Na cestách

Moskevský zápisky: Maslenica

Posted On
Posted By Zrzi

Pokud se chystáte do Ruska na konci února a začátkem března, dost možná zastihnete Maslenicu. Alespoň mně se to tedy letos podařilo. A co to vlastně ta Maslenica je? Dozvíte se v dnešním článku doplněném o vlastní fotky i videa! Jo a na konci článku najdete takový malý bonus, recept na bliny 🙂

Co je Maslenica?

Maslenica je jedním z nejveselejších ruských svátků. Celý týden by se dle tradic měly jíst bliny (něco jako české palačinky), čím víc jich během týdne sníte, tím šťastnější bude Váš následující rok. Kromě přejídání se bliny si místní štěstí pojišťují ještě jízdou na sáňkách, zpěvem, chorovodami (ruský lidový tanec). Pozor, svátek podobně jako Velikonoce nemá stálé datum. Slavení v příštím roce si tedy musíte vždy pečlivě spočítat, popřípadě vygooglit 🙂

Maslenica, Moskva, Rusko
Maslenica, Moskva, Rusko

Význam svátku

Svátek celkově představuje konec zimy a nástup jara. První den svátku Rusové vyrábí strašlivého panáka, kterému říkají “čučelo”, do češtiny se překládá třeba jako hastroš, poslední den (letos připadne na 1. března) “čučelo” pálí. Věří, že společně s ním pálí i veškeré své starosti, neúspěchy a zkrátka vše, co je trápí. V pondělí pak začínají s čistým štítem. Trochu jako naše Morana, nemyslíte?

Maslenica, Moskva, Rusko
Maslenica, Moskva, Rusko
Maslenica, Moskva, Rusko

Pohanství versus Křesťanství

Ve svátku se samozřejmě snoubí křesťanské prvky s těmi pohanskými. Podle dávných pohanských zvyků a symboliky představují bliny slunce a panák “čučelo” strašlivou zimu. Chrovod pak symbolizuje spojení našeho světa s tím “nadpozemským”. Z křesťanského úhlu pohledu se pak jedná především o týden, kdy se věřící chystají k velkému půstu, tedy k období, kdy je nutné vzdát se třeba mléčných produktů a veškerého veselí. Po týdenním řádění tedy začíná přísný čtyřiceti denní půst, ten trvá až do Velikonoc. Součástí zakončení bujaré zábavy je tzv. odpouštěcí neděle, kdy Rusové prosí jeden druhého (zcela logicky) o odpuštění.

Maslenica, Moskva, Rusko

Vlastní dojem

Na rovinu, byla jsem nadšená. Když jsem do Moskvy přijela, bylo celé město stále ještě zahalené do zimních i vánočních dekorací. S počátkem svátku Maslenica jen trochu převléklo kabát, vánočně-zimní atmosféra dostala trochu barev, stánky se přeorientovaly na bliny… Super zážitek.

Maslenica, Moskva, Rusko
Maslenica, Moskva, Rusko

Asi největší akce se konají na tzv. Manéžním náměstí a v jeho blízkém okolí. Celý týden tu můžete v 13:00 zastihnout průvod masek. Nesmí chybět zpívání tradičních písní a předvádění nějakých těch tanců. K vidění jsou i nejrůznější scénky. A jako bonus nás pokropili svěcenou vodou.

Maslenica, Moskva, Rusko
Maslenica, Moskva, Rusko

Recept na bliny

No a recept na bliny samozřejmě nesmí chybět! Budete potřebovat:

  • 1 sklenici mouky (pozor, bez čepičky)
  • 1 lžíci cukru
  • 3 vajíčka
  • 300 ml mléka
  • 100 g másla

Postup: Všechny uvedené ingredience smícháte, máslo rozpustíte zvlášť a přidáte do těsta. To necháte na 30 minut odpočnout. A pak už jen smažíte na másle. Dobrou chuť!

 Maslenica, Moskva, Rusko
Maslenica, Moskva, Rusko

A na závěr ještě jedno hezké a podrobné video k tématu:

Jak správě slavit Maslenicu

Zdroj:

Методика преподавания РКИ FB stránku doporučuji všem nadšeným učitelům ruštiny 🙂

Related Post

leave a Comment