáře