Na cestách

Moskevský zápisky: Židovské muzeum

Posted On
Publikovala Zrzi

Takový zážitek jsem fakt nečekala. Před mrazivým únorovým počasím jsem se schovala v moskevském židovském muzeu a byla jsem příjemně překvapená. Spousta interaktivních exponátů, zábava, ale i trýznivá skutečnost osudu východních Židů. To všechno a ještě mnohem víc Vás v tomhle moderním muzeu čeká.

Základní informace

Celý název muzea by v českém překladu zněl asi nějak takhle: Židovské muzeum a centrum tolerance (ruský název: Еврейский музей и центр толерантности). Najdete ho na téhle adrese: улица Образцова 11, стр.1, лит. А, Moscow, Rusko, 127055.

Před návštěvou Vás nejspíš překvapí, že se o něm píše jako o součásti špičky světového muzejnictví, přeci jen, od Ruska by to čekal málokdo. O to větším překvapením první návštěva muzea ale je. Moc turistů o něm naštěstí neví, je otevřené “pouhých” osm let a nestačilo se tak dostat na strany oblíbených turistických průvodců. Bohudík.

Bezpečnostní kontrola a vstup do muzea

Před samotným vstupem do muzea musíte projít několika bezpečnostními rámy. Pokud si berete kabelku či batoh, počítejte s tím, že projdou kontrolou stejně jako Vy. Ostatně jako vždy, když v Moskvě někam vstupujete.

židovské muzeum moskva
Vstupní hala, prodej knih

Základní cena lístku je 400 rublů (tedy asi 123 Kč), solidní, ne? Pokud máte ISIC, stačí ho ukázat u pokladny. Cena tak spadne na polovinu. Vstupenku jsem si zakoupila přímo u poklady v muzeu, pokud ale neradi čekáte a dáváte přednost nákupům přes internet, můžete si ji zakoupit i online přímo na stránkách muzea.

židovské muzeum moskva
Dobová kavárna

Návštěvníkům je k dispozici šatna, funguje zcela bezplatně. Nedaleko od ní narazíte také na řadu prospektů určených turistům a na prodej knih (především s židovskou tematikou).

Začátek prohlídky

Začátek prohlídky neorganizujete Vy. Začíná totiž v 4D kině a na začátek filmu si tedy logicky musíte chvilku počkat. Pokud si dobře vzpomínám, interval je pouhých 15 minut. Ty můžete využít k nákupu suvenýrů nebo k návštěvě toalety a muzejního bufetu.

židovské muzeum moskva
4D kino

Pokud máte nějaké specifické zdravotní problémy, zvažte, zda je pro Vás návštěva 4D kina vhodná a bezpečná. Film zahrnuje řadu efektů, které nemusí být všem návštěvníkům příjemné. Sedačky s Vámi budou házet, dokonce Vás bude otravovat virtuální hmyz. Lahodička. Jo, a pokud si svou ruštinou nejste moc jistí, nemějte strach. Film měl anglické titulky.

Celková organizace

Dál je prohlídka jen a jen na Vás. Žádní nudní nebo otravní průvodci, jen Vy a řada interaktivních “stanovišť“. Pokud ale personál muzea uvidí, že tápete a nevíte, jak “interaktivní exponát” použít, ochotně se Vás ujme (popřípadě doplní i nějaký ten výklad). Díky němu jsem se dozvěděla třeba to, že:

  • židovské děti byly neuvěřitelně gramotné, kvůli bar micva totiž musely umět přečíst tóru a pak ji převyprávět svými slovy. Kdyby to nedokázaly, nestaly by se dospělými a ženy by si nikdo nevzal.
  • čtení písma pro ně bylo neskutečně těžké, protože neobsahovalo samohlásky. Proto byly pod textem tečky, které jim napovídaly, jak slova číst. Tóru se učily zpěvem.
  • psali zprava doleva, byl to pozůstatek klínového písma. To se tesalo, což by v opačném směru šlo dost špatně. Spíš vůbec.
židovské muzeum moskva
Ukázka z expozice

Délka prohlídky je tedy čistě na Vás. Celá organizace trochu připomíná polské POLIN, o kterém jsem před časem psala.

Náplň a náročnost

Celá expozice sleduje cestu Židů historií, orientuje se ale především na ten “východní úsek”. Naznačila jsem, že je celá interaktivní, vystavený materiál je tedy dostatečně různorodý a zapůsobí jak na milovníky historie, tak na jejich doprovod, který historii moc nehoví.

židovské muzeum moskva
Ukázka expozice

Prohlídka Vám nabídne i několik tematických filmů. Ty ani prohlídka samotná Vás rozhodně nenechají chladnými. Všechno je neskutečně silné a emotivní. Třeba příběh ženy, která vzpomíná na život za blokády Leningradu a zpovídá se ze své radosti nad smrtí maminky. Tehdy myslela jen na to, že bude mít konečně zas o trochu chleba víc.

židovské muzeum moskva
Fotokoutek

Ačkoliv je většina exponátů neskutečně pochmurná (stejně jako i historie Židů), během prohlídky se i pobavíte (byť to v kontextu zní trochu blbě). Třeba se můžete vyřádit ve “fotokoutku” a domů si jako suvenýr odnést fotografii či video. Jen si tu fotku teda nezapomeňte u východu vyzvednout, ať nedopadnete jako já. Hahaha.

Závěrem

Návštěvu rozhodně doporučuji. Je to něco jiného, moderní muzeum, interaktivní exponáty atd. atd. Pecka. Všechny texty jsou srozumitelné a vybavené anglickým překladem. Cena vstupného je více než příznivá. Není, co řešit. Židovské muzeum a centrum tolerance dělá Moskvě i Rusku samotnému rozhodně dobré jméno!

židovské muzeum moskva
Ukázka cely

Související články

Komentáře