Knihomolův koutek

Knižní tipy 5/2020

knizni novinky Posted On
Publikovala Zrzi

První únorový týden nám pomalu začíná a i na začátku nového měsíce se to novými knihami jen hemží! Pokud i Vy slavíte v únoru narozeniny, můžete si vybrat nějaký ten dárek třeba z mých knižních tipů! Vaší pozornosti by rozhodně neměla uniknout knižní předloha filmu Králíček Jojo, ale třeba i milovníci Dívek z trajektu si přijdou na své.

Světové romány

Výsledek obrázku pro nebe v kleci
Nebe v kleci

Rozhodně jste během posledních několika dní zaslechli název filmu Králíček Jojo. Vzhledem k tomu, že uvedený film získal šest nominací na Oskara a od 23. ledna je k vidění v českých kinech, předpokládám, že se kniha Nebe v kleci (která posloužila jako předloha) bude prodávat prakticky sama. Tak honem pro ni, než Vám ji vyprodají!

Snad jen dodám, že příběh je zasazený do období druhé světové války. Mladík, nadšený člen Hitlerjugend, zjišťuje, že jeho vlastní rodiče doma ukrývají židovskou dívku. Nejdřív je logicky v šoku, protože v Hitlerově mládeži jim toho o Židech napovídali dost, vzápětí ale zjišťuje, že Elsa se od něj vlastně zase tolik neliší. Vzniká mezi nimi něco jako pouto. Pouto sílí, když zmizí mladíkovi rodiče a on je jediným, kdo se o Elsu může postarat. Konec války se ale neodvratně blíží. Co Elsa? Zůstane s ním? No? Co myslíte?

Výsledek obrázku pro rez a záře hvězd
Rez a záře hvězd

Mám tu čest představit Vám debut americké autorky Tammy Greenwood. Kniha s poetickým názvem Rez a záře hvězd nás zavede do roku 1948. Tehdy dívka jménem Sally ukradla v supermarketu notes. Řeknete si, že je to vlastně úplná prkotina a proč že o tom někdo napsal celou knihu. Ten notes ale nepatřil jen tak někomu. Jeho právoplatný majitel je čerstvě propuštěný z vězení a chystá se k dalšímu útoku. Sally nakonec najde a unese ji. Na celém příběhu je nejhorší to, že se skutečně stal. Šokoval nejspíš i samotného Nabokova, který na událost nezapomněl a inspiroval se jí při psaní Lolity.

Thrillery, Detektivky

Výsledek obrázku pro posedlé dítě
Posedlé dítě

Líbily se Vám Dívky z trajektu? Tak to Vás nejspíš potěší, že jejich autorka Lone Theils tenhle týden na pulty českých knihkupectví vypouští svou novinku, ve které nechybí:

  • brutální vražda (včetně znetvořeného těla)
  • komplikovaný rozvod
  • a Nora Sandová, která do všeho strká nos.

Předchozí autorčiny knihy jsem zatím nečetla a soudě dle hodnocení na internetu se mi do toho upřímně ani nechce. Vím ale, že se zmíněné Dívky z trajektu hojně četly a autorka má určitě i v Česku navzdory ne příliš prosluněným recenzím své čtenáře.

Výsledek obrázku pro fáma
Fáma

Mnohem víc mě zaujala Fáma. Sice jsem stále ještě nic od Liane Moriarty nečetla (ačkoliv, seriál Sedmilhářky se mi opravdu moc líbil) a Shary Lapenu spíš jen milosrdně trpím než zbožňuju, ale proč nedat novince šanci. Anotace debutu slibuje podobnost právě s autorkami, které jsem zmínila. A ty jsou na českém “knižním trhu” poměrně oblíbené. Čekání na jejich novinky si tedy můžete zkrátit třeba nějakou tou Fámou. Tu koneckonců znají i čtenáři, kteří s Lapenou a Moriarty do styku nepřišli. Taková fáma dovede být pěkně nebezpečná! Tak pozor na to!

Výsledek obrázku pro vražedný rozsudek
Vražedný rozsudek

Andreas Gruber mi nějak proklouzl. Na pulty knihkupectví si to sviští jeho druhá kniha (zároveň i druhý díl série) a já o něm slyším dnes prvně. Ostuda. Obálka jeho novinky s názvem Vražedný rozsudek tedy působí dost béčkovým dojmem (a to se fakt snažím nesoudit podle obalu), ale tak působila i jeho prvotina a pějí se na ni ódy. V knize nechybí:

  • zmizelá dívka, která se zase najde, ale je celá potetovaná motivy z Danova Pekla
  • případový analytik Maarten S. Sneijder , kterého jistě dobře znáte z předchozího dílu
  • nejlepší studentka Sabina Nemezová, která něco odhalí.

Pro ženy

Výsledek obrázku pro Ze života single ženy
Ze života single ženy

Pokud nemáte takhle při začátku měsíce náladu na náročnou četbu, zaujme Vás možná novinka s názvem Ze života single ženy. Už podle anotace to vypadá, že příběh bude slušná jízda. O tom, abych knihu na seznam přidala mě přesvědčilo:

  • že je autorka Finka a já jsem nic pro ženy původem z Finska nečetla
  • že se jí ve Finsku prodalo přes 50 000 a získala tam nálepku bestselleru
  • a protože to vypadá jako bezva psina.

Fantasy, Pro děti a mládež

Výsledek obrázku pro prokletý rok
Prokletý rok

Upřímně, po téhle kategorii nesahám zrovna často. Kniha mě musí skutečně zaujmout, aby se na můj seznam dostala. Novince Prokletý rok se to povedlo, autorka si může zatleskat. Šestnáctileté dívky vyhání do divočiny z pohodlí domova. Údajně mají totiž moc odlákat od rodin muže a takovéhle vyhnání je dovede očistit. Jenže nebezpečí se skrývá jinde. Zajímavý nápad, co říkáte?

Memoáry

Výsledek obrázku pro baletky miřenka
Baletky

Většina holek sní o tom, že se jednou stanou baletkami. Když ale povyrostou a rodiče jim osvětlí, co všechno by musely kvůli vysněné profesi podniknout, velká část svůj sen přehodnotí. A té zbylé můžete koupit Baletky od Miřenky Čechové, ať vědí, do čeho jdou. Zajímavý rozhovor s autorkou novinky najdete tady: https://www.reflex.cz/clanek/rozhovory/99470/prsa-vam-nesmi-narust-z-bot-vylevate-krev-balet-je-nemilosrdne-kruty-rika-mirenka-cechova.html.

Související články

Komentáře