Na cestách

Můj ukrajinskej deník: Kyjev 1

Posted On
Publikovala Zrzi

První silvestrovsky laděný den v Kyjevě je za námi a já se ještě za horka pokouším vylíčit všechny naše zážitky a dojmy. Co jsme během prvního dne stihli? Co nás překvapilo mile i nemile? A kde najdete nejhezčí vánoční trhy? Dozvíte se v článku!

Majdan

Naši neplánovanou a zcela improvizovanou prohlídku jsme začali na Majdanu, hlavním kyjevském náměstí. Upřímně, čekala jsem trochu větší bomby. Myslela jsem si, že právě tady budou soustředěny veškeré novoroční atrakce, vánoční trhy etc. Ale asi se moc nehodí, když se tu dělají hlavně ty revoluce. No nic. Kolem majestátní sochy Vlasti pobíhali jen podivní týpci, co nabízeli turistům ptáky. Jo a taky chlápek v kostýmu Barta Simpsona.

Majdan, Kyjev

Když projdete do obchodního centra s hezkým evropským názvem Globus, můžete vyjet nahoru na takovou vyhlídku a prohlédnout si celý Majdan trochu z výše. Je to zadarmo, takže to určitě zkuste! Navíc, dole v Globusu je Billa, tam si můžete skočit pro vodu, nebo třeba pro první svačinku.

Sofijské náměstí

Na Sofijské náměstí jsme se museli drápat trochu do kopce. Vybičovat tempo nám pomáhala zvláštně vyhlížející Ukrajinka, která kolemjdoucím nabízela novoroční čapky. Nás se během stoupání zeptala asi třikrát, jestli si ji nechceme koupit. To nás motivovalo v tom, přidat do kroku. Cestou jsme ještě stihli politovat nebohého Makedonce, kterému ukrajinská policie odtáhla auto. С наступающим!

A už se před námi pomalu začíná tyčit chrám sv. Sofie. Skoro jsem samou nádherou nemohla popadnout dech, náměstí ale prvotní pohled i dojem naprosto předčilo. Právě tady se totiž soustředí veškerý novoroční život a ruch. Nádherný strom hned u chrámu, Děda Mráz a Sněhurka, příprava televizního vysílání na večer, stánky se spoustou lahodného jídla a litry punče… Do chrámu se můžete skočit podívat, ale dáte za to asi 20 hřiven na osobu.

Sofijské náměstí, Kyjev

Nádhera, fakt že jo. Navíc, dole pod kopcem, za všemi těmi stánky a atrakcemi se tyčí další chrám. Takže plán trasy je hned jasný. Pomalu sestupujeme společně a davem ke stánkům, nasáváme libé vůně a kocháme se výhledem.

Sofijské náměstí, Kyjev

Koupit se tu dá snad úplně všechno, od jídla a pití po drobné suvenýry. Na ceny jsem nekoukala, ale od Lvova se asi moc lišit nebudou. Zaujaly mě hlavně stolky, na kterých si můžete během stolování zatopit.

Vánoční trhy v Kyjevě

Chrám svatého Michala

Hned za tím vším mumrajem leží majestátní chrám sv. Michala. Vstoupit do něj můžete zcela zdarma, do areálu i přímo do chrámu. Jen fotit jsem si uvnitř moc netroufla, protože kolem brousil do modliteb pohroužený pop.

Chrám sv. Michala v Kyjevě

Ale návštěvu interiéru můžu vřele doporučit. Něco tak majestátního jsem dlouho neviděla!

Chrám svatého Michala v Kyjevě

Chrám svatého Ondřeje

A s chrámy ještě nekončíme! Od svatého Michala je to coby kamenem dohodil ke svatému Ondřejovi. Nahoru jsme se sice neodvážili, přeci jen jsme měli už pár těch kilometrů v nohách, nicméně pohled na něj byl opravdu neskutečný!

Chrám svatého Ondřeje

Náměstí Kontraktova

Nakonec od chrámu svatého Ondřeje scházíme na Náměstí Kontraktova. V opačném případě důrazně nedoporučuji, k Ondřejovi je to fakt brutální krpál. Při sestupování do údolí se ale nezapomeňte otočit, ten pohled stojí za to!

Chrám svatého Ondřeje

A na náměstí to opět žije. Už zdálky je slyšet hudba, vzduchem se linou libé vůně, ale se Sofijskými trhy i atmosférou se to za mě srovnávat nedá. Tuší to nejspíš turisté i místní, možná proto tu je v porovnání s předchozím náměstím méně lidí. Je tu ale o něco víc atrakcí pro děti, včetně kluziště.

Náměstí Kontraktova, Kyjev
Náměstí Kontraktova, Kyjev
Náměstí Kontraktova, Kyjev

První den v Kyjevě se pomalu chýlí ke svému konci. Nad hlavami se nám stmívá a v žaludku začínáme mít prázdno. O tom, kde jsme během našeho pobytu v ukrajinské metropoli jedli chystám ale zvláštní článek. Pro dnešek se s Vámi tedy loučím a vyrážím lovit další dobrodružství!

Související články

Komentáře