Knihomolův koutek

Knižní tipy 2/2020

Alisa Anton Posted On
Publikovala Zrzi

Máme tu další knižní tipy v ještě poměrně čerstvém roce 2020! A slibuji, že dneska to bude opravdu stát za to. Chystejte si notýsky, seznamy i peněženky, bude to fakt velký! A na své si přijdou (skoro) všichni 🙂 Co že si to dneska píšu na seznam?

Pro ženy

Výsledek obrázku pro miss těžká váha
Miss těžká váha

Dneska začneme něčím ryze ženským, ačkoliv, i muži se rádi pouští do takových knih 😉 Co byste řekli na černou komedii o obézní holce, která zajídá depky a sní o tom, že se její život změní? Upřímně, tohle děláme čas od času všechny / všichni (ačkoliv nemusíme být nutně obézní). S tím rozdílem, že z nás se celebrita většinou nestane, zato z Annie ano. Jenže pak vzápětí zjišťuje, že ani ve světle reflektorů její život stále nedává smysl. Co s tím? Miss těžká váha Vám určitě poradí jak na to.

Světový román

Výsledek obrázku pro katerina frey¨
Katerina

Milion malých střípků mám na svém seznamu už hezky dlouho (stejně jako ostatní knihy, haha). Autor si nejspíš řekl, že mi celou situaci zkomplikuje tím, že vydá docela novou knihu, která vypadá minimálně stejně slibně jako zmíněné dílo ze seznamu. V románu se protíná přítomnost s minulostí. Mladý Američan přijíždí roku 1992 do Paříže, protože chce napsat knihu, která změní svět. Jak už to u spisovatelů bývá, nechává se pohltit alkoholem, sexem a taky krásnou Katerinou. Začíná opravdu divoká jízda, na konci které se musí nutně něco zvrtnout. Možná proto mu v roce 2017 začínají na Facebooku chodit záhadné zprávy. Taky jste tak napnutí? Já teda jak kšandy!

Detektivky a Thrillery

Výsledek obrázku pro žádost o přátelství kniha
Žádost o přátelství

Ani jeden z nejoblíbenějších žánrů současnosti nemůže tenhle týden přijít zkrátka. Co takhle Žádost o přátelství? To asi známe v praxi všichni. Jenže takhle děsivě asi sotva. Klasický příběh ze střední školy, dvě dívky se poznaly, začaly se přátelit… Tak proč sakra Louise tak vyděsí to, že si ji její dávná kamarádka přidala do přátel na Facebooku? Maria něco ví. A když to světu řekne, nebohá Louise přijde o všechno. No, jsem upřímně zvědavá, co se s Mariou stane.

Výsledek obrázku pro zimní oheň
Zimní oheň

Mým druhým tipem v kategorii je Zimní oheň. Sice je to už třetí díl ze série Roční období, ale já na to systematické čtení nikdy moc nebyla. A upřímně, ani jsem netušila, že nějaká taková série existuje. Předchozí díly ale nevypadají zrovna marně, rozhodla jsem se tedy, že vezmu Zimní oheň na milost. Opět mě zde, stejně jako Katerine, zaujalo propojení minulosti se současností. V roce 1987 dochází k tragickému požáru, při kterém zahyne mladá dívka. Viník se najde, tedy, aspoň si to město myslí. O pár let později tam ale znovu řádí žhář. Tak co Vy na to?

Historický román

Výsledek obrázku pro hořkosladký život
Hořkosladký život

Znáte Ptáky v trní? Kdo by je neznal. I já jsem o filmu / knize slyšela, aniž bych se s jedním či druhým setkala tváří v tvář. Pokud Vás zmíněné dílo zaujalo, jistě Vás potěší, že jeho autorka vydává zbrusu novou knihu. Hořkosladký život je příběhem čtyř sester z počátku 20. století, konkrétně z období po první světové válce. Anotace slibuje nějakou tu romantiku, závažná životní rozhodnutí a snad i nějaké to lehké napětí.

Lágrová literatura a Holocaust

Výsledek obrázku pro Zajatcem ve své vlasti
Zajatcem ve své vlasti

I v této kategorii se tento týden urodilo. Na mém seznamu rozhodně nemůže chybět novinka s názvem Zajatcem ve své vlasti, vlastně cokoliv, co se upeče v Rusku. Jedná se o memoáry předkládané čtenáři prostřednictvím povídek. Cílem autora je zprostředkovat veřejnosti atmosféru před zatčením i následný pobyt v gulagu. Nevychází ale jen z vlastních zážitků a zkušeností, svůj životní příběh propojuje s dalšími jedinci, které postihla stejná tragédie.

Výsledek obrázku pro osvětimský orchestr
Osvětimský orchestr

Pokud Vám ty gulagy zrovna dvakrát nevoní, dáváte možná přednost klasickým příběhům z koncentračních táborů. S těmi se v poslední době doslova roztrhl pytel. Osvětimský orchestr ale vypadá skutečně slibně. Zas tak velká novinka to ale není. Před několika lety vyšla kniha s názvem Dívčí orchestr, což je vlastně stejná kniha, jen s jiným názvem a v novém kabátu. Na internetu má ale opravdu skvělá hodnocení, takže bych neváhala (pokud za sebou už nemáte její starší, a ve většině nejspíš stejnou, variantu).

Literatura naučná

Výsledek obrázku pro můj rok 1950
Můj rok 1950

Historii jsme začali beletristicky a skončíme ji fakticky. Někdo z Vás už možná sérii s názvem Můj rok zná, já se s ní setkávám, navzdory tomu, že už vyšlo několik dílů, poprvé. Tento týden by měla vyjít další část, tentokrát o roku 1950 a z pera Anny Breuerové. Série ve mně celkem vzbudila zvědavost, myslím, že si na ni určitě chvíli najdu. A Vy byste měli taky, protože předchozí čtenáři na ni pějí jen a jen slávu!

Související články

Komentáře