Na cestách

Kutná Hora

kutna hora Posted On
Posted By Zrzi

Chtěli jste vyjet za hranice naší překrásné vlasti, ale letos Vám to tak nějak nevyšlo? Nezoufejte! Nefalšovanou letní romantiku můžete zažít i u nás. Třeba právě v Kutné Hoře.

Geografie

Tohle malebné české město s dlouhou historií leží asi 86 km od metropole České republiky. Jak název města napovídá, Kutná Hora byla od počátku své existence městem havířů a dolů. Je pravděpodobné, že s těžbou stříbra souviselo i založení prvního českého kláštera v Sedlci nedaleko od Kutné Hory. A co že můžete ve městě navštívit?

Kutná Hora
Kutná Hora

Chrám sv. Barbory

Jistě znáte proslulý chrám sv. Barbory.  Tato překrásná gotická katedrála byla postavena ve 14. století a nadchne asi každého návštěvníka. Bohužel jen svou majestátností. Samotná cena vstupného i přístup personálu je poněkud tristní. 

Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře
Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře

Za nemalou částku 120 Kč nám nezbylo nic jiného, než si kostel projít na vlastní pěst (za takovou cenu jsme jsi zasloužili průvodce z řad akademiků – přinejmenším). Ale na turistech se prostě “rejžovat” musí. Interiér chrámu je ale natolik nádherný, že nám všechny tyhle administrativní nedorazy vynahradil. 

Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře
Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře

Kostnice

Dalším oblíbeným cílem v Kutné Hoře je taky Kostnice. Nachází se nedaleko centra města v části zvané Sedlec (z toho, logicky, vyplývá, že návštěvu Kostnice můžete spojit s prohlídkou kláštera).

Kostnice v Kutné Hoře
Kostnice v Kutné Hoře

V Kostnici Vás bude jímat děs a hrůza pramenící nejen z počtu pochovaných, ale opět také z ceny vstupného. K dobru pracovníkům památky lze přičíst pouze to, že se u schodiště nachází tištěné materiály s textem prohlídky. Ten si ale návštěvník, jak jinak, musí přečíst sám. Ve sv. Barboře, bohužel, nenarazíme ani na tohle.

Kostnice v Kutné Hoře
Kostnice v Kutné Hoře

Pro milovníky historie bude návštěva Kostnice bezpochyby přínosným zážitkem. Ostatní návštěvníky bude jistě fascinovat. Jako perličku na konec uvádím to, že zde nalezli místo posledního odpočinku někteří husitští válečníci.

Vlašský dvůr

Při návštěvě Kutné Hory jsme svou přítomností poctili taktéž proslulý Vlašský dvůr, místo, kde se razily mince. Pokud dané tematice příliš neholdujete či pokud nechcete znovu utrácet za vstupné, můžete se slavnému dvoru s klidem v duši vyhnout. 

Vlašský dvůr, Kutná Hora
Vlašský dvůr, Kutná Hora

My jsme zvolili kratší okruh prohlídky, finanční obnos nebyl zanedbatelný a vlastně jsme ve výsledku spíše litovali. Na nádvoří se nás zmocnil mladičký průvodce, který se před naší turistickou skupinou nemálo ostýchal. 

Vlašský dvůr, Kutná Hora

Výklad nebyl nikterak záživný, ukázal nám dva modely města, jednu sochu havíře a pak nás zavřel do temné místnosti se zoufalým nedostatkem sedadel, a pustil nám video. Zlatým hřebem prohlídkové trasy pak byla samotná ukázka ražby mincí. A to bylo všechno. Tuším, že pro takový zážitek jsem do Kutné Hory vlastně ani nemusela jezdit.

Genius loci zcela zdarma

Genius loci jsem tedy nenalezla v samotných památkách, i když sv. Barbora a Kostnice měly opravdu něco do sebe. Nalezla jsem ho na terase nedaleko zmíněného chrámu s kelímkem vynikajícího vinného moštu. Ty nejlepší věci jsou zkrátka často zadarmo.

Kutná Hora
Kutná Hora

PS: Pokud Vás po náročném toulání po památkách přepadne hlad, vyvarujte se předražených kaváren a restaurací. V Kutné Hoře jich je celkem požehnaně. Za naši skromnou výpravu mohu doporučit Restauraci a penzion Barbora či maličkou kavárnu Café 21. 

Related Post

leave a Comment