Knihomolův koutek

Má temná Vanessa

Posted On
Publikovala Zrzi

Přiznávám, na první dobrou se mi moc nechtělo přidávat si Vanessu na seznam. Říkala jsem si, že jakožto učitelce by mi asi nebylo příjemné knihu s podobnou tematikou číst. Ale… ALE. Měla tak dobré hodnocení, že jsem nakonec zkrátka neodolala a sáhla po ní. A kupodivu mile překvapila.

O autorce

Autorkou knihy je Američanka Kate Elizabeth Russell pocházející z Maine. V případě knihy Má temná Vanessa se jedná o její literární debut, který spatřil světlo světa před dvěma lety a okamžitě se stal bestsellerem. Z internetu se toho o ní zatím víc nedozvíme, ale tuším, že po neskutečném úspěchu své prvotiny neusne na vavřínech a brzy o ní znovu uslyšíme!

O knize

Láska, nebo manipulace? Kniha, která otřese (nejen) rokem 2020.

2000. Patnáctiletá Vanessa studuje elitní střední školu, ale svět jejích vrstevníků jí připadá cizí. Někdo však rozumí tomu, jak je výjimečná: profesor angličtiny Jacob Strane. Jejich románek brzy přeroste v něco, co Vanessu změní na celý život.

2017. Bývalá studentka obviní Stranea z obtěžování a podporu hledá i u Vanessy. Ta však znejistí: Je možné, že muž, který jí kdysi vyznával lásku, ve skutečnosti zneužil své převahy nad ní?

Můj názor

Knížku jsem brala do rukou se smíšenými pocity. Bylo mi jasný, že budu buď totálně zhnusená, nebo si v ní najdu něco, co mě přiměje ji zkrátka dočíst. Kupodivu byla druhá varianta ta správná. Vlastně jsem ani nestihla být zhnusená, protože ve mně příběh vyvolával takové množství otázek, že na nějaký extra pocit hnusu zkrátka nebyl čas. V podstatě ani po dočtení mi není jasné, jaký byl skutečně mezi Vanessou a Stranem vztah. Janě, Strane ji využíval, zneužíval, manipuloval…. Ale co Vanessa? Opravdu byla oběť?

V několika pasážích se jí Strane přímo ptá, jestli jí jeho “pozornost” vadí a ona vždy souhlasí. Často pak ale myšlenkama bloumá jinde, aby zapomněla na to, že je právě s ním a na to, co dělají. Nikdy mu ale neřekne, aby přestal a ze začátku mu dokonce sama nabíhá a fantazíruje o tom, že ho svede. Nikdy se nebrání. A vlastně jeho pozornost i sama vyhledává. Takže jo, z hlediska zákona je samozřejmě oběť. Ale jinak? To je ten oříšek, který stále nemůžu rozlousknout. Ve finále mám tam pocit, že i sama Vanessa nebude tak úplně psychicky v pořádku.

Závěrem

Když nad tím tak přemýšlím, možná právě tohle je ta “cesta”, na kterou nás chce autorka dovést. Možná se jedná o nepřímý apel na ženy, aby se naučily říkat přímo ne a nepředstíraly nadšení z něčeho, co jim ve skutečnosti není vůbec příjemné. Třeba taky cílí na to, abychom si uvědomili, že to, co pro někoho představuje obtěžování může být někým jiným vnímáno úplně jinak. Čím víc nad tím ale přemýšlím, mám z toho větší a větší guláš. Tohle na knížkách zároveň nesnáším, ale taky miluju. Pořádný příběh by v nás měl přeci zanechat stopu a vzbudit celou řadu otázek, no ne?

Za mě 4 z 5!

Související články

Komentáře